Odciągacz kataru
Odciągacz kataru dla niemowląt to sposób na czysty nosek twojego niemowlaka. Nosek maluszka trzeba czyścić regularnie – nie tylko wtedy, gdy dziecko ma katar. Czysty nosek wpływa na barwę głosu, pozwala swobodnie oddychać i rozpoznawać zapachy. Ponadto filtruje powietrze z bakterii, zanieczyszczeń, alergenów i cząstek kurzu. Błona śluzowa wytwarza śluz, który działa jak odkurzacz. Specjalnie dla niemowląt wymyślono wygodny odciągacz kataru, tak zwany aspirator do noska, który ułatwia wydmuchiwanie nosa.
1. Katar u niemowląt
Katar u dzieci to dla nich spory kłopot: utrudnia oddychanie, przeszkadza w jedzeniu i spaniu. Jeżeli katar trwa długo, wymaga pójścia to lekarza, gdyż może być objawem rozpoczynającej się choroby. W tym okresie powinnaś czyścić nosek przed spaniem i karmieniem. Do noska niemowlaka możesz wpuścić 1-2 krople soli fizjologicznej lub użyć preparatu w sprayu zawierającego sól fizjologiczną czy roztwór soli morskiej. Jeżeli to nie pomaga, można zastosować inhalację z soli fizjologicznej. Wśród domowych sposobów na katar, stosowanych przez nasze mamy, można wyróżnić tzw. gruszkę.
2. Wietrzenie pokoju
Suche powietrze nie sprzyja rozwojowi dziecka. Wówczas twoje niemowlę jest narażone na zanieczyszczenia znajdujące się w jego otoczeniu. Maluch ma niedrożny nos, nie może spać, a jedząc, robi częste przerwy, by łykać powietrze ustami. Do płuc dociera wtedy zimne, nieoczyszczone z drobnoustrojów powietrze, które jest powodem infekcji. W zimie należy nawilżać powietrze w pokoiku dziecka. Warto robić to również wtedy, gdy dziecko nie ma kataru. Śluz jest stale obecny; jeżeli nie jest usuwany, zasycha.
3. Czym odciągać katar u niemowlaka?
W aptekach i sklepach z akcesoriami dla niemowlątmożna kupić następujące odciągacze kataru:
- Gruszka kauczukowa – najpierw trzeba ścisnąć odciągacz – owalną częścią gruszki, potem włożyć dziecku do nosa cienką końcówkę, a na koniec delikatnie poluzować. Pamiętaj jednak, że siła gruszki jest dość duża i może być powodem uszkodzenia błony śluzowej nosa.
- Gruszka-aspirator z wymiennymi końcówkami – działa podobnie jak gumowy odciągacz kataru, lecz wykonana jest z silikonu, który nie powoduje takiej siły ssania; przeznaczona jest dla małych dzieci, jest bezpieczniejsza od tradycyjnej gruszki.
- Gruszka elektroniczna – jest to aparat na baterie, który wykorzystuje podciśnienie – możesz regulować siłę ssania odciągacza na katar dla niemowlaka.
- Aspirator z filtrem – to plastikowa rurka z gąbczastym filtrem (uniemożliwiającym przedostanie się wydzieliny z noska do wężyka zasysającego powietrze), której jeden koniec jest węższy (ten wkłada się do noska), a na drugi – szerszy – zakłada się specjalny wężyk, przez który rodzic zasysa powietrze. Obecnie aspiaratory są najczęściej polecane przez pediatrów i stosowane przez rodziców.
- Elektryczny odciągacz wydzieliny – działa podobnie jak aspirator, ma dodatkową funkcję nawilżania błon śluzowych nosa mgiełką wody lub soli fizjologicznej; niestety jest dość drogi (200-250 zł).
Woda morska – roztwór soli morskiej – jest często stosowana przy katarze u dzieci. Woda jest sterylna, zamknięta w próżniowym pojemniczku z wąską końcówką. Idealnie nawilża błony śluzowe, rozpuszcza wydzielinę i ułatwia jej usuwanie. Jednak nie każde dziecko dobrze ją znosi. Odciągacz kataru dla niemowląt to sposób na zdrowe oddychanie, lekki sen i ukojenie płaczu niemowlęcia.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.