Trwa ładowanie...

Odciągacz kataru

Odciągacz kataru dla niemowląt to sposób na czysty nosek twojego niemowlaka. Nosek maluszka trzeba czyścić regularnie – nie tylko wtedy, gdy dziecko ma katar. Czysty nosek wpływa na barwę głosu, pozwala swobodnie oddychać i rozpoznawać zapachy. Ponadto filtruje powietrze z bakterii, zanieczyszczeń, alergenów i cząstek kurzu. Błona śluzowa wytwarza śluz, który działa jak odkurzacz. Specjalnie dla niemowląt wymyślono wygodny odciągacz kataru, tak zwany aspirator do noska, który ułatwia wydmuchiwanie nosa.

1. Katar u niemowląt

Katar u dzieci to dla nich spory kłopot: utrudnia oddychanie, przeszkadza w jedzeniu i spaniu. Jeżeli katar trwa długo, wymaga pójścia to lekarza, gdyż może być objawem rozpoczynającej się choroby. W tym okresie powinnaś czyścić nosek przed spaniem i karmieniem. Do noska niemowlaka możesz wpuścić 1-2 krople soli fizjologicznej lub użyć preparatu w sprayu zawierającego sól fizjologiczną czy roztwór soli morskiej. Jeżeli to nie pomaga, można zastosować inhalację z soli fizjologicznej. Wśród domowych sposobów na katar, stosowanych przez nasze mamy, można wyróżnić tzw. gruszkę.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

2. Wietrzenie pokoju

Suche powietrze nie sprzyja rozwojowi dziecka. Wówczas twoje niemowlę jest narażone na zanieczyszczenia znajdujące się w jego otoczeniu. Maluch ma niedrożny nos, nie może spać, a jedząc, robi częste przerwy, by łykać powietrze ustami. Do płuc dociera wtedy zimne, nieoczyszczone z drobnoustrojów powietrze, które jest powodem infekcji. W zimie należy nawilżać powietrze w pokoiku dziecka. Warto robić to również wtedy, gdy dziecko nie ma kataru. Śluz jest stale obecny; jeżeli nie jest usuwany, zasycha.

3. Czym odciągać katar u niemowlaka?

W aptekach i sklepach z akcesoriami dla niemowlątmożna kupić następujące odciągacze kataru:

  • Gruszka kauczukowa – najpierw trzeba ścisnąć odciągacz – owalną częścią gruszki, potem włożyć dziecku do nosa cienką końcówkę, a na koniec delikatnie poluzować. Pamiętaj jednak, że siła gruszki jest dość duża i może być powodem uszkodzenia błony śluzowej nosa.
  • Gruszka-aspirator z wymiennymi końcówkami – działa podobnie jak gumowy odciągacz kataru, lecz wykonana jest z silikonu, który nie powoduje takiej siły ssania; przeznaczona jest dla małych dzieci, jest bezpieczniejsza od tradycyjnej gruszki.
  • Gruszka elektroniczna – jest to aparat na baterie, który wykorzystuje podciśnienie – możesz regulować siłę ssania odciągacza na katar dla niemowlaka.
  • Aspirator z filtrem – to plastikowa rurka z gąbczastym filtrem (uniemożliwiającym przedostanie się wydzieliny z noska do wężyka zasysającego powietrze), której jeden koniec jest węższy (ten wkłada się do noska), a na drugi – szerszy – zakłada się specjalny wężyk, przez który rodzic zasysa powietrze. Obecnie aspiaratory są najczęściej polecane przez pediatrów i stosowane przez rodziców.
  • Elektryczny odciągacz wydzieliny – działa podobnie jak aspirator, ma dodatkową funkcję nawilżania błon śluzowych nosa mgiełką wody lub soli fizjologicznej; niestety jest dość drogi (200-250 zł).

Woda morska – roztwór soli morskiej – jest często stosowana przy katarze u dzieci. Woda jest sterylna, zamknięta w próżniowym pojemniczku z wąską końcówką. Idealnie nawilża błony śluzowe, rozpuszcza wydzielinę i ułatwia jej usuwanie. Jednak nie każde dziecko dobrze ją znosi. Odciągacz kataru dla niemowląt to sposób na zdrowe oddychanie, lekki sen i ukojenie płaczu niemowlęcia.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Mgr Monika Łapczyńska
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza