Przejdź na WP

Katar u niemowlaka - domowe sposoby, oczyszczanie nosa

Katar u niemowlaka jest bardzo powszechny już w pierwszych tygodniach i miesiącach życia dziecka. Bez względu na starania rodziców, którzy chcą uchronić swoje maleństwo przed zarazkami, wiele noworodków przejdzie przez przeziębienie już na początku swego życia.

Zobacz film: "Jak pozbyć się kataru?"

spis treści

1. Katar u niemowlaka - domowe sposoby

Układ odpornościowy noworodka jest jeszcze niedojrzały. Chociaż każda dolegliwość nowo narodzonego dziecka wywołuje niepokój rodziców, istnieją pewne sposoby na katar u niemowlaka, dzięki którym maluch szybko wróci do zdrowia.

Aby mieć pewność, że katar u niemowlaka nie jest objawem czegoś poważniejszego, pamiętaj, aby co kilka godzin mierzyć temperaturę noworodka. Podwyższona temperatura to sygnał, że dziecko powinien zbadać lekarz. Uwzględni on potrzeby noworodka i udzieli rad co do kierunku leczenia i pielęgnacji malucha.

Podczas kataru u niemowlaka niezwykle ważna jest odpowiednia pielęgnacja noska dziecka. Stosuj nawilżacz powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywa maleństwo. Wilgotne powietrze pomoże na zatkany nos i podrażnioną śluzówkę.

Jak spokojnie przespać noc przy uciążliwym katarze?
Jak spokojnie przespać noc przy uciążliwym katarze? [7 zdjęć]

Czerwony nos, uciążliwa wydzielina i trudności z oddychaniem… Katar może znacznie utrudnić codzienne...

zobacz galerię

Nawilżacz jest najbardziej skuteczny podczas drzemki i w nocy, gdy dziecko śpi. Dobry sposobób na katar u niemowlaka to krople do nosa na bazie płynu fizjologicznego. Prawdopodobnie jest to jedyny środek polecany do leczenia przeziębienia u małych dzieci, jednak przed ich zastosowaniem najlepiej jest skonsultować się z pediatrą lub laryngologiem.

Aby rozrzedzić wydzielinę w nosie dziecka, zapuść 2-6 kropli do każdej dziurki. Warto także układać dziecko do snu tak, aby głowa była nieco wyżej. Dzięki temu, wydzielina nie będzie zalegać i łatwiej będzie spływać. Podczas kataru u niemowlaka ważne jest także dbanie o odpowiednie nawodnienie dziecka. Niemowlę traci więcej wody razem z wydzieliną, dlatego też niezbędne jest uzupełnianie tych braków.

2. Katar u niemowlaka - zatkany nos

Kiedy podczas kataru u niemowlaka jego nos jest zatkany, użyj specjalnego aspiratora do nosa, dzięki któremu można odessać zalegającą wydzielinę. Większość dostępnych aspiratorów wykonana jest z gumy i ma kształt gruszki lub rurki do odsysania.

Użycie gruszki: naciśnij gruszkę i umieść końcówkę aspiratora w dziurce w nosie, a następnie rozluźnij ucisk. Po tym wyjmij aspirator i ściśnij go, aby usunąć wydzielinę. Zrób to samo z drugą dziurką. W przypadku użycia innego aspiratora: umieść końcówkę w otworze noska, następnie wykonaj aspirację przy pomocy ust lub specjalistycznego aspiratora ssącego mechanicznego.

Zobacz także:

Zatkany nos u niemowlaka utrudnia dziecku oddychanie i może być przyczyną problemów ze snem. Dziecko z powodu zalegającej wydzieliny w nosie nie może spać odpowiednią ilość godzin. Często się budzi, jest apatyczne z powodu niewyspania i złego samopoczucia.

Podczas kataru u niemowlaka niezwykle ważna jest odpowiednia pielęgnacja noska dziecka
Podczas kataru u niemowlaka niezwykle ważna jest odpowiednia pielęgnacja noska dziecka (123rf.com)

Odtykanie dziecku noska i wycieranie za pomocą chusteczek jest ważne, bo pozwala udrożnić drogi oddechowe. Jeśli jednak katar u niemowlaka utrzymuje się przez długi czas, dziecko zaczyna marudzić, jest płaczliwe, apatyczne i ma podwyższoną temperaturę ciała, nie licz na domowe sposoby na katar u niemowlaka, lecz skonsultuj się z lekarzem.

Katar u niemowlaka nie jest czymś groźnym, mimo że rodzicom może się wydawać inaczej. Wystarczy podjąć kilka prostych kroków, a dolegliwość szybko sama przejdzie i nasze maleństwo wkrótce wróci do zdrowia. Jeśli jednak katar nie jest jedynym objawem, a szczególnie gdy towarzyszy mu gorączka, niezbędna jest wizyta u lekarza pediatry.

Następny artykuł: Katar w ciąży

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy