Pokój dziecięcy

Dzięcięcy pokój ma pełnić kluczową rolę w prawidłowym rozwoju maluszka, dlatego że w nim dziecko powinno mieć swoje miejsce do spania, zabawy i odpoczynku oraz do nauki. Dziecięcy pokój ma być dla dziecka jego światem łączącym cechy współgrające z resztą domu, ale także w pewnym stopniu odrębną przestrzenią, gdzie ograniczyć dziecko może tylko jego wyobraźnia. Niestety urządzenie pokoju dziecięcego, tak by był on przytulny, bezpieczny i wygodny, nie zawsze przychodzi rodzicom z łatwością. Dlatego warto poszukać ciekawych i praktycznych inspiracji na urządzenie pokoju dziecięcego, jeszcze zanim zdecydujemy o zakupie mebli. Jeśli dziecko jest starsze, świetnym pomysłem będzie zaangażowanie go w aranżację własnego pokoju dziecięcego. Oto kilka rad sugerujących, jak urządzić pokój dla dziecka.

Zobacz film: "Przekarmianie dzieci"

Urządzanie pokoju dla dziecka

Pokój dla maluszka

Miejsce, w którym dziecko będzie się rozwijać, musi być nie tylko przytulne i przyjazne, ale przede wszystkim bezpieczne.

Po pierwsze, warto zastanowić się nad odpowiednim

kolorem ścian . Zazwyczaj najlepszym wyborem jest delikatny, pastelowy kolor. Jeśli jednak zdecydujecie się na intensywniejsze kolory, należy pamiętać, że meble powinny być w stonowanych barwach. Zdecydowany kolor nie powinien pokrywać więcej niż dwie ściany, by nie przytłoczyć swą intensywnością oraz optycznie nie zmniejszać pokoju. Poza tym, przy wyborze farb nie należy kierować się jedynie ich kolorem, lecz także tym, czy farby są bezpieczne dla zdrowia dziecka i nie zawierają szkodliwych substancji.

Zainwestujcie w farby ekologiczne i z atestami. Ciekawą propozycją jest także pokrycie ścian kolorową tapetą z motywami np. z bajek. Taka tapeta zdobiąca pokój dla dziecka zadba o odpowiedni klimat pomieszczenia. Najlepiej, by była ona zmywalna. Poza tym, warto zadbać, by ściany w pomieszczeniu nie pozostawały puste. Można zakupić gotowe obrazki do powieszenia na ścianie. Jednak ciekawszym pomysłem będzie oprawianie rysunków dziecka w antyramy, które także można powiesić. Warto również pomyśleć o zakupie tablicy korkowej, na którą maluch będzie mógł przypinać pinezkami swoje dyplomy, prace malarskie czy ulubione zdjęcia i pocztówki. Możecie także wyznaczyć jedną ze ścian do tego, aby dziecko mogło swobodnie po niej bazgrać, odciskać dłonie czy stopy.

Wyposażenie pokoju dziecięcego

Najważniejszym meblem w pokoju dziecka jest wygodne łóżko. Zazwyczaj stawia się je przy ścianie, aby dziecko miało jak najwięcej przestrzeni do swobodnych zabaw. Przy wyborze miejsca na łóżko zwróć uwagę na okna. Jeśli słońce zawsze rano intensywnie świeci, konieczne są grube zasłony lub rolety. Inaczej poranny sen dziecka będzie regularnie przerywany. Należy także pamiętać, by łóżko nie stało w zbyt bliskiej odległości od okna i kaloryfera. Obok okna powinno się znajdować biurko, które jest niezbędnym elementem umeblowania, jeśli dziecko rozpoczęło już swoją przygodę ze szkołą. Pamiętaj, że łóżko powinno być wygodne, solidne i łatwe do rozkładania. Mebel ten może służyć dziecku przez wiele lat, zatem warto od razu pomyśleć o odpowiedniej wielkości.

Jeśli łóżko i biurko mają już swoje miejsce, możecie się zastanowić nad innymi elementami umeblowania, takimi jak półki, szafki, komody. Pamiętaj, że meble dla dziecka muszą być stabilne i nie utrudniać dziecku swobodnego poruszania się po pokoju. Ilość mebli musi być dopasowana do wielkości pokoju. Pamiętaj, że pokój dla dziecka służy do spania, przebierania się, zabaw i nauki, zatem powinniście stworzyć dziecku kąciki specjalnie do tego przeznaczone.

Dodatki w pokoju dla dziecka

Kiedy największe elementy aranżacji pokoju dziecięcego są już na odpowiednim miejscu, czas na zasłonki, pojemniki na zabawki, lampki. Najlepiej, by wszystkie dodatki kolorystycznie komponowały się z kolorem ścian i mebli. Jednak ważniejsze jest to, aby przypadły one do gustu dziecka, dlatego pozwalaj mu wybierać to, co mu się podoba. Pamiętaj, że jeśli dziecko nie będzie mało odpowiedniej ilości półek, koszy i innych pojemników na zabawki, najprawdopodobniej wylądują one na ziemi. Już od początku staraj się pokazywać dziecku, że każda rzecz w jego pokoju ma swoje miejsce i jeśli nie jest używana, powinna być tam odkładana. Na pojemniczkach możecie umieścić naklejki podpowiadające, co w danym opakowaniu się znajduje. Jeśli dziecko rzeczywiście prawidłowo posegregowało swoje rzeczy, nie zapomnij o pochwałach. Na pewno będzie z siebie dumne i nabierze większej ochoty do dbania o porządek w swoim pięknie urządzonym pokoiku dla malucha.

Komentarze (1)
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Pokój dziecięcy
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Artykuły Pokój dziecięcy
Pokój dziecięcy

Zabawka z kartonu

Zabawka z kartonu

Dla malucha wszystko, co znajduje się dookoła niego, może być doskonałym rekwizytem do zabawy, dlatego rodzice wcale nie muszą odwiedzać drogich sklepów.

Pokój dziecięcy

Szafa dziecięca

Szafa dziecięca

Tradycyjna szafa dla dziecka sprawia, że pokój jest bardziej przytulny. Tego typu meble pasują do wielu rodzajów innych elementów wystroju.

Pokój dziecięcy

Chodzik dla malucha

Chodzik dla malucha

Chodziki dla dzieci to nietrafiony pomysł, ponieważ negatywnie wpływają na naukę jednej z podstawowych umiejętności - chodzenia.

Pokój dziecięcy

Dywan do pokoju dziecięcego

Dywan do pokoju dziecięcego

Dywany do pokoju dziecięcego, niezależnie od tego, jaki rodzaj wybierzesz, muszą być przede wszystkim utrzymywane w czystości.

Pokój dziecięcy

Pościel dziecięca

Pościel dziecięca

Wybierając pościel dla niemowlaka, warto też zwrócić uwagę na to, by była antyalergiczna. Alergia i inne choroby układu oddechowego to obecnie dolegliwości bardzo powszechne.

Pokój dziecięcy

Dowiedz się, jak wybrać bezpieczną zabawkę dla dziecka

Dowiedz się, jak wybrać bezpieczną zabawkę dla dziecka

Zabawa a bezpieczeństwo Wybieranie zabawek dla dzieci, które je ucieszą i rozbawią to świetna zabawa, jednak ważne jest, aby pamiętać także o bezpieczeństwie. Chroń dziecko przed zadławieniem i innymi niebezpieczeństwami, podążając za naszymi wskazówkami. Ostre...

Pokój dziecięcy

Kąpiel dziecka

Kąpiel dziecka

Rodzice powinni zadbać o to, by kąpiel niemowlaka lub starszego dziecka była bezpieczna poprzez odpowiednie maty lub wkładki do wanny.

Pokój dziecięcy

Pokój dla maluszka

Pokój dla maluszka

, w którym rośnie maluch, ma ogromny wpływ na jego rozwój. Pokoik dziecięcy powinien być utrzymany w wesołych tonacjach kolorystycznych.

Pokój dziecięcy

Metalowe łóżko piętrowe

Metalowe łóżko piętrowe

Łóżko piętrowe to zazwyczaj opcja dla starszych dzieci, którym nie grozi wypadnięcie pomiędzy barierkami.