Łóżeczko dla niemowląt

Łóżeczko dla niemowląt pełni niezwykle istotną rolę w pielęgnacji i rozwoju dziecka. Malec spędza w nim większość swojego czasu. To w łóżeczku niemowlę nabywa często cennych umiejętności siadania, stawania przy barierce, ćwiczy także rotację ciała, ale przede wszystkim śpi. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów łóżeczek. Rodzice mogą wybierać spośród mebelków z wyjmowanymi szczebelkami, na kółkach (z hamulcem) czy na biegunach, dzięki czemu służą również jako kołyska. Niektóre wyglądają imponująco, bywają też wielofunkcyjne, inne są tradycyjne. Jak wybrać dobre łóżeczko dla dziecka?

Zobacz film: "Soki ekologiczne"

Jakie łóżeczko dla dziecka

  • Rozmiar – najczęściej na początek wybierane są przez rodziców łóżeczka o wymiarach 120x60 cm. Łóżeczko o tej wielkości służy dziecku do około trzeciego roku życia. Natomiast łóżeczko większe – 140x70 cm, może zostać przerobione na tapczanik, który posłuży dziecku nawet do siódmego roku życia. Decydując się na konkretny rozmiar, warto wziąć pod uwagę wielkość mieszkania oraz miejsce, w którym planujemy postawić łóżeczko, a także to, czy planujemy rodzeństwo dla naszego dziecka. Wówczas w pokoju dziecięcym będą się musiały zmieścić dwa łóżeczka o różnej wielkości, według zapotrzebowania dziecka.
  • Wykonanie – ważne jest solidne wykonanie ram łóżeczka oraz stelaża pod materacyk. Biorąc pod uwagę aktywność małego człowieka, łóżeczko musi wytrzymać wszelki wysiłek naszego dziecka, od skakania i mocowania się ze szczebelkami, aż po zabawę z ulubionymi zabawkami. Poza tym mebelek musi być starannie wykończony, nie tylko dla efektów estetycznych, ale głównie ze względów bezpieczeństwa. Łóżeczko powinno być dokładnie oszlifowane, a takie elementy, jak śruby i zaślepki, powinny być niedostępne dla malca, aby ich nie połknął. Łóżeczko powinno być pomalowane specjalnymi farbami i lakierami bezpiecznymi dla dziecka.
  • Materac – czasem można spotkać łóżeczka z materacykami, ale zazwyczaj kupuje się je osobno. Materac może być piankowy, lateksowy, kokosowy, sprężynowy. Polecane są materace z łuski gryczanej, które są bardzo popularne w Japonii i Chinach. Są naturalne i w związku z tym, że cechuje je przewiewność, nie powodują alergii i nie wchłaniają potu. Poza tym są bezpieczne dla kręgosłupa dziecka, bo lekka łuska powoduje elastyczność materiału, z którego jest wykonany materac.
  • Szczebelki – muszą znajdować się w bezpiecznej odległości między sobą. Chodzi o to, że rozstaw szczebelków powinien wynosić nie więcej niż 6 cm. Dobrze, gdy trzy szczebelki będą wyjmowane – to pozwoli dziecku na samodzielne wychodzenie z łóżeczka, kiedy już podrośnie.
  • Regulowanie – łóżeczko powinno mieć trzy stopnie regulacji. Dla noworodka poleca się najwyższe ustawienie, które ułatwia mamie schylanie się nad dzieckiem. Kiedy malec zaczyna siadać, dno opuszcza się do drugiego poziomu, a gdy zaczyna chodzić i raczkować – do najniższego poziomu.

Dodatki do łóżeczek dla dzieci

Łóżeczka powinny być wyposażone w ochraniacze na szczebelki, które zabezpieczają maleństwo przed uderzeniami. Wygodny jest również przybornik zawieszany na zewnętrzną stronę łóżeczka, w którym można trzymać najpotrzebniejsze rzeczy. Poza tym warto wybierać łóżeczka, do których można zamontować baldachim, chroniący dziecko przed promieniami słonecznymi, które są zbyt ostre dla noworodków. Niektóre łóżeczka dla niemowlaków posiadają szufladę, w którą można schować na przykład zabawki.

Nie warto decydować się na używanie łóżeczek, które mają ponad 10 lat lub pochodzą z lat 70. i 80., ponieważ nie spełniają one współczesnych norm bezpieczeństwa. Dzisiejsze łóżeczka posiadają atest i takie warto wybierać.

Komentarze (2)
~AdriannaWu
~AdriannaWu 2 miesiące temu

Podejmę tylko kwestię szuflady, jak macie do wyboru łóżko z i bez szuflady a nie jesteście pewni czy jest wam potrzebna to kupcie bez, to tylko niepotrzebny element pod którym będzie się zbierał kurz

Odpowiedz
~ennie
~ennie 5 miesięcy temu

Łóżeczko jak łóżeczko, ile my się naszukaliśmy odpowiedniego materaca to aż słów szkoda. W końcu wybraliśmy Sensitive ms 11, bardzo fajnie zrobiony, porządny, z zapewnioną cyrkulacją powietrza. I ma te wkłady do zamykania w zamrażalce a to właśnie chciałam koniecznie:)

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Pokój dziecięcy
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Pokój dziecięcy
Pokój dziecięcy

Dywan do pokoju dziecięcego

Dywan do pokoju dziecięcego

Dywany do pokoju dziecięcego, niezależnie od tego, jaki rodzaj wybierzesz, muszą być przede wszystkim utrzymywane w czystości.

Pokój dziecięcy

Pościel dziecięca

Pościel dziecięca

Wybierając pościel dla niemowlaka, warto też zwrócić uwagę na to, by była antyalergiczna. Alergia i inne choroby układu oddechowego to obecnie dolegliwości bardzo powszechne.

Pokój dziecięcy

Dowiedz się, jak wybrać bezpieczną zabawkę dla dziecka

Dowiedz się, jak wybrać bezpieczną zabawkę dla dziecka

Zabawa a bezpieczeństwo Wybieranie zabawek dla dzieci, które je ucieszą i rozbawią to świetna zabawa, jednak ważne jest, aby pamiętać także o bezpieczeństwie. Chroń dziecko przed zadławieniem i innymi niebezpieczeństwami, podążając za naszymi wskazówkami. Ostre...

Pokój dziecięcy

Kąpiel dziecka

Kąpiel dziecka

Rodzice powinni zadbać o to, by kąpiel niemowlaka lub starszego dziecka była bezpieczna poprzez odpowiednie maty lub wkładki do wanny.

Pokój dziecięcy

Zabawka z kartonu

Zabawka z kartonu

Dla malucha wszystko, co znajduje się dookoła niego, może być doskonałym rekwizytem do zabawy, dlatego rodzice wcale nie muszą odwiedzać drogich sklepów.

Pokój dziecięcy

Szafa dziecięca

Szafa dziecięca

Tradycyjna szafa dla dziecka sprawia, że pokój jest bardziej przytulny. Tego typu meble pasują do wielu rodzajów innych elementów wystroju.

Pokój dziecięcy

Chodzik dla malucha

Chodzik dla malucha

Chodziki dla dzieci to nietrafiony pomysł, ponieważ negatywnie wpływają na naukę jednej z podstawowych umiejętności - chodzenia.

Pokój dziecięcy

Jak pomalować pokój dziecka?

do pokoju dziecka, malować ściany czy raczej zdecydować się na tapety? Dowiedz się, jak pomalować pokój dziecka. Projekt pokoju dziecięcego (...) i można z nich łatwiej usunąć zabrudzenia....

Pokój dziecięcy

Zabawki do kąpieli

Zabawa podczas kąpieli dla malucha powinny być wyprodukowane z tworzyw przeznaczonych do bezpiecznego użytkowania przez małe dzieci. Dlatego na opakowaniach zawsze szukaj informacji o przeznaczeniu ze względu na wiek dziecka. Kąpiel dziecka z dodatkowymi...