Trwa ładowanie...

Łóżeczka dla dzieci - jakie wybrać, rozmiar, wykonanie, materac, szczebelki, regulowana wysokość, dodatki

Łóżeczka dla dzieci to ważny temat w życiu kazdego rodzica. Zdrowy sen odgrywa istotną rolę w pielęgnacji i rozwoju dziecka. To w łóżeczku niemowlę nabywa często cennych umiejętności siadania, stawania przy barierce, ćwiczy także rotację ciała, ale przede wszystkim śpi.

spis treści

1. Łóżeczka dla dzieci - jakie wybrać?

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów łóżeczek dla dzieci. Rodzice mogą wybierać spośród mebelków z wyjmowanymi szczebelkami, na kółkach (z hamulcem) czy na biegunach, dzięki czemu służą również jako kołyska. Niektóre wyglądają imponująco, bywają też wielofunkcyjne, inne są tradycyjne. Jak wybrać łóżeczko dla dziecka?

Zobacz film: "Jak uśpić dziecko w niecałą minutę?"

1.1. Łóżeczka dla dzieci - rozmiar

Łóżeczka dla dzieci mają standardowo dwa rozmiary. Najczęściej na początek rodzice wybierają łóżeczka dla dzieci o wymiarach 120x60 cm. Łóżeczko o tej wielkości służy dziecku do około trzeciego roku życia. Natomiast łóżeczka dla dzieci o rozmiarze 140x70 cm, może zostać przerobione na tapczanik, który posłuży dziecku nawet do siódmego roku życia.

Decydując się na konkretny rozmiar łóżeczka dla dzieci, warto wziąć pod uwagę wielkość mieszkania oraz miejsce, w którym planujemy postawić łóżeczko, a także to, czy planujemy rodzeństwo dla naszego dziecka. Wówczas w pokoju dziecięcym będą się musiały zmieścić dwa łóżeczka dla dzieci o różnej wielkości, według zapotrzebowania dziecka.

Sen dziecka
Sen dziecka

Bez względu na wiek potrzebujemy tyle samo snu. Długi, zdrowy sen ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie,

zobacz galerię

1.2. Łóżeczka dla dzieci - wykonanie

Łóżeczka dla dzieci muszą być solidnie wykonane. Ramy oraz stelaż pod materacyk łóżeczka dla dzieci muszą być wytrzymałe. Biorąc pod uwagę aktywność małego człowieka, łóżeczko musi wytrzymać wszelki wysiłek naszego dziecka, od skakania i mocowania się ze szczebelkami, aż po zabawę z ulubionymi zabawkami. Poza tym łóżeczko dla dziecka musi być starannie wykończone, nie tylko dla efektów estetycznych, ale głównie ze względów bezpieczeństwa.

Łóżeczko dla dziecka powinno być dokładnie oszlifowane, a takie elementy, jak śruby i zaślepki, powinny być niedostępne dla malca, aby ich nie połknął. Łóżeczko powinno być pomalowane specjalnymi farbami i lakierami bezpiecznymi dla dziecka.

1.3. Łóżeczka dla dzieci - materac

Łóżeczka dla dzieci mogą być sprzedawane z materacami. Zazwyczaj materac do łóżeczka dla dzieci kupuje się osobno. Materac może być piankowy, lateksowy, kokosowy, sprężynowy.

Polecane są materace z łuski gryczanej, które są bardzo popularne w Japonii i Chinach. Są naturalne i w związku z tym, że cechuje je przewiewność, nie powodują alergii i nie wchłaniają potu. Poza tym są bezpieczne dla kręgosłupa dziecka, bo lekka łuska powoduje elastyczność materiału, z którego jest wykonany materac.

1.4. Łóżeczka dla dzieci - szczebelki

Łóżeczka dla dzieci muszą mieć odpowiednie szczebelki, które są rozstawione w bezpiecznej odległości. Chodzi o to, że rozstaw szczebelków powinien wynosić nie więcej niż 6 cm. Dobrze, gdy trzy szczebelki w łóżeczku dla dziecka będą wyjmowane – to pozwoli dziecku na samodzielne wychodzenie z łóżeczka, kiedy już podrośnie.

1.5. Łóżeczka dla dzieci - regulowana wysokość

Łóżeczko dla dziecka powinno mieć trzy stopnie regulacji. Dla noworodka poleca się najwyższe ustawienie, które ułatwia mamie schylanie się nad dzieckiem. Kiedy malec zaczyna siadać, dno opuszcza się do drugiego poziomu, a gdy zaczyna chodzić i raczkować – do najniższego poziomu.

2. Łóżeczka dla dzieci - dodatki

Łóżeczka dla dzieci powinny być wyposażone w ochraniacze na szczebelki, które zabezpieczają maleństwo przed uderzeniami. Wygodny jest również przybornik zawieszany na zewnętrzną stronę łóżeczka, w którym można trzymać najpotrzebniejsze rzeczy. Poza tym warto wybierać łóżeczka dla dzieci, do których można zamontować baldachim, chroniący dziecko przed promieniami słonecznymi, które są zbyt ostre dla noworodków. Niektóre łóżeczka dla dzieci posiadają szufladę, w którą można schować na przykład zabawki.

Nie warto decydować się na używanie łóżeczek, które mają ponad 10 lat lub pochodzą z lat 70. i 80., ponieważ nie spełniają one współczesnych norm bezpieczeństwa. Dzisiejsze łóżeczka dla dzieci posiadają atest i takie warto wybierać.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza