Łóżeczko dla niemowląt

Łóżeczko dla niemowląt pełni niezwykle istotną rolę w pielęgnacji i rozwoju dziecka. Malec spędza w nim większość swojego czasu. To w łóżeczku niemowlę nabywa często cennych umiejętności siadania, stawania przy barierce, ćwiczy także rotację ciała, ale przede wszystkim śpi. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów łóżeczek. Rodzice mogą wybierać spośród mebelków z wyjmowanymi szczebelkami, na kółkach (z hamulcem) czy na biegunach, dzięki czemu służą również jako kołyska. Niektóre wyglądają imponująco, bywają też wielofunkcyjne, inne są tradycyjne. Jak wybrać dobre łóżeczko dla dziecka?

1. Jakie łóżeczko dla dziecka

  • Rozmiar – najczęściej na początek wybierane są przez rodziców łóżeczka o wymiarach 120x60 cm. Łóżeczko o tej wielkości służy dziecku do około trzeciego roku życia. Natomiast łóżeczko większe – 140x70 cm, może zostać przerobione na tapczanik, który posłuży dziecku nawet do siódmego roku życia. Decydując się na konkretny rozmiar, warto wziąć pod uwagę wielkość mieszkania oraz miejsce, w którym planujemy postawić łóżeczko, a także to, czy planujemy rodzeństwo dla naszego dziecka. Wówczas w pokoju dziecięcym będą się musiały zmieścić dwa łóżeczka o różnej wielkości, według zapotrzebowania dziecka.
  • Wykonanie – ważne jest solidne wykonanie ram łóżeczka oraz stelaża pod materacyk. Biorąc pod uwagę aktywność małego człowieka, łóżeczko musi wytrzymać wszelki wysiłek naszego dziecka, od skakania i mocowania się ze szczebelkami, aż po zabawę z ulubionymi zabawkami. Poza tym mebelek musi być starannie wykończony, nie tylko dla efektów estetycznych, ale głównie ze względów bezpieczeństwa. Łóżeczko powinno być dokładnie oszlifowane, a takie elementy, jak śruby i zaślepki, powinny być niedostępne dla malca, aby ich nie połknął. Łóżeczko powinno być pomalowane specjalnymi farbami i lakierami bezpiecznymi dla dziecka.
  • Materac – czasem można spotkać łóżeczka z materacykami, ale zazwyczaj kupuje się je osobno. Materac może być piankowy, lateksowy, kokosowy, sprężynowy. Polecane są materace z łuski gryczanej, które są bardzo popularne w Japonii i Chinach. Są naturalne i w związku z tym, że cechuje je przewiewność, nie powodują alergii i nie wchłaniają potu. Poza tym są bezpieczne dla kręgosłupa dziecka, bo lekka łuska powoduje elastyczność materiału, z którego jest wykonany materac.
  • Szczebelki – muszą znajdować się w bezpiecznej odległości między sobą. Chodzi o to, że rozstaw szczebelków powinien wynosić nie więcej niż 6 cm. Dobrze, gdy trzy szczebelki będą wyjmowane – to pozwoli dziecku na samodzielne wychodzenie z łóżeczka, kiedy już podrośnie.
  • Regulowanie – łóżeczko powinno mieć trzy stopnie regulacji. Dla noworodka poleca się najwyższe ustawienie, które ułatwia mamie schylanie się nad dzieckiem. Kiedy malec zaczyna siadać, dno opuszcza się do drugiego poziomu, a gdy zaczyna chodzić i raczkować – do najniższego poziomu.

Zobacz film: "Czy w ciąży należy jeść za dwoje?"

2. Dodatki do łóżeczek dla dzieci

Łóżeczka powinny być wyposażone w ochraniacze na szczebelki, które zabezpieczają maleństwo przed uderzeniami. Wygodny jest również przybornik zawieszany na zewnętrzną stronę łóżeczka, w którym można trzymać najpotrzebniejsze rzeczy. Poza tym warto wybierać łóżeczka, do których można zamontować baldachim, chroniący dziecko przed promieniami słonecznymi, które są zbyt ostre dla noworodków. Niektóre łóżeczka dla niemowlaków posiadają szufladę, w którą można schować na przykład zabawki.

Nie warto decydować się na używanie łóżeczek, które mają ponad 10 lat lub pochodzą z lat 70. i 80., ponieważ nie spełniają one współczesnych norm bezpieczeństwa. Dzisiejsze łóżeczka posiadają atest i takie warto wybierać.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.