Trwa ładowanie...

Jak pomalować pokój dziecka?

Otaczające nas kolory mają ogromny wpływ na naszą psychikę oraz na nasze samopoczucie. Za pomocą odpowiednio dobranego koloru w pokoju dziecka, możemy mu pomóc w wyciszeniu się lub wręcz przeciwnie, nabraniu energii. Barwa ścian w pokoju wspomaga naukę i kreatywny rozwój. Jak właściwie wybrać kolor do pokoju dziecka, malować ściany czy raczej zdecydować się na tapety? Dowiedz się, jak pomalować pokój dziecka.

1. Projekt pokoju dziecięcego

Przed pomalowaniem pokoju dla dziecka należy dokładnie przemyśleć etapy remontu. Podstawą jest odpowiednia faktura. Na gładkich ścianach rzadziej osiada kurz i można z nich łatwiej usunąć zabrudzenia. Do pokoju dziecięcego należy zastosować gładkie powierzchnie, jak tynki gipsowe czy płyty kartonowo-gipsowe. Lepiej unikać tynków mineralnych, które zbierają ziarenka piasku i tworzą powłokę o nierównej powierzchni. Wszystko to z troski o zdrowie dzieci uczulonych na kurz. Jeśli decydujemy się na tapetę, ona również powinna być gładka.

Zobacz film: "Jak zaaranżować pokój dla niemowlaka?"

2. Kolory pokoju dziecięcego

  • Czerwony – działa energetycznie. Pod wpływem tego koloru wzrasta ciśnienie krwi i produkcja czerwonych krwinek. Kolor ten poleca się osobom apatycznym, ospałym, pozbawionym energii oraz chęci do podjęcia działania. Czerwony warto zastosować jako kolor dodatków, a nie kolor ścian.
  • Pomarańczowy – barwa pomarańczowa ma działanie podobne do barwy czerwonej. Pomarańczowy delikatnie pobudza oraz motywuje do działania. Poza tym łagodzi stres i pobudza intelektualnie oraz twórczo. Na ten kolor warto pomalować pokój dzieci, które wybierają się do szkoły. Pomarańczowy pozytywnie wpływa na układ odpornościowy, to kolor często spotykany w dziecięcych szpitalach.
  • Żółty – działa antydepresyjnie, stymuluje układ nerwowy i rozwesela. Pokój w tym kolorze poleca się dzieciom nieśmiałym oraz mającym trudności z nawiązywaniem kontaktów z rówieśnikami. Nie jest wskazany dla maluchów nadpobudliwych i nerwowych. Żółty działa na zdolności intelektualne.
  • Zielony – wpływa uspokajająco i łagodzi stres. Może być zastosowany do pokoju dziecka nadpobudliwego i agresywnego. Zieleń koi wszystkie zmysły i pomaga przezwyciężyć zmęczenie.
  • Niebieski – to kolor, który łagodzi, koi, wycisza. Niebieski pomaga w skupieniu uwagi i działa przeciwbólowo. Zaleca się go dzieciom agresywnym oraz mającym problemy z koncentracją uwagi.
  • Fioletowy – to intensywny kolor, który proponowany jest jako barwa dodatków do pokoju dziecięcego. Fioletowy pomaga zwalczyć bezsenność i likwiduje uczucie zmęczenia.

Trzeba pamiętać, że farba powinna być przeznaczona do częstego zmywania, aby jak najdłużej utrzymać kolor w czystości. Im bardziej błyszcząca powierzchnia, tym łatwiej ją wyczyścić. Sufit można pomalować farbą matową, ściany farbą półmatową, a miejsca szczególnie narażone na zabrudzenia, farbą błyszczącą. Jeśli zdecydujesz się na tapetę do pokoju dziecka, nie musisz też od razu zaklejać całych ścian. W sprzedaży w sklepach budowlanych dostępne są dekoracyjne pasy z różnymi motywami dekoratorskimi, które nakleja się poziomo na odpowiedniej wysokości.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Mgr Monika Łapczyńska
Jak pomalować pokój dziecka?
Jak pomalować pokój dziecka? (Shutterstock)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza