Jak pomalować pokój dziecka?

Otaczające nas kolory mają ogromny wpływ na naszą psychikę oraz na nasze samopoczucie. Za pomocą odpowiednio dobranego koloru w pokoju dziecka, możemy mu pomóc w wyciszeniu się lub wręcz przeciwnie, nabraniu energii. Barwa ścian w pokoju wspomaga naukę i kreatywny rozwój. Jak właściwie wybrać kolor do pokoju dziecka, malować ściany czy raczej zdecydować się na tapety? Dowiedz się, jak pomalować pokój dziecka.

Projekt pokoju dziecięcego

Przed pomalowaniem pokoju dla dziecka należy dokładnie przemyśleć etapy remontu. Podstawą jest odpowiednia faktura. Na gładkich ścianach rzadziej osiada kurz i można z nich łatwiej usunąć zabrudzenia. Do pokoju dziecięcego należy zastosować gładkie powierzchnie, jak tynki gipsowe czy płyty kartonowo-gipsowe. Lepiej unikać tynków mineralnych, które zbierają ziarenka piasku i tworzą powłokę o nierównej powierzchni. Wszystko to z troski o zdrowie dzieci uczulonych na kurz. Jeśli decydujemy się na tapetę, ona również powinna być gładka.

Zobacz film: "Czy w ciąży należy jeść za dwoje?"

Kolory pokoju dziecięcego

  • Czerwony – działa energetycznie. Pod wpływem tego koloru wzrasta ciśnienie krwi i produkcja czerwonych krwinek. Kolor ten poleca się osobom apatycznym, ospałym, pozbawionym energii oraz chęci do podjęcia działania. Czerwony warto zastosować jako kolor dodatków, a nie kolor ścian.
  • Pomarańczowy – barwa pomarańczowa ma działanie podobne do barwy czerwonej. Pomarańczowy delikatnie pobudza oraz motywuje do działania. Poza tym łagodzi stres i pobudza intelektualnie oraz twórczo. Na ten kolor warto pomalować pokój dzieci, które wybierają się do szkoły. Pomarańczowy pozytywnie wpływa na układ odpornościowy, to kolor często spotykany w dziecięcych szpitalach.
  • Żółty – działa antydepresyjnie, stymuluje układ nerwowy i rozwesela. Pokój w tym kolorze poleca się dzieciom nieśmiałym oraz mającym trudności z nawiązywaniem kontaktów z rówieśnikami. Nie jest wskazany dla maluchów nadpobudliwych i nerwowych. Żółty działa na zdolności intelektualne.
  • Zielony – wpływa uspokajająco i łagodzi stres. Może być zastosowany do pokoju dziecka nadpobudliwego i agresywnego. Zieleń koi wszystkie zmysły i pomaga przezwyciężyć zmęczenie.
  • Niebieski – to kolor, który łagodzi, koi, wycisza. Niebieski pomaga w skupieniu uwagi i działa przeciwbólowo. Zaleca się go dzieciom agresywnym oraz mającym problemy z koncentracją uwagi.
  • Fioletowy – to intensywny kolor, który proponowany jest jako barwa dodatków do pokoju dziecięcego. Fioletowy pomaga zwalczyć bezsenność i likwiduje uczucie zmęczenia.

Trzeba pamiętać, że farba powinna być przeznaczona do częstego zmywania, aby jak najdłużej utrzymać kolor w czystości. Im bardziej błyszcząca powierzchnia, tym łatwiej ją wyczyścić. Sufit można pomalować farbą matową, ściany farbą półmatową, a miejsca szczególnie narażone na zabrudzenia, farbą błyszczącą. Jeśli zdecydujesz się na tapetę do pokoju dziecka, nie musisz też od razu zaklejać całych ścian. W sprzedaży w sklepach budowlanych dostępne są dekoracyjne pasy z różnymi motywami dekoratorskimi, które nakleja się poziomo na odpowiedniej wysokości.

Komentarze (3)
~Celina15
~Celina15 6 miesięcy temu

Magnat ma teraz taką farbę Sypialnia Pokój Dzieka. Jej zaletą jest usuwanie formaldehydu, czyli substancji, która jest np. w płytach meblowych, a która bardzo negatywnie wpływa na zdrowie. Poczytajcie sobie o tym.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Pokój dziecięcy
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Pokój dziecięcy
Pokój dziecięcy

Dywan do pokoju dziecięcego

Dywan do pokoju dziecięcego

Dywany do pokoju dziecięcego, niezależnie od tego, jaki rodzaj wybierzesz, muszą być przede wszystkim utrzymywane w czystości.

Pokój dziecięcy

Pościel dziecięca

Pościel dziecięca

Wybierając pościel dla niemowlaka, warto też zwrócić uwagę na to, by była antyalergiczna. Alergia i inne choroby układu oddechowego to obecnie dolegliwości bardzo powszechne.

Pokój dziecięcy

Dowiedz się, jak wybrać bezpieczną zabawkę dla dziecka

Dowiedz się, jak wybrać bezpieczną zabawkę dla dziecka

Zabawa a bezpieczeństwo Wybieranie zabawek dla dzieci, które je ucieszą i rozbawią to świetna zabawa, jednak ważne jest, aby pamiętać także o bezpieczeństwie. Chroń dziecko przed zadławieniem i innymi niebezpieczeństwami, podążając za naszymi wskazówkami. Ostre...

Pokój dziecięcy

Kąpiel dziecka

Kąpiel dziecka

Rodzice powinni zadbać o to, by kąpiel niemowlaka lub starszego dziecka była bezpieczna poprzez odpowiednie maty lub wkładki do wanny.

Pokój dziecięcy

Zabawka z kartonu

Zabawka z kartonu

Dla malucha wszystko, co znajduje się dookoła niego, może być doskonałym rekwizytem do zabawy, dlatego rodzice wcale nie muszą odwiedzać drogich sklepów.

Pokój dziecięcy

Szafa dziecięca

Szafa dziecięca

Tradycyjna szafa dla dziecka sprawia, że pokój jest bardziej przytulny. Tego typu meble pasują do wielu rodzajów innych elementów wystroju.

Pokój dziecięcy

Chodzik dla malucha

Chodzik dla malucha

Chodziki dla dzieci to nietrafiony pomysł, ponieważ negatywnie wpływają na naukę jednej z podstawowych umiejętności - chodzenia.

Pokój dziecięcy

Zabawki do kąpieli

Zabawa podczas kąpieli dla malucha powinny być wyprodukowane z tworzyw przeznaczonych do bezpiecznego użytkowania przez małe dzieci. Dlatego na opakowaniach zawsze szukaj informacji o przeznaczeniu ze względu na wiek dziecka. Kąpiel dziecka z dodatkowymi...

Pokój dziecięcy

Łóżeczko dla niemowląt

łóżeczko, a także to, czy planujemy rodzeństwo dla naszego dziecka. Wówczas w pokoju dziecięcym będą się musiały zmieścić dwa łóżeczka o różnej wielkości, według zapotrzebowania dziecka. Wykonanie - ważne jest solidne...