Trwa ładowanie...

Oczar wirginijski – działanie w kosmetyce i medycynie

Avatar placeholder
17.02.2023 12:57
Oczar wirginijski
Oczar wirginijski (Adobe Stock)

Oczar wirginijski to roślina należąca do rodziny oczarowatych. Występuje zarówno w Ameryce Północnej, jak i Europie. Dzięki swoim właściwościom znalazła zastosowanie w medycynie i kosmetyce. Jak działa? Kiedy po nią sięgać?

spis treści

1. Co to jest oczar wirginijski?

Oczar wirginijski (Hamamelis virginiana) to roślina należąca do rodziny oczarowatych. Występuje we wschodniej części Ameryki Północnej, jest uprawiany także w Europie. W obrębie rodzaju oczar wyróżnia się cztery gatunki. To oczar japoński, oczar omszony, oczar wiosenny i oczar wirginijski.

Jak wygląda oczar wirginijski?

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Oczar wirginijski to niewysokie drzewo lub zielony bądź zielonawobrunatny krzew, który może osiągać do 4 metrów wysokości. Ma żółte, lśniące kwiaty, które pojawiają się późną jesienią lub zimą oraz charakterystyczne, duże, ciemnozielone lub brunatne liście. Jest atrakcyjny, stąd uprawia się go także jako roślinę ozdobną w ogrodach lub parkach.

Oczar wirginijski – uprawa

Oczar wirginijski jest mało wymagający w uprawie, toleruje różne typy gleb. Może rosnąć na stanowiskach słonecznych lub zacienionych.

2. Właściwości lecznicze oczaru wirginijskiego

Ze względu na skład Hamamelis virginiana znalazł zastosowanie w medycynie. Surowiec zielarski stanowi wysuszona kora i liść oczaru (całe lub rozdrobnione). Zawiera on garbniki (elagotaniny i hamamelitany) oraz flawonoidy, kwas galusowy i elagowy, leukoantocyjanidy oraz saponiny. Wyciągi z oczaru wirginijskiego stosuje się głównie zewnętrznie, rzadziej doustnie.

Niegdyś oczar był stosowany w tradycyjnej medycynie ludowej Indian (stąd często spotykana nazwa krzewu to „złoto Indian"). Wykorzystywano go do leczenia obrzęków, zapaleń i narośli. Wykonywano do również do wyrobu różdżek wykorzystywanych w radiestezji.

Obecnie roślina jest stosowana w medycynie do łagodzenia dolegliwości związanych z obrzękami i żylakami. Wyciągi z oczaru poprawiają szczelność naczyń krwionośnych i wzmacniają ich ściany. Można go także znaleźć w preparatach do uśmierzania podrażnień hemoroidów i żylaków pochwowych. Surowce z oczaru wirginijskiego są dodawane do produkcji żelu stosowanego po ukąszeniach owadów.

Roślina znajduje również zastosowanie w takich schorzeniach jak owrzodzenia, krwawienie dziąseł, stany zapalne skóry, bóle reumatyczne stawów, zapalenie krtani czy gardła. Oczar wirginijski swoje działanie zawdzięcza niezwykłym właściwościom. Te są różnorodne: ściągające, zmniejszające krwawienie, wysięk i sączenie płynów ustrojowych z ran. Ma również właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, przyspiesza gojenie ran oraz uszczelnia naczynia krwionośne.

Oczar wirginijski występuje najczęściej w postaci kremu lub maści, które stosuje się zewnętrznie, bezpośrednio na zmienioną chorobowo skórę. Można też kupić go w postaci gotowych ziół do zaparzania (i przygotować odwar).

3. Właściwości pielęgnacyjne oczaru wirginijskiego

Hamamelis virginiana odnajduje się także w kosmetologii. To popularny składnik preparatów przeznaczonych do pielęgnacji okolic oczu, dodatek do wody po goleniu (jest skuteczny w tamowaniu krwawienia w drobnych zacięciach i zmniejszania podrażnień).

Często oczar wirginijski jest stosowany w postaci destylatu, płynu do przemywania skóry, żelu, kremu, okładów, maści, olejków. Ponadto destylat wodny z liści i młodych gałązek oczaru jest składnikiem farb do tatuażu.

Kora i liście oczaru wirginijskiego wykazują działanie antyseptyczne, antybakteryjne, przeciwzapalne, oczyszczające, regenerując, ściągające, wspomagaj również usuwanie wolnych rodników tlenowych. To sprawia, że sprawdza się w pielęgnacji każdej skóry.

Oczar wirginijski:

  • nawilża,
  • oczyszcza,
  • rozświetla,
  • normuje wydzielanie sebum,
  • rozjaśnia przebarwienia, zarówno posłoneczne, jak i potrądzikowe,
  • łagodzi zmiany trądzikowe, ogranicza występowanie niedoskonałości,
  • zapobiega łojotokowi,
  • zwęża rozszerzone pory,
  • tonuje zaczerwienienia cery naczynkowej, wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych,
  • zapobiega zatykaniu się porów przy cerze tłustej.

Oczar wirginijski działa również przeciwzapalne i antybakteryjne na skórę głowy. To sprawia, że pomaga walczyć z łupieżem i nadmiernym przetłuszczaniem się skóry głowy.

Oczar wirginijski stosowany w kosmetyce występuje najczęściej w postaci toników, kremów, żeli. Bardzo popularnym kosmetykiem jest hydrolat z oczaru wirginijskiego, który można stosować samodzielnie jako tonik, traktować jako bazę do kosmetyków domowych lub dodatek do gotowych kremów, masek, szamponów i odżywek.

Oczar wirginijski – przeciwwskazania

Jeśli chodzi o przeciwwskazania do stosowania produktów, które zawierając oczar wirginijski, takowych nie zaobserwowano. Nie należy ich stosować, gdy stwierdzona została reakcja nadwrażliwości na surowiec. Podczas użycia po raz pierwszy należy obserwować skórę, czy nie pojawiają się objawy alergii.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze