Trwa ładowanie...

Kłącze kosaćca – skład, właściwości, działanie i zastosowanie

Avatar placeholder
09.11.2023 13:17
Kłącze kosaćca, znane szerzej jako irys, jest cennym surowcem zielarskim.
Kłącze kosaćca, znane szerzej jako irys, jest cennym surowcem zielarskim. (Adobe Stock)

Kłącze kosaćca, znane szerzej jako irys, jest cennym surowcem zielarskim. Wykorzystuje się go w medycynie naturalnej z wielu powodów. Obecne w nim substancje aktywne sprawiają, że napar czy odwar z suszu wspiera leczenie tak infekcji, jak i zaburzeń układu pokarmowego. Co warto wiedzieć?

spis treści

1. Co to jest kłącze kosaćca?

Kłącze kosaćca jest surowcem wykorzystywanym w medycynie ludowej. Pozyskuje się go z kosaćca. To inaczej irys - roślina, która występuje w wielu gatunkach. Zalicza się ją do rodziny kosaćcowatych.

Pierwotnie kosaciec porastał rejony basenu Morza Śródziemnego. Obecnie jest rozpowszechniony w całej Europie. Ceni się go ze względu nie tylko z uwagi na walory lecznicze, ale i ozdobne. Warto wiedzieć, że ze względu na fiołkowy aromat, irys jest popularnym składnikiem perfum i kosmetyków i past do zębów.

2. Skład, właściwości i działanie kłącza kosaćca

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

W ziołolecznictwie odnajduje się kosaciec niemiecki, kosaciec amerykański, kosaciec żółty i kosaciec blady. Roślinom przypisuje się różne właściwości prozdrowotne. Okazuje się bowiem, że działają przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie, wykrztuśnie i ściągająco, także uspokajająco, moczopędnie i rozwalniająco.

Swoje właściwości i profil aktywności kłącze kosaćca zawdzięcza takim substancjom aktywnym jak:

 • flawonoidy (przede wszystkim iriflogenina i irygenina), które neutralizują wolne rodniki, mają silne działanie przeciwutleniające, opóźniają procesy starzenia i znajdują zastosowanie w profilaktyce chorób neurodegeneracyjnych. Wykazują się także aktywnością przeciwzapalną i przeciwnowotworową, zmniejszają ryzyko występowania zakrzepów krwi, mają działanie przeciwcukrzycopwe i przeciwmiażdżycowe, obniżają ciśnienie krwi, chronią i wzmacniają ściany naczyń krwionośnych,
 • cykliczne triterpenoidy, które wykazują różnoraką aktywność biologiczną, między innymi działają przeciwpasożytniczo i antybakteryjnie,
 • garbniki, inaczej taniny, które mają właściwości ściągające, łagodzą także podrażnienia, zmniejszają uczucie swędzenia czy pieczenia skóry, działają przeciwzapalnie i antybakteryjnie, wspierają odporność organizmu,
 • glikozydy nasercowe wykazujące działanie nasercowe, ponieważ posiadają zdolność poprawy wydolności pracy mięśnia sercowego,
 • sole mineralne.

3. Wskazania do stosowania kłącza kosaćca

Kłącze kosaćca, z uwago na właściwości o aktywność, wykorzystuje się w leczeniu stanów zapalnych i infekcji, problemów z układem pokarmowym i moczowym, także oddechowym. Wskazaniem do stosowania naparów lub nalewek z kosaćca są:

 • infekcje górnych dróg oddechowych objawiających się kaszlem i zalegającą w płucach wydzieliną, ponieważ surowiec rozrzedza ją, przez co ułatwia odkrztuszanie,
 • zapalenie pęcherza moczowego, choroby nerek (spożywany w umiarkowanych ilościach działa moczopędnie),
 • zatrucia pokarmowe, nudności i wymioty. Kłącze kosaćca łagodzi nudności, co zapobiega wymiotom, wspiera oczyszczanie organizmu z toksyn,
 • schorzenia dermatologiczne, na przykład trądzik. Dzięki właściwościom antybakteryjnym, przeciwzapalnym i ściągającym, kremy z kosaćca łagodzą stany zapalne i zaczerwienienie.

4. Kłącze kosaćca – dawkowanie i stosowanie

Kosaciec występuje w postaci suszu, ale także kremu, emulsji czy serum. Kosmetyki z kosaćcem w składzie należy stosować najczęściej 2 razy dziennie (zgodnie z zaleceniami producenta). By przygotować napar lub odwar, wystarczy zalać suszu:

 • przegotowaną, gorącą wodą i parzyć przez około 15 minut pod przykryciem (napar). Maksymalna dzienna dawka naparu z kłącza kosa ca wynosi od 2 do 3 filiżanek,
 • wodą i gotować na wolnym ogniu przez około 30 minut. Odwar wystarczy odcedzić i wypić.

5. Przeciwwskazania, skutki uboczne i środki ostrożności

Kosaciec jest rośliną, która cechuje się silnym działaniem, stąd spożywając ją, należy zachować środki ostrożności. Przede wszystkim nie wolno przekraczaj zaleconych, dozwolonych, bezpiecznych dawek. Najlepiej spożywać go w mieszankach ziołowych.

Nie mniej ważne jest stosowanie się do przeciwwskazań, które stanowi ciąża i karmienie piersią, także nadwrażliwość na którykolwiek ze składników aktywnych.

Warto też mieć na uwadze, że kuracja z zastosowaniem kłącza kosańca wiąże się z ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych. Najczęściej obserwuje się skutki uboczne pojawiające się wskutek spożycia nadmiernej ilości surowca (to zwykle reakcja alergiczna: zaczerwienienie skóry, wysypka) oraz długotrwałego stosowania rośliny (zwykle to ból brzucha).

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze