Nadpobudliwość u dziecka

Nadpobudliwość psychoruchowa u dzieci to częsta przypadłość dotykająca trzy razy częściej chłopców niż dziewczynek. Dziecko nadpobudliwe wymaga cierpliwości i wsparcia ze strony rodziców, zwłaszcza że nadpobudliwość w późniejszym okresie życia objawia się problemami z zachowaniem, komunikacją i uczeniem się. W związku z tym, że nadpobudliwość jest częstym zjawiskiem, warto poznać kilka wskazówek odnośnie tego, jak radzić sobie z nadpobudliwością dziecka.

Objawy nadpobudliwości u dziecka

Istnieją różne stopnie nadpobudliwości. Dzieci w wieku niemowlęcym zazwyczaj nie prezentują wszystkich objawów nadpobudliwości, ale twoje dziecko może być nadpobudliwe, jeśli ma kolkę, ciężko je nakarmić, płacze i dużo krzyczy, pomimo karmienia i okazywania mu czułości, a także, jeśli uderza się w głowę i wybucha przez to płaczem. Może także często się ślinić, być bardzo spragnione i bardzo mało spać. Niektóre nadpobudliwe dzieci przesypiają tylko 3-4 godziny dziennie.

Zobacz film: "Palenie papierosów w ciąży jedną z przyczyn ADHD"

Niektórzy rodzice wiedzą, że ich dziecko jest nadpobudliwe już w pierwszych kilku tygodniach jego życia, a nawet przed porodem, jeśli dziecko kopie często, będąc w brzuchu matki. Wiele nadpobudliwych niemowląt nie znosi, kiedy się je nosi, przytula i kołysze, inaczej niż pozostałe dzieci, które te czynności uspokajają. Jeśli twojemu dziecku sztywnieją ręce i nogi lub wygina się do tyłu, kiedy próbujesz trzymać lub karmić je, może to być oznaką nadpobudliwości. Z drugiej jednak strony, wiele niemowląt wygina się, kiedy są śpiące.

Przyczyny nadpobudliwości psychoruchowej u dzieci

Badania wykazują, że nadpobudliwość jest często spowodowana chemicznymi dodatkami do żywności. Niemowlęta mają z nimi styczność poprzez mleko matki. Największymi winowajcami są konserwanty, substancje barwiące i smakowe. Jeśli rodzice zignorują problem nadpobudliwości, dziecko może z upływem czasu stać się niezdarne, wpadać na przedmioty i mieć deficyty uwagi. To może negatywnie wpłynąć na rozwój społeczny dziecka, ponieważ nadpobudliwe dzieci często są agresywne i niespokojne. Nadpobudliwość psychoruchowa u dzieci może także odbić się na nauce i wpłynąć na rozwój fizyczny dziecka. Fizyczne dolegliwości związane z nadpobudliwością to długotrwałe problemy ze snem, alergie, astma, brak apetytu, bóle głowy i żołądka.

Powikłania zespołu nadpobudliwości psychoruchowej

Objawy ADHD zwykle utrudniają osiągnięcie sukcesów w szkole, pracy czy na polu towarzyskim. Osoby z nadpobudliwością spotykają się z niezrozumieniem, odrzuceniem, stale konfrontują się z porażkami. Trudno w takich okolicznościach zachować wysokie poczucie własnej wartości. Negatywne informacje na swój temat stają się codziennością. Badania pokazują, że dzieci z ADHD, w większym stopniu niż ich rówieśnicy, zagrożone są doświadczeniem zaburzeń psychicznych i innych problemów zdrowotnych, zarówno w dzieciństwie, jak i życiu dorosłym. Ryzyko powikłań jest wysokie nawet u dorosłych, którzy wyrośli z ADHD.

Powikłania zespołu ADHD, to:

Z ADHD można wyrosnąć, z powikłań – nie, dlatego bardzo ważna jest ich profilaktyka.

Co zrobić w przypadku nadpobudliwości u dziecka?

Jeśli podejrzewasz, że nadpobudliwość psychoruchowa twojego dziecka ma związek z jego dietą, unikaj żywności z konserwantami. Między czwartym a szóstym miesiącem życia dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym (natomiast od szóstego miesiąca dziecka karmionego piersią) zacznij wprowadzać nowe produkty pojedynczo, abyś mogła zaobserwować ewentualne reakcje alergiczne. Czasami niemowlęta mają alergię na barwniki zawarte w pożywieniu, która objawia się podobnie jak nadpobudliwość. Zwróć uwagę na to, kiedy dziecko staje się nadpobudliwe i co jadło wcześniej. Omów to z lekarzem pediatrą. Ponadto, ogranicz spożycie przez dziecko cukru. Niektóre niemowlęta są wrażliwe na cukier, który sprawia, że są wyraźnie pobudzone.

Jak uspokoić dziecko nadpobudliwe?

  • Upewnij się, że twoje dziecko śpi wystarczająco długo. Zmęczone dziecko może stać się nadpobudliwe. Większość starszych niemowląt śpi przez około 12 godzin w nocy i 2-3 godziny w ciągu dnia.
  • Zrób dziecku ciepłą kąpiel. Użyj lawendowego mydła przeznaczonego dla wrażliwej skóry dziecka. Pozwól dziecku bawić się w wodzie, to pozwoli mu się zrelaksować i uspokoić.
  • Śpiewaj dziecku spokojne piosenki cichym głosem.
  • Weź dziecko na długi spacer w wózku.
  • Usiądź z dzieckiem w fotelu bujanym. Jeśli zacznie robić się śpiące, przełóż je do kołyski, aby się zdrzemnęło.

Nadpobudliwość psychoruchowa dziecka stanowi wyzwanie dla rodziców. Niemowlę może być nadpobudliwe z wielu powodów, takich jak zmęczenie, nadmiar bodźców i potrzeba odpoczynku. Winna może być także dieta jego lub matki karmiącej piersią. Na szczęście istnieje kilka sposobów, aby radzić sobie z tym problemem.

Komentarze (6)
~Nicole
~Nicole ponad rok temu

@~she: A ktorego lekarza to jest wymysl? A moze inne choroby to tez ten lekarz wymyslil? Musi byc faktycznie bogaty.. A tak powaznie, to kto ten artykol napisal i na jakich badaniach naukowych sie opieral? Ten temat budzi kontrowersje, poniewaz przecietni ludzie maja niewielka wiedze na temat pracy ukladu nerwowego, mozgu i ich wplywu na zachowanie, oraz psychologii, czy specyfiki rozwoju dziecka i czlowieka w ogole. Jest to wiedza przypadkowa. Albo pochodza z rodziny zdrowej i dziedzicza zdrowy uklad nerwowy, albo z obciazeniami, ktore moga ujawnic sie w ktoryms kolejnym pokoleniu. Dziecko z natury jest istota emocjonalna i to dorosli reguluja jego emocje, oczywiscie jesli potrafia. Moga tu byc dwa scenariusze - 1. rodzice zle wychowuja w miare zdrowe dziecko, 2. dziecko moze byc niepodatne na zwykle metody wychowawcze bo ma slaby uklad nerwowy - smutna prawda dla rodzicow takiego dziecka. Niestety choroby ukladu nerwowego sie zdarzaja. Nic nowego pod sloncem. Dla mnie nazwanie tej choroby ma mniejsze znaczenie, niz to, ze w ogole jest. Widywalam noworodki, ktore niemal non-stop plakaly, nie mogly spac i nie dawaly chwili spokoju matce. Nikt nie zdazyl ich jeszcze zle wychowac. Moga tez byc przypadki zlego wychowania dziecka, ktore tlumaczy sie ADHD. Oszustwo, to tez typowe zachowanie niektorych ludzi. Madry czlowiek powinien odrozniac prawde od plewy i przeczytac wiecej niz jeden artykol. Najbardziej miarodajne sa badania naukowe oraz wlasne wnikliwe obserwacje. Choc przyznam, ze nie jest to latwy temat do zrozumienia, poniewaz wymaga podstaw wiedzy z kilku dziedzin, nie tylko medycynej (przypominam, ze lekarze zdaja egzamin wstepny z biologii, chemii i fizyki...), ale rowniez psychologii, czy pedagogiki.

Odpowiedz
~diamondrubin
~diamondrubin ponad rok temu

Powodem nadpobudliwości szczególnie u dzieci może być spożywanie żółcieni pomarańczowej. Występuje ona w produktach pod znakiem e 110. Poza tym, że może powodować nadpobudliwość będzie też źrodłem alergii oraz kłopotów z żołądkiem.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Objawy ADHD
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Łuszczyca?

adam93go • ostatni post 4 godziny temu

4

Pomocni lekarze

Artykuły Objawy ADHD
Objawy ADHD

ADD a ADHD

Często w Internecie na stronach dla pacjentów chorujących na zaburzenia hiperkinetyczne można napotkać wymiennie stosowane skróty ADD i ADHD lub oba (...) jednocześnie (ADD/ADHD). ADHD, czyli zespół...

Objawy ADHD

Agresja u małych dzieci

Agresja u małych dzieci to sprawdzian dla kompetencji wychowawczych rodziców. Maluchy często kopią, krzyczą, biją, uderzają głową o ścianę, tarzają się po podłodze, by rozładować gniew i złość. Rodzice natomiast czują się w takich sytuacjach bezradni...

Objawy ADHD

Agresja impulsywna

. Do tego był bardzo impulsywny. Objawy ADHD Wielokrotnie podnosił przedmioty i bez zastanowienia rzucał nimi. Zdarzało mu się utrzymać uwagę na dłuższą chwilę (...) Filip ma 5 lat. Kilka miesięcy temu zdiagnozowano...

Zaburzenia rozwoju

Dziecko chore na ADHD

Dziecko chore na ADHD

Nadpobudliwość psychoruchowa u dzieci objawia się zwykle trudnościami z koncentracją, impulsywnością, brakiem organizacji oraz tendencją do zapominania o różnych sprawach.

Migrena

Migrena u dzieci - co powinnaś wiedzieć?

Migrena u dzieci - co powinnaś wiedzieć?

zazwyczaj zaczyna się u chłopców, po okresie dojrzewania u dziewcząt. Zaburzenia zachowania Zaburzenia zachowania u dzieci, tj. nadpobudliwość czy depresja, mogą być przyczyną ataków migreny lub jej rezultatem. Nie jest...

Relacje z dziećmi

Objawy ADHD u dzieci (prezentacja edukacyjna)

Objawy ADHD u dzieci (prezentacja edukacyjna)

zachowanie Dzieci z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej często w sytuacjach wymagających odpowiedniego zachowania robią niewłaściwe rzeczy, np. biegają (...) nadpobudliwości psychoruchowej. ...

Zioła i przyprawy

Żeńszeń i witaminy (WIDEO)

Żeńszeń i witaminy (WIDEO) Odtwórz wideo

w jego stosowaniu, duże dawki tej rośliny mogą doprowadzić do wystąpienia tzw. syndromu żeń-szeniowego. Objawami takiego stanu są: bezsenność, nadpobudliwość

Obrzęk naczynioruchowy - przyczyny, odmiany, leczenie, rokowania

Obrzęk Quinckego u dziecka

Obrzęk Quinckego u dziecka

Obrzęk naczynioworuchowy dotyczy najczęściej twarzy.

ADHD - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, statystyki

Rodzaje ADHD

-04-9, Pfiffner L., Wszystko o ADHD, ZYSK I SK-A, Poznań 2004, ISBN 83-7298-694-0, Konstanty Ignaciuk B., Dziecko z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej ADHD i ADD, Impuls, Kraków 2010, ISBN 978-83-7587-268-2 (...)...

Pielęgnacja niemowlęcia

Jak pozbyć się ciemieniuchy? (WIDEO)

Jak pozbyć się ciemieniuchy?  (WIDEO) Odtwórz wideo

Ciemieniucha to niegroźna przypadłość pojawiająca się u niemowląt i dzieci. Polega ona na nadmiernym złuszczaniu się skóry głowy dziecka (...) . Ciemieniucha może także objawiać się pojawieniem się na głowie dziecka...