Zapalenie oskrzeli jako powikłanie grypy

Wiek szkolny to okres, kiedy występuje najwięcej zachorowań na ostre zapalenie oskrzeli. Co najmniej jeden epizod zapalenia oskrzeli występuje u jednej piątej ogółu dzieci między 9 a 15 rokiem życia.

Na ostre zapalenie oskrzeli każdego roku choruje ok. 50 proc. dorosłej populacji, głównie w miesiącach zimowych i jesiennych. Wrotami dla zakażenia wirusem grypy są górne drogi oddechowe (gardło, jama nosowa, zatoki przynosowe), gdzie wirus przyłącza się do komórek nabłonkowych błony śluzowej.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Jak rozpoznać grypę?"

Objawy wirusa grypy

Wirusem grypy oprócz górnych dróg oddechowych mogą być zainfekowane niższe części układu oddechowego (krtań, tchawica, oskrzela, płuca). Do typowych objawów zakażenia wirusem należy nagłe pojawienie się objawów, takich jak: gorączka, dreszcze i bóle mięśni.

Występuje nieżyt (zaczerwienie i wytworzenie obfitej wydzieliny) błony śluzowej nosa i gardła oraz w przypadku zajęcia oskrzeli suchy, męczący kaszel. U 5-15 proc. zainfekowanych wirusem grypy obserwuje się ostre powikłania ze strony układu oddechowego: zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli i zaostrzenie takich chorób przewlekłych, jak astma oskrzelowa i przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP).

Badania epidemiologiczne dotyczące nowych powikłań dowiodły, iż w ok. 50 proc. przypadków dotyczą one grupy pacjentów najmłodszych, tzn. niemowląt, i najstarszych (powyżej 80 lat).

Ostre zapalenie oskrzeli

Kiedy grypa zaczyna być groźną chorobą?

Grypa to niebezpieczna choroba wirusowa; co roku na świecie umiera rocznie od 10 000 do 40 000 osób. Rocznie, w Polsce na epidemię grypy zapada około 3...

Ostre zapalenie oskrzeli to zakażenie układu oddechowego, którego głównym objawem jest kaszel trwający około 3 tygodni. Zapalenie oskrzeli rozpoznaje się po wykluczeniu zapalenia płuc. Zapalenie oskrzeli jest jedną z najczęstszych chorób stawianych przez lekarzy pierwszego kontaktu, będących w wielu przypadkach przyczyną niezdolności do pracy. Zapalenie często towarzyszy infekcjom górnych dróg oddechowych.

Przyczyny zapalenia oskrzeli

Identyfikacje patogenu powodującego infekcję zwykle jest nieskuteczna. Z danych epidemiologicznych wiadomo, że zakażenie powodowane jest głównie (90 proc. przypadków) przez wirusy, takie jak: adenowirusy, korona wirusy i bardzo często przez wirusy grypy i paragrypy.

Etiologię (przyczynę) bakteryjną potwierdza się w mniej niż 10 proc. przypadków. Ważna jest obserwacja plwociny, gdyż zakażenie często z wirusowego przechodzi w bakteryjne i wtedy dochodzi do zmiany plwociny na ropną.

Warto podkreślić, że objawy ogólne pod postacią rozbicia, gorączki, bólów mięśni są częstym objawem w przypadku zapaleń o etiologii grypowej, a zdecydowanie rzadsze w przypadku zakażenia innym typem wirusów, np. rynowirusów. Zapalenie oskrzeli, o innej niż grypowa etiologii, zwykle jest łagodną chorobą, samoograniczającą się, o dość pomyślnym przebiegu.

Ryzyko zakażenia wirusem grypy w kontakcie domowym waha się w przedziale 20-40 proc., a do zakażenia dochodzi na drodze kropelkowej lub bezpośredniego kontaktu z wydzieliną z dróg oddechowych osoby chorej.

Rozpoznanie zapalenia oskrzeli

Według najnowszych rekomendacji dotyczących postępowania w pozaszpitalnych zakażeniach układu oddechowego (opracowanych w ramach Narodowego Programu Ochrony Antybiotyków) w przypadku zapalenia oskrzeli zwykle szczegółowa diagnostyka nie jest konieczne.

Zapalenie rozpoznaje się na zasadzie obserwacji klinicznych pacjenta (badanie pacjenta przez lekarza) i wywiadu epidemiologicznego. Jedynie w przypadku podejrzenia zapalenie płuc należy wykonać zdjęcie RTG klatki piersiowej. Izolacja patogenów odpowiedzialnych za zapalenie oskrzeli nie jest rutynowo przeprowadzane.

W okresie sezonowego występowania grypy pojawienie się ostrych objawów zakażenia dróg oddechowych z takimi objawami, jak kaszel i wysoka gorączka cechuje się 70 proc. pewnością, że przyczyną infekcji jest wirus grypy.

Wyleczenie zapalenia oskrzeli jest zwykle pomyślne. U osób w starszym wieku lub z obniżoną odpornością ostre zapalenie oskrzeli w przebiegu grypy może mieć ciężki przebieg i w wielu przypadkach jest dodatkowo powikłane zapaleniem płuc (patrz zakładka zapalenie płuc jako powikłanie grypy).

W związku z tym, że rutynowo nie sprawdza się etiologii zapalenia oskrzeli, ważna jest wnikliwa obserwacja chorego oraz ocena ciężkości objawów. W przypadku ciężkiego przebiegu lub szybko pogarszającego się stanu należy podejrzewać etiologię wirusową oraz powikłanie grypy w postaci zapalenie płuc.

Leczenie zapalenia oskrzeli

Nie powinno stosować się antybiotyków w ostrym zapaleniu oskrzeli, gdyż działają one na bakterie i na pewno nie zadziałają na wirusa grypy. W przypadku chorych, u których podejrzewa się etiologię grypową pomocne są leki przeciwwirusowe, stosowane w postaci wziewnej i doustnej.

Zmniejszają one objawy, pod warunkiem, że zostaną zastosowane odpowiednio wcześniej, tzn. przed upływem 48h od wystąpienia pierwszych objawów. Jednak obecnie stosowanie tych leków jest uzasadnione tylko w okresach epidemii grypy. Do podstawowego leczenia zalicza się leki przeciwgorączkowe i przeciwkaszlowe.

Przewlekły suchy kaszel

Bodźce takie jak zimne, ciepłe, wilgotne, zanieczyszczone powietrze mogą powodować napady suchego kaszlu. Nie jest to wyrazem przewlekającego się zakażenia, lecz powolnej regeneracji uszkodzonych przez drobnoustroje struktur. Poinfekcyjna nadreaktywność oskrzeli stopniowo ustępuje, ale może być stwierdzana nawet przez kilka miesięcy.

Lekarz Monika Szafarowska, 11 miesięcy temu

Bibliografia

  • Brydak LB. Grypa, pandemia grypy mit czy realne zagrożenie? Rytm, Warszawa 2008, 1-492
  • Brydak L.B. Grypa i jej profilaktyka. Springer PWN, Warszawa 1998, ISBN 8391659496
  • Tylżanowska-Kisiel J. Przeziębienie i grypa, Helion, Gliwice 2007, ISBN 978-83-246-0977-2
  • Batura-Gabryel H. Infekcje układu oddechowego, Termedia, Poznań 2009, ISBN 978-83-89825-91-9

Układ oddechowy

zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Układ oddechowy
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Układ oddechowy
Układ oddechowy

Zapalenie płuc w powikłaniach grypy

Zapalenie płuc jest jedną z najpoważniejszych chorób układu oddechowego. Objawia się bólem w klatce piersiowej podczas oddychania, gorączką i dreszczami. Chorego męczy także suchy kaszel. Zapalenie płuc powodowane jest...

Układ oddechowy

Zapalenie krtani po przebytej grypie

Zapalenie krtani to schorzenia dotyczące zarówno dzieci, jak i dorosłych, lecz mające w zależności od wieku różne objawy i nieco odmienny przebieg. Do ostrych chorób dolnych dróg oddechowych należą: zespół krupu, zapalenie oskrzeli, zapalenie...

Alergologia i pulmonologia

Zapalenie oskrzeli - objawy, leczenie

się także krwioplucie. Ostre zapalenie oskrzeli to zwykle powikłanie niedoleczonego przeziębienia lub grypy, wywołane działaniem wirusów lub bakterii. Choroba (...) oskrzela (B2-mimetyki,...

Choroby i dolegliwości

Plucie krwią - choroby oskrzeli, schorzenia kardiologiczne

rozprzestrzenianie się nowotworu Zapalenie oskrzeli jako powikłanie grypyc Suchy kaszel - przyczyny, diagnozowanie i domowe sposoby Niewydolność lewokomorowa (...) Plucie krwią występuje przy chorobach...

Powikłania po grypie - grupy ryzyka, rodzaje, zapalenie płuc, zespół Guillaina-Barrego, Zespół Ray'a

Najczęstsze powikłania grypy

i przez to w każdym sezonie jest inny. Nieleczona grypa powoduje niebezpieczne powikłania. Jakie powikłania grypy występują najczęściej? Ostre zapalenie oskrzeli Objawy...

Powikłania po grypie - grupy ryzyka, rodzaje, zapalenie płuc, zespół Guillaina-Barrego, Zespół Ray'a

Układ oddechowy

podgłośniowego zapalenia krtani czynnikiem sprawczym są wirusy paragrypy, rzadziej grypy, adenowirusy oraz wirusy RSV. Zapalenie oskrzeli Obecnie (...) 90 proc. zapaleń...

Grypa - przyczyny, objawy, leczenie, powikłania

Grypa - ryzyko powikłań

od innych domowników, nie zdając sobie sprawy z tego, że niewyleczona grypa może wywołać bardzo groźne powikłania, zarówno dla zdrowia, jak i życia (...) Inspekcji Sanitarnej, na całym świecie, corocznie zachorowania...

Grypa - przyczyny, objawy, leczenie, powikłania

Grypa - co trzeba wiedzieć?

grypa jest przyczyną różnych powikłań, również śmiertelnych. Najczęściej występujące powikłania grypy, to: niewydolność oddechowa, zapalenie spojówek (...) wirus grypy...