Astma oskrzelowa (astma bronchitowa) - przyczyny, rodzaje, diagnostyka, leczenie

Astma oskrzelowa (dychawica oskrzelowa, astma bronchitowa) to choroba, która charakteryzuje się napadami duszności wydechowej, powstającymi wskutek skurczu mięśniówki oskrzeli i obrzęku śluzówki. Przyczyna dychawicy oskrzelowej leży w nadmiernej reaktywności oskrzeli na bodźce. Jest ona związana ze stanem zapalnym w drogach oddechowych, w wyniku czego dochodzi do syntezy związków odpowiedzialnych za skurcz oskrzeli: prostaglandyny, leukotrieny, histaminy i innych. Patogeneza astmy oskrzelowej jest różnorodna, w zależności od mechanizmów, które odgrywają rolę pierwszoplanową.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Astma oskrzelowa - przyczyny

Badanie spirometryczne

Badanie spirometryczne pomocne jest w zdiagnozowaniu m.in. astmy, gruźlicy, rozedmy płuc.

Osoby cierpiące na astmę oskrzelową często cierpią na inne choroby uczuleniowe, takie jak:

Najczęstszą przyczyną astmy oskrzelowej są uczulenia. Zachorowanie na astmę oskrzelową może nastąpić m.in. pod wpływem uczulenia na zapachy, potrawy czy owoce. Do czynników alergennych, które wywołują napady dychawicy oskrzelowej, zaliczane jest także białko bakterii. Według teorii blokady beta-adrenergicznej dotyczącej patogenezy astmy oskrzelowej, u osób cierpiących na tę chorobę dochodzi do zablokowania wrażliwości receptorów beta-adrenergicznych zarówno pod wpływem czynników genetycznych, jak i nabytych.


Czynniki wyzwalające astmę oskrzelową to:

Astma oskrzelowa - rodzaje

Napady duszności wydechowej z okresami przerwy to charakterystyczne objawy astmy oskrzelowej. Atak astmy oskrzelowej rozpoczyna się uczuciem ucisku i rozpierania w klatce piersiowej, które szybko przechodzi w duszność. Podczas badania lekarz również może stwierdzić odgłos opukowy bębenkowy, osłabienie szmeru oddechowego pęcherzykowego, przedłużenie się wydechu oraz świsty, furczenia i gwizdy – słyszane dość często na odległość. Napady duszności trwają zazwyczaj od kilkudziesięciu minut do kilku godzin, a nawet ponad dobę.

Astma oskrzelowa to choroba przewlekła, której charakterystycznym objawem jest duszność typu wydechowego. Kurcz mięśni gładkich powoduje zwężenie światła oskrzeli i oskrzelików, przez co powietrze ma utrudniony przepływ.

Wyróżnia się następujące rodzaje astmy oskrzelowej:

 1. Astma oskrzelowa zewnątrzpochodna – choroba polega na wnikaniu alergenów głównie drogą wyziewową, więc napady astmy wywołane są przez alergeny wziewne. Astmę atopową rozpoznaje się zwykle w dzieciństwie przy dodatkowej obecności alergii w rodzinie.
 2. Astma wewnątrzpochodna – w rozwoju tej choroby kluczowe znaczenie przypisuje się zakażeniu bakteryjnemu i wirusowemu oskrzeli. Choroba ujawnia się zazwyczaj po 35. roku życia, ma przebieg uporczywy, a rokowanie jest gorsze niż w astmie zewnątrzpochodnej.
 3. Astma indukowana – choroba jest wywołana przez kwas acetylosalicylowy. Nadwrażliwość na kwas acetylosalicylowy i niektóre leki przeciwzapalne, m.in. indometacynę, mefenamidzę, pyralginę, fenoprofenę i ibuprofen powoduje, że w krótkim czasie po ich zażyciu następuje napad astmy, z towarzyszącym łzawieniem i katarem.

Astma oskrzelowa - diagnostyka i leczenie

W celu wykrycia czynnika wyzwalającego przeprowadza się próby ekspozycyjne wziewne z podejrzewanymi alergenami. W rozpoznaniu różnicowym należy wziąć pod uwagę te choroby, podczas których duszność jest objawem dominującym.

Badania diagnostyczne astmy oskrzelowej obejmują:

Astma oskrzelowa powoduje duży dyskomfort życia, często jest przeciwwskazaniem do wykonywania zawodu, ale bardzo rzadko prowadzi do zgonu.

Leczenie astmy oskrzelowej polega głównie na zwalczaniu stanu zapalnego. Takie leczenie jest długotrwałe i zależy od stopnia intensywności choroby. Leki przeciwzapalne stosowane są głównie w profilaktyce napadów astmy oskrzelowej. Leczenie napadów astmy polega na podawaniu leków rozkurczających oskrzela. Preparaty podawane są w postaci wziewnej, co minimalizuje pojawienie się efektów ubocznych ogólnoustrojowych. Jedynie w ciężkich przypadkach astmy oskrzelowej wykorzystywane są leki w postaci tabletek, iniekcji lub wlewów dożylnych.

Do leków rozszerzających oskrzela zaliczamy:

 • Betamimetyki - agoniści receptorów B- adrenergicznych. Ich pobudzenie powoduje bezpośredni rozkurcz mięśni gładkich oskrzeli. Możemy je podzielić na krótko- i długodziałające. W leczeniu astmy stosowana jest ta pierwsza grupa i należą tutaj np. salbutamol, fenoterol. Długodziałające betamimetyki mogą być stosowane, ale jedynie w przypadku skojarzenia ich jednocześnie z wziewnym glikokortykosteroidem.
 • Inhibitory fosfodiesterazy – powodują one rozkład cAMP i cGMP, co powoduje spadek jonów wapnia i zahamowanie skurczu oskrzeli.
 • Leki cholinolityczne blokują receptory muskarynowe w oskrzelach, co powoduje ich rozkurcz.

Do leków przeciwzapalnych zaliczamy kortykosteroidy. Podawane są także leki, które stabilizują komórki tuczne, hamując ich degranulację. Oprócz tego zastosowanie mają także leki przeciwleukotrienowe, które bądź blokują receptory leukotrienów lub hamują enzym w szlaku ich syntezy. Objawowo stosowane są leki mukolityczne oraz wykrztuśne.

Odczulanie swoiste przeprowadza sie stopniowo, choremu podaje się roztwory alergenu, na które jest uczulony. Najczęściej stosowane alergeny to: pyłki traw i roślin wiatropylnych, kurz domowy i in. Odczulanie jest kilkuletnim procesem, a chory jest pod nadzorem wyspecjalizowanej placówki z powodu ryzyka wystąpienia reakcji anafilaktycznej. Każda osoba poddawana odczulaniu musi mieć indywidualnie dobrane dawkowanie podawanego roztworu alergenu.

Rodzaj astmy stanowi o rokowaniach w jej leczeniu. Astma zewnątrzpochodna wykazuje największe szanse na skuteczną terapię i szybkie wyleczenie.

Redakcja abcZdrowie, ponad rok temu

Bibliografia

 • Chazan R., Pneumonologia i alergologia praktyczna - badania diagnostyczne i terapia, Alfa Medica Press, Bielsko-Biała 2011, ISBN 978-83-7522-061-2
 • Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011, ISBN 978-83-7430-289-0
 • Droszcz W. Astma, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009, ISBN 978-8-32-004009-8
 • Droszcz W., Grzanka A., Astma u młodzieży i dorosłych, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010, ISBN 978-83-2004-284-9

Astma

Komentarze (1)
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Astma oskrzelowa (astma bronchitowa) - przyczyny, rodzaje, diagnostyka, leczenie
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Astma oskrzelowa (astma bronchitowa) - przyczyny, rodzaje, diagnostyka, leczenie
Astma oskrzelowa (astma bronchitowa) - przyczyny, rodzaje, diagnostyka, leczenie

Pokrzywka w astmie oskrzelowej

Pokrzywka w astmie oskrzelowej

Bąbel pokrzywkowy, czyli obrzęk o zabarwieniu różowym lub żółtawobiałym.

Astma - charakterystyka, rodzaje, przyczyny, diagnostyka, leczenie

Smog

Smog

Spaliny są przyczyną przedwczesnej śmierci 2 milionów dzieci na całym świecie.

Astma oskrzelowa (astma bronchitowa) - przyczyny, rodzaje, diagnostyka, leczenie

Jak leczyć astmę oskrzelową?

oddechowymi. Jeżeli dokucza ci astma, jej leczenie wymaga wizyty u specjalisty. W diagnostyce astmy pomocne jest rozpoznanie alergii. W tym celu (...) inhalatora i wdychane przez chorego bezpośrednio...

Astma oskrzelowa (astma bronchitowa) - przyczyny, rodzaje, diagnostyka, leczenie

Objawy astmy oskrzelowej u dzieci

Astma oskrzelowa (dychawica oskrzelowa) powoduje trudności w oddychaniu. Jest wywoływana zapalną chorobą dróg oddechowych oraz ich zwężeniem. Z kolei (...) za astmę na tle alergicznym są odpowiedzialne alergeny....

Astma oskrzelowa (astma bronchitowa) - przyczyny, rodzaje, diagnostyka, leczenie

Napad astmy oskrzelowej

, bardzo możliwe, że to astma oskrzelowa. Napad astmy oskrzelowej może okazać się niebezpieczny dla twojego zdrowia, a nawet i życia, szczególnie (...) . Kiedy inhalator nie działa, staraj się nie wdychać...

Astma - charakterystyka, rodzaje, przyczyny, diagnostyka, leczenie

Astma a ciąża

, przedwczesne urodzenie się dziecka lub jego niską masę urodzeniową. Wpływ astmy na przebieg ciąży Astma oskrzelowa, inaczej astma bronchitowa, może mieć (...) oskrzelowej...

Profilaktyka astmy

Wpływ filtru powietrza na zdrowie dziecka

Wpływ filtru powietrza na zdrowie dziecka

W domach małych alergików coraz częściej można spotkać filtry powietrza. Jest to pozytywne zjawisko, ponieważ urządzenia tego typu rzeczywiście w bardzo dużym stopniu oczyszczają otoczenie dziecka, usuwając „wiszące" we wdychanym powietrzu alergeny.

Astma oskrzelowa (astma bronchitowa) - przyczyny, rodzaje, diagnostyka, leczenie

Astma u dzieci - przyczyny, objawy, diagnostyka, zapobieganie, leczenie

. Astma u dzieci - diagnostyka Na postawienie rozpoznania astmy oskrzelowej pozwala przede wszystkim stwierdzenie typowych objawów tej choroby w wywiadzie (...) sposób zmienia jakość życia, a u dzieci...

Astma wysiłkowa

Sinica nogi

Sinica nogi

Sinica może objawić się podczas silnego ataku astmy wysiłkowej.

Astma - charakterystyka, rodzaje, przyczyny, diagnostyka, leczenie

Rodzaje astmy

. Nie jest to jednak schorzenie, które u wszystkich chorych przebiega tak samo. W związku z tym eksperci wyróżnili kilka rodzajów astmy. Są to: astma wysiłkowa, astma kaszlowa (...) silniejsze. Żeby...