Trwa ładowanie...

Plucie krwią – choroby oskrzeli, schorzenia kardiologiczne

 Monika Matuszko
30.03.2021 14:41
Plucie krwią – choroby oskrzeli, schorzenia kardiologiczne
Plucie krwią – choroby oskrzeli, schorzenia kardiologiczne (shutterstock)

Wydalanie przez drogi oddechowe wydzieliny połączonej z krwią jest bardzo niepokojącym objawem. Podczas, gdy u dzieci plucie krwią występuje najczęściej na skutek zakażenia dróg oddechowych i utkwienia ciała obcego w drogach oddechowych, u dorosłych może pojawić się jako objaw ponad stu chorób. Na szczególną uwagę zasługują choroby oskrzeli, a także schorzenia kardiologiczne, które plucie krwią zwiastuje.

spis treści

1. Plucie krwią - choroby oskrzeli

Plucie krwią występuje przy chorobach następujących chorobach oskrzeli, jakimi jest:

  • nowotwór oskrzeli,
  • zapalenie oskrzeli,
  • rozstrzenie oskrzeli.
Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

W przypadku nowotworu oskrzeli, oprócz plucia krwią, może pojawić się spadek masy ciała, uporczywy kaszel, ataki duszności oraz nocne poty.

U osób cierpiących na przewlekłe zapalenie oskrzeli kaszel połączony z odkrztuszaniem występuje praktycznie przez cały czas, albo trwa trzy miesiące w okresie dwóch lat (dotyczy to byłych palaczy lub osób z rozpoznaną POCHP).

Ostra postać zapalenia oskrzeli objawia się wilgotnym lub suchym kaszlem, bólem i pieczeniem w klatce piersiowej oraz charczeniem przy oddychaniu. Występuje także plwocina, która na początku jest biała i śluzowa, następnie żółta i ropna.

Ziołowe lekarstwa na kaszel i choroby płuc
Ziołowe lekarstwa na kaszel i choroby płuc [6 zdjęć]

Przy infekcjach płuc nie jesteśmy skazani wyłącznie na preparaty farmakologiczne. Warto w takich przypadkach

zobacz galerię

Trzecią dolegliwością, którą może zwiastować plucie krwią, jest rozstrzenie oskrzeli. Jest to nieodwracalne rozszerzeniem ścian oskrzeli powstałe w wyniku ich uszkodzenia. U osób u których doszło do rozstrzenia może wystąpić przewlekły kaszel oraz nieprzyjemnie pachnący, gęsty śluz. Oprócz tych objawów, pojawić się może także świszczący oddech, napady duszności, spadek masy ciała, deformacje palców dłoni oraz osłabienie organizmu.

2. Plucie krwią - schorzenia kardiologiczne

Plucie krwią mogą zaobserwować u siebie także osoby, które cierpią na schorzenia kardiolgiczne, jak:

  • nadciśnienie płucne,
  • zwężenie zastawki dwudzielnej,
  • zatorowość płucna,
  • niewydolność lewokomorowa.

Nadciśnienie płucne objawia się dużą męczliwością i ograniczeniem tolerancji wysiłku. Wraz z rozwojem niewydolności u chorego dochodzi do powiększenia wątroby, pojawienia się płynu w jamie brzusznej, obrzęków kończyn dolnych, ucisku lub bólu w klatce piersiowej oraz zawrotów głowy.

Plucie krwią może występować z zawrotami głowy
Plucie krwią może występować z zawrotami głowy (123rf)

Zwężeniu zastawki dwudzielnej także towarzyszy zmniejszenie tolerancji wysiłku i szybkie męczenie się, a ponadto występuje nocny kaszel, który często połączony jest z odpluwaniem plwociny podbarwionej krwią.

 

U osób z zatorowością płucną występuje ból w klatce piersiowej, kaszel, duszności, przyspieszony oddech oraz przyspieszona akcja serca. U chorych oprócz plucia krwią mogą pojawić się także omdlenia oraz wstrząs. Chorym towarzyszy często uczucie niepokoju.

 

Zobacz także:

Niewydolność lewokomorowa polega na niedostatecznym pobieraniu z płuc krwi i pompowaniu jej do aorty. Do objawów tego schorzenia należy duszność, kaszel (z pienistą wydzieliną podbarwioną krwią), zimna i oblana potem skóra.

3. Masywne plucie krwią

O masywnym pluciu krwią mówimy, gdy w ciągu doby odkrztuszane jest 600 ml krwi. Obserwuje się go u osób z nowotworem oskrzeli, rozstrzeleniem oskrzeli lub zapaleniem płuc pochodzenia gruźliczego lub innego.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze