Trwa ładowanie...

Nieżyt nosa - przyczyny, objawy, leczenie

Nieżyt nosa to inna nazwa popularnego kataru. Wywoływany jest przez wirusy, które rozprzestrzeniają się drogą kropelkową. Aby zapobiec wystąpieniu kataru, trzeba unikać spotkania z zarażonymi osobami, przeciągów czy przemoczenia. Nie chroni przed nim zażywanie witaminy C. Objawy kataru to: kichanie, uczucie drapania w gardle, pieczenie spojówek, chrypka, kaszel, zmniejszanie drożności nosa i wyciek – najpierw jasny i płynny, później gęstnieje i zmienia kolor na żółto-zielony. Jeśli nieżyt nosa nie trwa dłużej niż 10 dni (katar zwykle trwa 5-7 dni), wystarczą lekkostrawna dieta i picie dużej ilości płynów. Później jednak pomocna może być wizyta u lekarza.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Nieżyt nosa - przyczyny

Kichający mężczyzna
Kichający mężczyzna

Nieżytowi nosa często towarzyszy osłabienie lub podwyższona temperatura.

zobacz galerię

Powierzchnię jamy nosa wyściela błona śluzowa pokryta ochronną warstwą śluzu. Spełnia on niezwykle ważną funkcję dla całego układu oddechowego, ponieważ substancje w nim zawarte neutralizują wirusy i bakterie, które atakują organizm. Ponadto gruczoły błony śluzowej produkują płyn nawilżający, ogrzewający i oczyszczający powietrze. W niekorzystnych warunkach funkcjonowanie błony śluzowej może ulec zaburzeniu. Dochodzi wtedy do skurczu naczyń, co powoduje niedostateczne ukrwienie i wiąże się niedostateczną ilością i składem jakościowym warstwy ochronnej śluzu. Dlatego też wirusy lub bakterie mogą wtedy łatwo spowodować zachorowanie. Do niekorzystnych warunków powodujących zmiany w śluzówce nosa, a w konsekwencji

przyczyn kataru i nieżytu nosa, należą:

Rhinowirusy mogą powodować pojawienie się nieżytu nosa i przenoszą się drogą kropelkową, zatem do zakażenia nimi może dojść podczas rozmowy, w momencie kichnięcia lub kaszlnięcia.

2. Nieżyt nosa - objawy

Nie wszyscy wiedzą, że pod wspólną nazwą „nieżyt nosa” kryją się trzy różne rodzaje kataru:

 • powodowany przez wirusy;
 • powodowany przez bakterie (infekcje bakteryjne, np. nadkażenie błony śluzowej nosa uprzednio zakażonej przez wirusy);
 • katar alergiczny (tzw. katar sienny) – jest jednym z objawów alergii i powstaje jako efekt kontaktu z alergenem, np. z pyłkami roślin czy drzew.

Rhinowirusy odpowiedzialne za powstanie nieżytu nosa mają bardzo krótki okres wylęgania – od kontaktu z wirusem do wystąpienia pierwszych symptomów dolegliwości mija 24-48 godzin. Objawy kataru wyglądają następująco:

 • pojawia się kichanie, drapanie w gardle i w nosie;
 • błona śluzowa nosa staje się przekrwiona i obrzęknięta;
 • nos jest zatkany i niedrożny; pojawiają się trudności w oddychaniu;
 • w okolicach zatok szczękowych i czołowych pojawia się uczucie ucisku;
 • pojawia się łzawienie z oczu;
 • następuje spadek apetytu;
 • nieżytowi nosa towarzyszą bóle głowy, bóle kostno-stawowe i ogólne złe samopoczucie.

W zależności od przyczyny nieżytu nosa różne może być zabarwienie wydzieliny nosowej. Tak np., jeżeli wydzielina jest rzadka i przezroczysta – wskazuje to na infekcję wirusową, natomiast lepka, gęsta, żółto-zielona – na infekcję bakteryjną. Zielono-brunatna wydzielina może być wynikiem zapalenia zatok. W przypadku, gdy w wydzielinie pojawia się krew – może wskazywać to na poważniejsze choroby układu oddechowego, np. gruźlicę.

3. Nieżyt nosa - leczenie

Nie istnieją środki farmakologiczne, których przyjmowanie zapobiegałoby rozwojowi nieżytu nosa. Leczenie kataru jest objawowe i polega wyłącznie na łagodzeniu skutków kataru, gdyż organizm jest w stanie sam sobie poradzić z wirusem. Nieżyt nosa jest stosunkowo niegroźna chorobą, choć nieleczony może stać się przyczyną zapalenia zatok przynosowych, uszu lub nawet zapalenia oskrzeli i płuc. Przebycie kataru nie daje żadnej odporności na kolejne zachorowanie, stąd nawracające infekcje. Do metod łagodzących nieżyt nosa należą:

 • stosowanie kropli do nosa – krople do nosa można stosować maksymalnie przez 5-7 dni, gdyż wysuszają one błonę śluzową;
 • zażywanie tabletek do ssania oraz płynów do płukania gardła, np. rumianku i szałwii;
 • przyjmowanie zwiększonych dawek witaminy C, rutyny i wapnia – łagodzą skutki kataru i skracają czas jego trwania, wzmacniając i uszczelniając osłabione ściany naczyń krwionośnych;
 • smarowanie nosa preparatami zawierającymi wazelinę lub maścią witaminową;
 • inhalacje na katar z dostępnych w aptece olejków eterycznych;
 • częste wydmuchiwanie nosa;
 • stosowanie irygacji nosa roztworami soli fizjologicznych najlepiej z dodatkiem dwuwęglanu sodu.

Chociaż nieżyt nosa nie jest bardzo poważnym schorzeniem, nie należy go lekceważyć. W przypadku, gdy utrzymuje się długo, warto skonsultować się z lekarzem.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.