Inhalacje – najlepszy sposób na przeziębienie
Wśród różnych metod walki z kaszlem i katarem, a także z zatokowym bólem głowy, jedną z najskuteczniejszych jest stosowanie inhalacji. Co ważne, metoda ta nie obciąża żołądka, wątroby ani nerek, a dodatkowo przynosi niemal natychmiastową ulgę. Jeśli często łapiesz infekcje lub cierpisz z powodu nawracającego zapalenia zatok – rozważ zakup nebulizatora.
Nazwa może brzmieć zupełnie obco, ale tak naprawdę chodzi właśnie o urządzenie do inhalacji, które dla górnych i dolnych dróg oddechowych potrafi zdziałać cuda. Nebulizator to sprzęt, który ze szpitali i sanatoriów trafił pod domowe strzechy, wypierając garnki z wrzącą wodą.
Nebulizatory to urządzenia elektryczne, które umożliwiają rozproszenie w powietrzu płynnego lekarstwa lub soli fizjologicznej w postaci malutkich kropelek docierających do dróg oddechowych.
Na rynku dostępne są głównie dwa rodzaje urządzeń: pneumatyczne oraz ultradźwiękowe, z których każdy ma nieco inną charakterystykę i skuteczność.
1. Jak działa nebulizator?
Urządzenie pomaga wytworzyć aerozol, a więc cząsteczki substancji płynnej zawieszone w gazie. Najważniejsza jest jednak wielkość tych kropelek umożliwiająca dotarcie do określonych miejsc w układzie oddechowym. I tak na przykład, aby dostać się do płuc, lekarstwo powinno mieć cząsteczki o średnicy 1-2 mm, do oskrzelików – 3-6 mm, a do oskrzeli – 7-15 mm.
Naciskając jeden guzik, możemy więc za pomocą specjalnej maski dostarczyć bezpośrednio do ust odpowiednio rozpylone lekarstwo, które zadziała tam, gdzie powinno.
Z pomocą specjalisty do każdego leku i pacjenta można dobrać idealną dawkę w zależności od rodzaju choroby: zapalenia dróg oddechowych górnych i dolnych, mukowiscydozy, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, astmy oskrzelowej oraz przewlekłego i ciężkiego zapalenia płuc.
Zwykła sól fizjologiczna do kupienia w aptece bez recepty zastosowana w nebulizatorze silnie nawilży śluzówkę, spowoduje łatwiejsze odkrztuszanie i łagodzenie objawów popularnych infekcji typu zapalenie zatok, katar, zapalenie tchawicy, krtani czy oskrzeli. W porównaniu z tradycyjnymi inhalacjami nad miską z naparem ziół, nebulizator jest zdecydowanie efektywniejszy, bezpieczniejszy i poręczniejszy w obsłudze.
2. Przeciwwskazania do stosowania
Istnieją jednak medyczne przeciwwskazania, które powodują, że nie każdy może uzywać nebulizatora. Należą do nich: niewydolność serca lub płuc, nowotwory, gruźlica czy krwotoki z dróg oddechowych. Urządzeń działających na zasadzie ultradźwięków nie wolno zaś stosować u dzieci do pierwszego roku życia.
3. Pneumatyczny czy ultradźwiękowy?
Rozstrzygając o typie kupowanego nebulizatora, warto wziąć pod uwagę schorzenia najczęściej nas nękające. Pneumatyczne świetnie sprawdzają się przy aplikacji antybiotyków, glikokortykosteroidów, leków rozszerzających oskrzela i mukolityków, podczas gdy ultradźwiękowe ograniczają się głównie do leków mukolitycznych i chlorku sodu.
Te pierwsze, niestety, sporo ważą i wytwarzają dość duże cząsteczki aerozolu, te drugie są cichsze, wydajniejsze i efektywniejsze, jeśli chodzi o rozmiar kropelek, natomiast są droższe i mają ograniczony zakres leków do stosowania.
Ogólnie rzecz biorąc, najbardziej wszechstronny będzie nebulizator pneumatyczno-tłokowy, wytwarzający cząsteczki nie większe niż 5 mikrometrów. O tę wartość, jak również o zestaw końcówek dla dorosłych i dzieci warto się dowiadywać przed zakupem.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.