Trwa ładowanie...

Alergiczne zapalenie płuc - charakterystyka i leczenie

Alergiczne zapalenie płuc to schorzenie, które dotyczy dzieci z rodzin alergicznych. Jak odkryć tę chorobę płuc? To nie jest proste, gdyż alergiczne zapalenie płuc często przebiega bez gorączki. Najczęściej dziecko kaszle, ma trudności w oddychaniu a antybiotyki nie przynoszą żadnej poprawy. Na czym polega alergiczne zapalenie płuc?

spis treści

1. Alergie dróg oddechowych

Alergia dróg oddechowych jest bardzo uciążliwa dla organizmu. Męczy nas nieustanny kaszel, cierpimy z powodu kataru, duszności, bolą nas uszy, gardło czy zatoki - każdy alergik zna te objawy. Czy przyczyny tych dolegliwości u dorosłych i dzieci są takie same? Większość alergii powstaje na wskutek zapalenia górnych dróg oddechowych, uszu, a także kaszlu, niedrożności nosa, kichania, zapalenia zatok.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Objawy zapalenia dróg oddechowych

 • gorączka,
 • wydzielina ropna w nosie, migdałach, gardle, oskrzelach,
 • zapalenie zatok,
 • brak apetytu.

2. Zapalenie płuc u dziecka

W świetle aktualnej wiedzy medycznej to po prostu alergiczne zapalenie tkanki płucnej wywołane przez szkodliwe działanie pokarmów, alergenów wziewnych i pasożytów, powstających na drodze mechanizmów niezależnych. Według badań, zapalenie płuc u małych dzieci powstaje na tle działania pokarmów (najczęściej mleka krowiego).

3. Zapalenie płuc u dorosłych

U dorosłych alergiczne zapalenie płuc obserwuje się rzadko, może dlatego, że chorzy ci trafiają do lekarza ogólnego, internisty lub pulmonologa, a nie do alergologa. Alergie te najczęściej powodowane są przez grzyby pleśniowe, pyłki traw i zbóż i roztocza.

Objawy alergicznego zapalenia płuc:

 • kaszel,
 • narastające duszności,
 • permanentne zmęczenie.

4. Leczenie alergicznego zapalenia płuc

Najczęściej pacjent trafia do lekarza i ma problemy z oddychaniem. Kuracja antybiotykowa i steroidowa nie dają efektu. Przeprowadza się badania pulmonologiczne (rtg płuc i biopsję). Z pewnością należy uwzględnić, czy chorowało się na alergię w dzieciństwie. Jeśli pacjent był uczulany na pyłki roślin i roztocza, a nigdy nie był odczulany, to przyczyną zapalenia płuc jest alergia. Podczas alergii u dzieci należy wykonać testy punktowe. Leczenia antybiotykami nie zawsze jest skuteczne.

Jeśli dziecko choruje na alergię, powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza alergologa, który dobierze odpowiednią terapię. Rodzice powinni usunąć wszystko, co może uczulać. Specjalista może zalecić leki, które przerywają napad alergicznego zapalenia płuc.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza