Trwa ładowanie...

Katar w ciąży – domowe sposoby, bezpieczne leki, nieżyt nosa

Avatar placeholder
30.03.2021 11:22
Katar w ciąży – domowe sposoby, bezpieczne leki, nieżyt nosa
Katar w ciąży – domowe sposoby, bezpieczne leki, nieżyt nosa (Shutterstock)

Zbagatelizowany katar w ciąży może zwiastować przeziębienie. Katar to zazwyczaj infekcja wirusowa dlatego zaleca się więcej odpoczynku i wzmacnianie odporności. Nie należy sięgać od razu po znane nam krople do nosa, ponieważ nie wszystkie będą bezpieczne dla dziecka.

spis treści

1. Katar w ciąży – domowe sposoby

Właściwości wielu ziół, miodu i warzyw znane są od wieków. Zarówno podczas kataru jak i przeziębienia dobrze jest się wygrzewać i przyjmować większą ilość płynów, nawet do 3 litrów wody dziennie. Doskonałe działanie wykazuje czosnek, ponieważ zawiera naturalne antybiotyki i jest szczególnie skuteczny w pierwszej fazie kataru, więc warto dodawać do do posiłków. Pomoże nam na pewno spożywanie więcej owoców z witaminą C oraz robienie inhalacji na przykład z mięty pieprzowej. Dobrze jest także podczas kataru w ciąży zdychać chrzan, ponieważ posiada właściwości antybakteryjne.

Na katar w ciąży pomogą zioła, miód oraz warzywa
Na katar w ciąży pomogą zioła, miód oraz warzywa

2. Katar w ciąży – bezpieczne leki

Zobacz film: "Katar u niemowlaka"

Bez porozumienia i konsultacji z lekarzem w ciąży nie należy stosować żadnych leków. Nawet zwykłe preparaty ziołowe czy krople do nosa mogą mieć negatywny wpływ na rozwój dziecka. Największe ograniczenia jeśli chodzi o przyjmowanie leków w ciąży obowiązuje w I trymestrze ciąży. Większości leków nie należy stosować przez całą ciąże, ponieważ mogą doprowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu. Jeśli więc dopadł cię katar w ciąży a domowe sposoby nie pomagają udaj się do lekarza, który zapisze bezpieczne dla dziecka leki. Może się zdarzyć, że przepiszę nawet antybiotyk.

Ile tak naprawdę wiemy o katarze siennym?
Ile tak naprawdę wiemy o katarze siennym? [7 zdjęć]

Większość z nas cieszy się na wieść o nadchodzącym lecie. Dla niektórych jednak ciepłe dni oznaczają

zobacz galerię

3. Katar w ciąży – hormonalny nieżyt nosa

Zatkany nos, wydzielina, krwawienie z nosa nie zawsze muszą zwiastować przeziębienie. Katar w ciąży może także wynikać ze zmian hormonalnych, które zachodzą w czasie ciąży. Zwiększona ilość progesteronu i estrogenu wywołuje obrzmienie śluzówki nosa przez co przepływ krwi przez śluzówkę wzrasta. Nieżyt nosa ustępuje zaraz po porodzie. Jeśli nieżyt nosa jest bardzo dokuczliwy należy udać się do lekarza, który ustali jego przyczynę.

Zobacz także:

4. Katar w ciąży – praktyczne porady

W związku z tym, że w okresie ciąży zarówno katar, kaszel jak i wszelkie inne infekcje są bardzo uciążliwe ze względu na ograniczoną ilość przyjmowania leków warto przestrzegać kilka zasad, które pomogą nam unikać zarażenia a jeśli już jesteś chora to pomogą szybciej dojść do siebie. Używaj jednorazowych chusteczek higienicznych, myj często ręce oraz pij dużo wody oraz napojów rozgrzewających. Jak najwięcej czasu spędzaj czasu w łóżku i odpoczywaj oraz wygrzewaj się. Zadbaj także o to aby w pomieszczeniu w którym przebywasz było odpowiednio nawilżone powietrze.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Zielony katar
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze