Trwa ładowanie...

Olejek eukaliptusowy

Avatar placeholder
Joanna Krocz 29.10.2021 12:00
Olejek eukaliptusowy chętnie wykorzystuje medycyna naturalna i aromaterapia
Olejek eukaliptusowy chętnie wykorzystuje medycyna naturalna i aromaterapia (AdobeStock)

Olejek eukaliptusowy jest jednym z najpopularniejszych olejków eterycznych. Otrzymuje się go z liści eukaliptusa, który należy do najwyższych drzew na świecie. Olejek eukaliptusowy chętnie stosowany jest w kosmetologii i w medycynie naturalnej. Aromaterapia z zastosowaniem tego olejku eterycznego koi zmysły, uspokaja, rozluźnia i redukuje napięcie nerwowe. Ponadto, olejek eukaliptusowy wspomaga leczenie przeziębień i przyspiesza proces powrotu do zdrowia.

spis treści

1. Działanie olejku eukaliptusowego

Olejek eukaliptusowy otrzymywany jest na drodze destylacji liści drzewa z parą wodną. W składzie olejku eukaliptusowego dominuje eukaliptol (inaczej cyneol). Substancja ta ma silne działanie przeciwbakteryjne. Pobudza wydzielanie śluzu i ułatwia wykrztuszanie. Oprócz cyneolu, w olejku eukaliptusowym znajdują się również seskwiterpeny o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Ten olejek eteryczny zawiera też monoterpeny, które mają działanie wykrztuśne, przeciwzapalne i rozkurczowe.

Olejek eukaliptusowy chętnie wykorzystuje medycyna naturalna i aromaterapia. Stanowi on nieodzowną pomoc w leczeniu przeziębienia, a także zapalenia górnych dróg oddechowych i oskrzeli. Pobudza ruchy rzęsek płuc i upłynnia śluz, przez co ułatwia odkrztuszanie i udrażnianie kanałów nosowych w czasie kataru. Olejek eukaliptusowy dla dzieci o odpowiednim stężeniu przeciwdziała gorączce i działa napotnie. Można go stosować przy zapaleniach jamy ustnej, gardła, a także przy opryszczce. Wchodzi on w skład licznych preparatów spożywczych i dentystycznych, które odświeżają oddech.

Zobacz film: "Szczepienie przeciwko HPV"

Warto pokusić się o masaż z olejkiem eukaliptusowym, gdyż jest on w stanie złagodzić dolegliwości bólowe ścięgien, głowy, mięśni oraz bóle reumatyczne. Jest stosowany także w przypadku stanów zapalnych skóry: trądziku, oparzeń, łuszczycy, grzybicy, ukąszeń, trudno gojących się ran (także pooperacyjnych). Zapach olejku eukaliptusowego działa odstraszająco na wszy, pchły, komary i inne owady. Olejki eteryczne rozpylone w pomieszczeniu działają dezynfekująco i znacznie zmniejszają ilość unoszących się w powietrzu zarazków. Olejek eukaliptusowy działa nie tylko bakteriobójczo i wirusobójczo, ale też poprawia koncentrację i pobudza do działania. Aromaterapia z wykorzystaniem olejku eukaliptusowego to świetny sposób na poprawę samopoczucia.

2. Zabiegi z olejkiem eukaliptusowym

  • Masaż – 5 kropli olejku należy połączyć z 10 ml oliwy z oliwek, olejku migdałowego lub winogronowego.
  • Inhalacje – 5-10 kropli olejku eukaliptusowego należy dodać do gorącej wody, nakryć głowę ręcznikiem i wdychać opary przez około 10 minut.
  • Płukanka do gardła i jamy ustnej – 5 kropli olejku eukaliptusowego należy dodać do szklanki ciepłej, przegotowanej wody.
  • Kąpiel – 5-10 kropli olejku eukaliptusowego należy wymieszać z łyżką miodu i dodać do wody.
  • Kominek aromaterapeutyczny – 5-10 kropli olejku eukaliptusowego należy dodać do kominka z wodą.
  • Krem o działaniu przeciwtrądzikowym – 5 kropli olejku eukaliptusowego należy dokładnie wymieszać ze stosowanym kremem do twarzy.

3. Działania niepożądane olejku eukaliptusowego

Należy pamiętać, aby nie stosować olejku eukaliptusowego w zbyt dużych ilościach. W przeciwnym razie możliwe jest pojawienie się nudności, wymiotów, zawrotów głowy, zmian skórnych, zaburzeń oddychania i rytmu serca. Nie powinno się także stosować olejku doustnie, gdyż może on wchodzić w interakcje z lekami, w szczególności z preparatami zmniejszającymi stężenie cukru we krwi. Innym efektem ubocznym doustnego zażywania olejku jest wystąpienie zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu. Dlatego niewskazane jest połykanie płynów do jamy ustnej z dodatkiem olejku eukaliptusowego. Olejki eteryczne w kosmetycesą dość rozpowszechnione. Olejek eukaliptusowy również znalazł swoje zastosowanie – jako składnik kremów przeciwtrądzikowych, płynów odświeżających, płukanek do jamy ustnej itd. Nie należy jednak używać go w czasie ciąży, karmienia piersią, a także u niemowląt.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze