Przejdź na WP

Angina - objawy, leczenie, powikłania

Angina jest chorobą, która rozwija się stosunkowo szybko i gwałtownie. Już po kilku godzinach od kontaktu z osobą chorą na anginę choroba roznosi się drogą kropelkową, dlatego już nawet sama rozmowa z zarażonym jest niebezpieczna – może wystąpić wysoka gorączka, silny ból gardła, nasilający się przy połykaniu. Angina przebiega zazwyczaj bez poważniejszych komplikacji i po odpowiedniej kuracji pacjent wraca do zdrowia, nie wolno jej jednak ignorować, ponieważ może doprowadzić do groźnych powikłań, również tych zagrażających życiu.

Zobacz film: "Jakie są najczęstsze objawy anginy?"

spis treści

1. Angina - przyczyny i objawy

Głównym powodem zachorowania na anginę są bakterie przenoszone drogą kropelkową. Do zakażenia anginą może także dojść przez dotyk, wystarczy ująć słuchawkę telefonu, z którego wcześniej korzystał chory, skorzystać z należącej do chorego klawiatury. Na dłoniach gromadzą się tysiące bakterii, po dotknięciu własnego nosa czy ust następuje zakażenie. Angina atakuje znacznie częściej osoby przemęczone fizycznie, jak i psychicznie, źle odżywione i osłabione z powodu innych chorób.

Objawy anginy nie ograniczają się tylko do lokalnych zmian na migdałkach. Głównymi objawami anginy są:

  • silny, promieniujący do uszu ból gardła,
  • obrzęk gardła, trudności w przełykaniu,
  • wysoka gorączka (powyżej 38 stopni),
  • powiększone i bolesne przy ucisku węzły chłonne, szczególnie szyi,
Zapalenie migdałków
Zapalenie migdałków

Zapalenie migdałków podniebiennych i gardła wywołane jest przez paciorkowce β.

zobacz galerię

2. Angina - leczenie i powikłania

W celu wyleczenia anginy konieczne jest podjęcie terapii antybiotykowej, o rodzaju leku i sposobie jego przyjmowania powinien zdecydować lekarz. W leczeniu choroby stosowane są antybiotyki, głównie z grupy penicylin. Najczęściej używana w tym celu jest amoksycylina.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Angina powinna być rozróżniana od mononukleozy, która daje podobne objawy, ale w jej przypadku stosowanie wspomnianego preparatu nie jest wskazane. Aby zmniejszyć gorączkę, można podać choremu leki zawierające paracetamol.

W leczeniu anginy bardzo przydatne są leki odkażające jamę ustną oraz środki łagodzące ból gardła. Bardzo dobry wpływ wykazują także zioła, np. napary z szałwii czy rumianku. Ciepłe okłady są skuteczne w przypadku, gdy węzły chłonne szyi są powiększone i sprawiają ból.

Co ciekawe, jedzenie lodów czy picie chłodnych napojów nie podnosi ryzyka zachorowania na anginę, a wręcz odwrotnie – pomaga hartować gardło, a w czasie anginy spożywanie lodów może przynieść ulgę – zmniejszy ból gardła. Choremu poleca się pozostanie w łóżku przez kilka dni, zmniejszy to ryzyko wystąpienia powikłań.

Zobacz także:

W przypadku zaniechania leczenia anginy bądź podjęcia niewłaściwej terapii mogą pojawić się dość poważne powikłania po anginie, jak np.:

W celu wyleczenia anginy konieczne jest podjęcie terapii antybiotykowej
W celu wyleczenia anginy konieczne jest podjęcie terapii antybiotykowej (123rf.com)

W niektórych przypadkach lekarz może podjąć decyzję o wycięciu migdałków, co stanowi formę profilaktyki anginy.

Następny artykuł: Angina ropna

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy