Angina - objawy, leczenie, powikłania
Angina jest chorobą, która rozwija się stosunkowo szybko i gwałtownie. Już po kilku godzinach od kontaktu z osobą chorą na anginę choroba roznosi się drogą kropelkową, dlatego już nawet sama rozmowa z zarażonym jest niebezpieczna – może wystąpić wysoka gorączka, silny ból gardła, nasilający się przy połykaniu. Angina przebiega zazwyczaj bez poważniejszych komplikacji i po odpowiedniej kuracji pacjent wraca do zdrowia, nie wolno jej jednak ignorować, ponieważ może doprowadzić do groźnych powikłań, również tych zagrażających życiu.
Zobacz film: "Jakie są najczęstsze objawy anginy?"
1. Przyczyny anginy
Głównym powodem zachorowania na anginę są bakterie przenoszone drogą kropelkową. Do zakażenia anginą może także dojść przez dotyk, wystarczy ująć słuchawkę telefonu, z którego wcześniej korzystał chory, skorzystać z należącej do chorego klawiatury. Na dłoniach gromadzą się tysiące bakterii, po dotknięciu własnego nosa czy ust następuje zakażenie. Angina atakuje znacznie częściej osoby przemęczone fizycznie, jak i psychicznie, źle odżywione i osłabione z powodu innych chorób.
Objawy anginy nie ograniczają się tylko do lokalnych zmian na migdałkach. Głównymi objawami anginy są:
- silny, promieniujący do uszu ból gardła,
- obrzęk gardła, trudności w przełykaniu,
- wysoka gorączka (powyżej 38 stopni),
- powiększone i bolesne przy ucisku węzły chłonne, szczególnie szyi,
- powiększenie, przekrwienie migdałków,
- biały nalot na migdałkach,
- zaczerwienienie łuków podniebiennych i otaczających je błon śluzowych,
- brak apetytu,
- złe samopoczucie, apatia,
- utrudnione oddychanie,
- nieprzyjemny zapach z ust.
2. Leczenie anginy
W celu wyleczenia anginy konieczne jest podjęcie terapii antybiotykowej, o rodzaju leku i sposobie jego przyjmowania powinien zdecydować lekarz. W leczeniu choroby stosowane są antybiotyki, głównie z grupy penicylin. Najczęściej używana w tym celu jest amoksycylina.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Czy duszący kaszel i ropna wydzielina jest następstwem anginy? - odpowiada lek. Konstanty Dąbski
- Czy biały nalot o ból gardła po anginie to nawrót choroby? - odpowiada dr n. med. Krzysztof Jach
- Czy po anginie można usunąć migdałek gardłowy? - odpowiada dr n. med. Tomasz Grzelewski
Angina powinna być rozróżniana od mononukleozy, która daje podobne objawy, ale w jej przypadku stosowanie wspomnianego preparatu nie jest wskazane. Aby zmniejszyć gorączkę, można podać choremu leki zawierające paracetamol.
W leczeniu anginy bardzo przydatne są leki odkażające jamę ustną oraz środki łagodzące ból gardła. Bardzo dobry wpływ wykazują także zioła, np. napary z szałwii czy rumianku. Ciepłe okłady są skuteczne w przypadku, gdy węzły chłonne szyi są powiększone i sprawiają ból.
Co ciekawe, jedzenie lodów czy picie chłodnych napojów nie podnosi ryzyka zachorowania na anginę, a wręcz odwrotnie – pomaga hartować gardło, a w czasie anginy spożywanie lodów może przynieść ulgę – zmniejszy ból gardła. Choremu poleca się pozostanie w łóżku przez kilka dni, zmniejszy to ryzyko wystąpienia powikłań.
Zobacz także:
W przypadku zaniechania leczenia anginy bądź podjęcia niewłaściwej terapii mogą pojawić się dość poważne powikłania po anginie, jak np.:
- zapalenie ucha środkowego,
- zapalenie węzłów chłonnych szyi,
- ropień okołomigdałkowy mogący powodować zapalenie struktur wewnątrzczaszkowych, co zagraża życiu pacjenta,
- zapalenie nerek,
- zapalenie stawu,
- stany zapalne skóry.
W niektórych przypadkach lekarz może podjąć decyzję o wycięciu migdałków, co stanowi formę profilaktyki anginy.
Komentarze