Przejdź na WP

Ropień

Ropień powstaje na skutek zakażenia gronkowcem i beztlenowcami. Pojawia się wtedy bolący wykwit wypełniony ropą, który jest miękki, w kolorze sinym lub ciemnoczerwonym, a jego wielkość może być różna. Wypełniony jest ropą, ponieważ granulocyty i makrofagi rozpuszczają masy martwicze. Z ropniami często mylone są ropniaki, a różnica między nimi polega na tym, że w przypadku tych drugich ropa wypełnia naturalne jamy ciała, a nie nowo uformowane.

Zobacz film: "Przebieg wizyty u dermatologa"

spis treści

1. Przyczyny ropni

Ropnie mogą się tworzyć w wyniku zakażenia bakteryjnego lub pasożytniczego, a także na skutek obecności ciała obcego (np. drzazgi, kuli, igły) w skórze.

Tworzenie się ropni jest reakcją obronną tkanek, której celem jest zapobieganie rozprzestrzeniania się infekcji w całym organizmie. Obce ciała lub organizmy po przekroczeniu bariery skóry niszczą okoliczne komórki, w wyniku czego produkowane są cytokiny. To właśnie te cząsteczki białkowe inicjują odpowiedź immunologiczną, co prowadzi do gromadzenia się dużych ilości białych krwinek w miejscu dotkniętym chorobowo i zwiększenia w tym miejscu przepływu krwi. W końcowym etapie tworzenia się ropnia zostaje on otoczony ścianą lub kapsułą, uformowaną przez okoliczne zdrowe tkanki w celu odgrodzenia ropy i zapobiegania zakażaniu struktur sąsiadujących z ropniem.

2. Objawy i leczenie ropni

Ropień (łac. abscessus)
Ropień (łac. abscessus)

Ropień powstaje w wyniku zakażenia gronkowcami i beztlenowcami.

zobacz galerię

Ropień może pojawić się w tkankach miękkich i kościach. Najczęściej formują się na skórze (w jej warstwach powierzchownych lub głębokich), ale mogą się także tworzyć w płucach, mózgu, zębach, nerkach i migdałkach. Czasami ropnie są bolące, skóra jest zaczerwieniona i gorąca. Można także zaobserwować tzw. objaw chełbotania - wyczuwalne pod palcami przesuwanie się ropy. Przy gruźlicy mogą wystąpić ropnie zimne, które nie są ciepłe w dotyku i trzeba je często nakłuwać.

Najpoważniejszym powikłaniem ropni jest ich rozprzestrzenianie się na sąsiednie, a nawet odległe tkanki. W wyniku tego może dojść do miejscowej martwicy tkanek, a nawet gangreny.

Rzadko zdarza się, że ropnie same się goją, dlatego też ich pojawienie się powinno skłonić chorego do wizyty u lekarza. Zmiany te leczy się operacyjnie – nacina się je i zakłada sączki, by oczyścić z ropy. Stosuje się także okłady wysuszające na zmiany powstałe na skórze. W przypadku ropnia jamy brzusznej, możliwe jest samoistne opróżnienie się do światła jelita. Wskazane jest wtedy podawanie leków przeciwbakteryjnych: penicyliny i metronidazolu.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

3. Ropień okołoodbytniczy i ropnie nawracające

Ropnie okołoodbytnicze tworzą się u osób cierpiących na nieswoiste zapalenia jelit (np. chorobę Leśniowskiego-Crohna) lub cukrzycę. Często ropień zaczyna się od wewnętrznej rany spowodowanej owrzodzeniem, defekacją twardych stolców lub penetracją przy użyciu obcych przedmiotów bez zastosowania lubrykanta. Do zakażenia rany dochodzi ze względu na obecność kału w odbytnicy. W wyniku tego rana przekształca się w ropień. Objawia się to zgrubieniem tkanki w okolicy odbytu, które z czasem staje się coraz większe i coraz bardziej bolesne. Przy ropniach okołoodbytniczych operację należy przeprowadzić jak najszybciej, gdyż podczas oddawania stolca u pacjenta może dojść do pęknięcia jelita grubego.

Zobacz także:

U niektórych pacjentów ropnie nawracają. Zazwyczaj przyczyną tego jest zakażenie bakteriami MRSA, czyli wieloopornym gronkowcem złocistym. Bakterie te są oporne na większość antybiotyków stosowanych w leczeniu infekcji skóry, dlatego też konieczne jest szukanie innych leków.

Ropnie nie są niegroźnymi zmianami skórnymi. W niektórych przypadkach mogą doprowadzić do śmierci pacjenta w wyniku ucisku na ważne struktury, na przykład na tchawicę.

Następny artykuł: Ubytki niepróchnicowego pochodzenia

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy