Trwa ładowanie...

Diagnostyka chorób prostaty - badania w diagnostyce prostaty

Avatar placeholder
09.04.2021 09:42
Diagnostyka chorób prostaty - badania w diagnostyce prostaty
Diagnostyka chorób prostaty - badania w diagnostyce prostaty

Aby rozpoznać choroby prostaty, urolog musi przeprowadzić szczegółowy wywiad, czyli przeprowadzić z pacjentem rozmowę o jego codziennych kłopotach z oddawaniem moczu. Po zauważeniu jakichkolwiek nieprawidłowości należy jak najszybciej skontaktować sie z lekarzem. Wszelkie choroby wykryte we wczesnym stadium leczy się łatwiej i szybciej.

spis treści

1. Jak wygląda diagnostyka chorób prostaty?

Podczas wizyty u urologa przeprowadzany jest szczegółowy wywiad dotyczący codziennych dolegliwości, współistniejących chorób i przebytych zabiegów operacyjnych. Aby usystematyzować i zobiektywizować dolegliwości, opracowano specjalną skalę punktową objawów towarzyszących chorobom prostaty (I-PSS). Jest to ankieta, którą pacjent wypełnia podczas wizyty u lekarza. Suma uzyskanych punktów daje wskazówkę co do stopnia nasilenia dolegliwości i pomaga w wyborze dalszego leczenia. Lekarz wykonuje również badanie odbytu, by ocenić rozmiar i stan prostaty. Zaleca się także przeprowadzenie badania krwi, które pozwala wykluczyć obecność raka prostaty. Wskazane jest również wykonanie badania moczu, by wykryć ewentualną infekcję lub schorzenie wywołujące niepokojące objawy. Jeśli wyniki badań wskazują na powiększenie prostaty, lekarz zleca zwykle przeprowadzenie dodatkowych testów. Są to: badanie przepływu moczu, badania obrazowe, cystoskopia, badanie urodynamiczne oraz badanie obrazowe, które ma na celu określenie, czy pacjent jest w stanie całkowicie opróżnić swój pęcherz.

2. Badania w diagnostyce prostaty

Jeśli lekarz podejrzewa zapalenie gruczołu krokowego, przeprowadza badanie odbytu. Badanie to polega na wprowadzeniu powleczonego lubrykantem palca w gumowej rękawiczce do odbytu pacjenta, tuż za prostatą. Lekarz bada prostatę, by sprawdzić, czy jest opuchnięta lub tkliwa w dotyku. Badanie trwa 5-10 sekund i powoduje tylko niewielki dyskomfort. Diagnoza zapalenia gruczołu krokowego nie jest prosta, gdyż objawy choroby są różne u poszczególnych pacjentów. Wiele symptomów zapalenia prostaty – na przykład ból lub pieczenie – może świadczyć o innej chorobie. Dlatego też dla pewności lekarz może zlecić badanie moczu. Aby rozpoznać przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego, urolog może zalecić wykonanie całej serii badań, w tym badania USG, obrazowania metodą rezonansu magnetycznego, biopsji, badania krwi oraz badania funkcjonowania pęcherza.

Wszyscy mężczyźni powyżej 50. roku życia powinni co roku badać się pod kątem raka prostaty. Panowie, którzy mieli w rodzinie przypadki tej choroby powinni badać się systematycznie już od 40. urodzin. Zaleca się coroczne badanie prostaty przez odbyt oraz wykonywanie badania wykrywającego obecność specyficznego antygenu we krwi. Badanie krwi przebiega standardowo. Pobierana jest próbka materiału od pacjenta, którą następnie wysyła się do laboratorium. Jeśli prostata jest powiększona w wyniku raka lub innej choroby, ilość białka produkowanego przez komórki prostaty zwiększa się. Wysoki poziom białka lub gwałtowny jego wzrost może oznaczać raka prostaty. Jeśli okaże się, że pacjent ma raka, konieczne jest określenie stopnia zaawansowania choroby, a także ustalenie, czy nowotwór rozprzestrzenia się.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze