Przerost prostaty - objawy, leczenie
Przerost prostaty to powszechna dolegliwość u mężczyzn powyżej 50. roku życia. Łagodny przerost prostaty blokuje przepływ moczu przez cewkę moczową. Komórki prostaty stopniowo rozmnażają się, tworząc powiększenie, które uciska cewkę moczową. W miarę zwężania się cewki moczowej pęcherz musi silniej napierać, aby usunąć mocz z organizmu. Z czasem mięsień pęcherza staje się coraz silniejszy i nadwrażliwy. Pojawia się parcie na pęcherz nawet przy niewielkiej ilości moczu, stąd częsta potrzeba oddawania moczu. Ostatecznie, mięsień pęcherza nie jest w stanie poradzić sobie ze zwężoną cewką moczową i pęcherz nie zostaje w pełni opróżniony.
1. Przerost prostaty - objawy
Objawy przerostu prostaty są różne:
- słaby lub wolny strumień moczu,
- poczucie niedokładnego opróżnienia pęcherza,
- trudności z rozpoczęciem oddawania moczu,
- częstsze niż normalnie oddawanie moczu,
- odczuwanie wielkiej potrzeby oddania moczu,
- wstawanie w nocy, aby opróżnić pęcherz,
- przerywane oddawanie moczu,
- wysiłek podczas oddawania moczu,
- wyciekanie moczu,
- ponowne oddawanie moczu chwilę po opróżnieniu pęcherza,
- ból i/lub pieczenie podczas oddawania moczu.
Jeśli pęcherz nie zostaje opróżniony do końca, wzrasta ryzyko wystąpienia infekcji dróg moczowych. Z czasem mogą pojawić się kamienie w pęcherzu, krew w moczu, nietrzymanie moczu i niezdolność do oddawania moczu (całkowite zatrzymanie moczu). Nagła i zupełna niemożność opróżnienia pęcherza to stan, w którym należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, ponieważ choremu grozi uszkodzenie pęcherza lub nerek.
Objawy przerostu prostaty nie wyglądają tak samo u wszystkich mężczyzn dotkniętych tą dolegliwością. Jednak nie należy ignorować pierwszych symptomów problemów z prostatą.
2. Przerost prostaty - leczenie
Leczenie przerostu prostaty zależy od objawów i ich wagi, a także od tego, czy u chorego występują inne problemy zdrowotne. Dostępne są różne rodzaje leczenia przerostu prostaty: leczenie farmakologiczne, zabiegi o minimalnej inwazyjności i operacja. Leki na przerost prostaty działają na zasadzie zmniejszania prostaty lub zatrzymania jej wzrostu. Leki pozytywnie wpływają na prostatę, a skutki uboczne pojawiają się niezwykle rzadko.
Minimalnie inwazyjne zabiegi korzystają z różnych rodzajów energii cieplnej w celu zmniejszenia prostaty i są bardzo skuteczne, jednak niektóre z tych metod leczenia prostaty wiążą się z ryzykiem poważnych skutków ubocznych. Operacja jest wskazana przy bardzo dużej prostacie, jednak istnieje ryzyko powikłań. Po operacji możliwe są problemy z erekcją, jednak po kilku miesiącach mijają one samoistnie. Inną metodą leczenia łagodnego przerostu prostaty jest przyjmowanie ziołowych suplementów z saw palmetto, beta-sitosterolu i pygeum. Jednak lekarze odradzają stosowanie tych ziół, ponieważ ich skuteczność nie została potwierdzona.
Nawet łagodny przerost prostaty wymaga leczenia, dlatego warto wcześnie skonsultować się z lekarzem, gdy pojawią się niepokojące objawy.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.