Trwa ładowanie...

Badanie urodynamiczne

Przyczyny i typy nietrzymania moczu u kobiet ma na celu sprawdzenie, jak skutecznie pęcherz moczowy gromadzi mocz i się go pozbywa. Dzięki temu badaniu możliwe jest znalezienie przyczyny problemów z pęcherzem, na przykład nietrzymania moczu. Nietrzymanie moczu ma miejsce, gdy mocz mimowolnie wycieka z pęcherza. Jeżeli zdarza się to podczas kichania, kasłania, śmiania się lub wysiłku fizycznego, jest to tak zwane wysiłkowe nietrzymanie moczu. Z kolei jeśli potrzeba oddania moczu jest nagła i bardzo silna, ale dana osoba nie jest w stanie dostać się na czas do toalety, mówimy o nietrzymaniu moczu z powodu parcia naglącego. U niektórych osób występują obydwa rodzaje tej dolegliwości.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

spis treści

1. Przebieg badania urodynamicznego

Badanie urodynamiczne
Badanie urodynamiczne

Nietrzymanie moczu bywa potocznie określane mianem choroby, ale w rzeczywistości jest to objaw chorobowy....

zobacz galerię

Badanie urodynamiczne przeprowadza się zwykle wtedy, gdy lekarz nie jest w stanie ustalić przyczyny problemów z pęcherzem. Test pozwala zmierzyć, jak długo trwa opróżnianie pęcherza, czy przepływ moczu jest równomierny, czy też przerywany. Ponadto badanie urodynamiczne pomaga ocenić, w jakim stopniu pęcherz napina się, by doszło do wycieku moczu, a także jakie napięcie występuje w pęcherzu i cewce moczowej. Przed badaniem pacjent może zostać poproszony o prowadzenie dziennika, w którym przez trzy dni przed wizytą u lekarza będzie notował ilość przyjmowanych płynów oraz ilość wydalanego moczu. Tego typu notatki są pomocne w postawieniu diagnozy. Osoby, które przyjmują leki z powodu swojego problemu z pęcherzem są zwykle proszone o odstawienie ich przed badaniem urodynamicznym. Przed badaniem można jeść i pić wszystko tak jak zwykle. Lekarz może jednak zalecić przyjście na wizytę z pełnym pęcherzem. Niekiedy zleca się dodatkowe badanie moczu na obecność infekcji. Jeśli okaże się, że pacjent ma infekcję, lekarz może zdecydować o rezygnacji z badania urodynamicznego do czasu jej wyleczenia.

Samo badanie urodynamiczne trwa 15-30 minut. Badany musi zdjąć ubrania od pasa w dół i położyć się. Pielęgniarka umieszcza jedną lub dwie rurki (cewniki) w pęcherzu poprzez cewkę moczową. Cewnik umieszcza się również w odbycie – można poczuć dyskomfort, ale nie jest to zwykle bolesne. Niekiedy pielęgniarka aplikuje miejscowy żel znieczulający na skórę wokół wejścia do cewki moczowej przed umieszczeniem cewnika. Na jednym końcu cewnika znajduje się sensor, który dokonuje pomiaru ciśnienia wewnątrz napełniającego się pęcherza. Z kolei cewnik w odbycie mierzy ciśnienie w brzuchu. Po napełnieniu pęcherza badany jest poproszony o podniesienie się i kaszlnięcie. Następnie ma opróżnić pęcherz do specjalnej umywalki, która mierzy przepływ moczu. Po badaniu pielęgniarka wyjmuje cewniki. Czasami podczas badania urodynamicznego wykonuje się prześwietlenie pęcherza. Po badaniu należy wypijać 6-8 szklanek wody lub innych przejrzystych płynów przez dwa dni, by zmniejszyć ryzyko infekcji.

2. Ryzyko związane z badaniem urodynamicznym

Badanie urodynamiczne jest standardowo wykonywane i w większości przypadków jest bezpieczne. Może jednak dojść do pewnych skutków ubocznych oraz komplikacji. Jeśli w trakcie badania wykonuje się zdjęcie rentgenowskie, badany ma kontakt z promieniowaniem. Poziom promieniowania jest stosunkowo niski, ale mimo to nie należy poddawać się badaniu urodynamicznemu, będąc w ciąży. Skutki uboczne badania mają związek z umieszczeniem cewników, są jednak tylko tymczasowe. W miejscu nałożenia cewnika może pojawić się dyskomfort oraz lekkie szczypanie podczas oddawania moczu. W wyniku badania może dojść również do infekcji układu moczowego.

Następny artykuł: Leczenie

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.