Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Marcin Buczek

Badanie PSA - charakterystyka, wyniki

Avatar placeholder
08.04.2021 15:43
Badanie PSA - charakterystyka, wyniki
Badanie PSA - charakterystyka, wyniki

Prostata to gruczoł wielkości kasztana, ale może sprawić ogromne problemy. Dotyczy to zwłaszcza panów po pięćdziesiątce. Oznaczenie stężenia PSA (antygenu swoistego dla gruczołu krokowego) w surowicy krwi stanowi istotny element badania prostaty. Można dzięki temu dość wcześnie wykryć raka. Prawidłowe wartości "Prostate Specyfic Antigen" mieszczą się w granicach 0,0-4,0 ng/ml. Dowiedz się więcej o badaniu PSA.

spis treści

1. Badanie PSA - charakterystyka

PSA to substancja, którą produkują komórki gruczołów stercza (prostaty). U zdrowych mężczyzn PSA przenika do przewodów gruczołowych, a następnie do nasienia, gdzie osiąga wysokie stężenie. Jednak w krwiobiegu substancja wystepuje tylko w śladowych ilościach.

2. Badanie PSA - wyniki

Wynik badania PSA wyższy od normy nie oznacza od razu istnienia choroby nowotworowej, wzrost PSA obserwuje się także u chorych z zapaleniem prostaty, łagodnym rozrostem gruczołu krokowego oraz po zabiegach w obrębie dolnych dróg moczowych i prostaty. Nawet oznaczenie PSA tuż po badaniu per rectum może dać fałszywie wysokie wyniki. Z drugiej strony, przy prawidłowym stężeniu PSA nie można z całą pewnością wykluczyć istnienia nowotworu. Jak widać, badanie PSA nie daje lekarzowi pewnego rozpoznania, a jedynie wskazówki.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Aby zwiększyć kliniczną użyteczność badania PSA bierze się pod uwagę normy PSA zależne od:

  • objętości prostaty,
  • wieku pacjenta,
  • funkcji czasu -tempo wzrostu PSA w danym czasie,
  • współczynnika ilorazu stężenia tzw. frakcji wolnej PSA do stężenia całkowitego PSA.

Badanie PSA powinni raz w roku robić panowie po pięćdziesiątce. Jeśli w rodzinie były przypadki raka prostaty, to warto sprawdzić stężenie PSA już po czterdziestym roku życia.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Badanie proktologiczne (badanie per rectum)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze