Trwa ładowanie...

Recepta farmaceutyczna

Zdarzają się sytuacje, gdy zdrowiu lub życiu człowieka zagraża niebezpieczeństwo, a pomóc może tylko podanie leku. Co jednak, jeśli chory zapomniał o swoim lekarstwie lub mu się skończyło, a nie ma czasu na pójście do lekarza po receptę? W takiej chwili można skorzystać z recepty farmaceutycznej...

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

spis treści

1. Co to jest recepta farmaceutyczna?

Receptę farmaceutyczną wydaje farmaceuta w przypadku nagłego zagrożenia życia lub zdrowia chorego. Dzięki niej chory może otrzymać lek zazwyczaj wydawany tylko z przepisu lekarza. Farmaceuta na podstawie oceny sytuacji i własnej wiedzy wydaje choremu lek, który jest mu niezbędnie potrzebny w najmniejszym dostępnym opakowaniu. Następnie sporządza receptę, w której umieszcza nazwę medykamentu, przyczynę wydania leku, dane pacjenta (imię, nazwisko, adres), datę, podpis i pieczątkę. Pacjent płaci pełną cenę leku.

2. Jakie leki wydaje się na receptę farmaceutyczną?

Farmaceuta może wydać choremu każdy lek wydawany z przepisu lekarza, który w jego przekonaniu jest niezbędny w celu ratowania zdrowia lub życia chorego. Wyjątek stanowią środki odurzające, leki psychotropowe i prekursory grupy I-R. Opakowanie leku, jakie dostaje chory powinno być najmniejsze z dostępnych w aptece.

3. Kiedy można skorzystać z recepty farmaceutycznej?

Nowe prawo farmaceutyczne określa sytuacje, w których możliwe jest wydanie leków przez farmaceutę bez recepty lekarskiej jako nagłe zagrożenie zdrowia lub życia pacjenta. W praktyce to farmaceuta dokonuje oceny sytuacji i decyduje, czy chory powinien otrzymać lek, czy też nie. Ma on prawo wydać lek jeśli nieprzyjęcie go przez pacjenta może doprowadzić do pogorszenia jego stanu zdrowia. Taką sytuacją może być na przykład pominięcie dawki leku obniżającego poziom glukozy lub leku na nadciśnienie.

Recepta farmaceutyczna pozwala farmaceucie ratować życie i zdrowie pacjenta. Jest to jedyna furtka w prawie farmaceutycznym pozwalająca na uzyskanie leku na receptę bez wcześniejszego zgłoszenia się do lekarza. Nie oznacza jednak, że chory może ułatwić sobie sprawę i zamiast wizyty u lekarza, poprosić farmaceutę o potrzebny lek. Recepta farmaceutyczna jest bowiem wydawana jedynie w wyjątkowych sytuacjach.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.