Trwa ładowanie...

Leki refundowane - charakterystyka, lista leków refundowanych 2010, od kiedy obowiązują, nowa lista

Avatar placeholder
30.03.2021 21:36
Leki refundowane - charakterystyka, lista leków refundowanych 2010, od kiedy obowiązują, nowa lista
Leki refundowane - charakterystyka, lista leków refundowanych 2010, od kiedy obowiązują, nowa lista (iStock)

Leki refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) są tańsze. Ministerstwo Zdrowia w 2010 roku przeznaczyło na dofinansowanie więcej pieniędzy. Lista leków refundowanych w 2010 roku została zaktualizowana po raz drugi. Lista została pomniejszona o 92 pozycje, za to dodano do niej aż 258 innych...

spis treści

1. Leki refundowane - charakterystyka

Leki refundowane to takie, których cenę częściowo lub w całości pokrywa NFZ. Ministerstwo zdrowia tworzy listę takich leków w oparciu na analizie ekonomicznej dotyczącej ochrony zdrowia i skuteczności danej substancji leczniczej. Lista leków refundowanych zawiera przede wszystkim tanie leki, które jednocześnie mają jak najwyższy efekt terapeutyczny.

Uaktualnianie takiej listy ma na celu wprowadzanie nowych środków, których skuteczność została udowodniona oraz leków generycznych (które są tańsze od oryginalnych, ale nie mniej skuteczne). Leki bez refundacji są zazwyczaj lekami bardzo drogimi, które przyjmować trzeba, ponieważ bardzo często są to leki na chorby przewlekłe. Bardzo często zdarza się tak, że miesięczny koszt leków może wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Zobacz film: "Coraz więcej dopłacamy do leków"
7 najpopularniejszych leków na świecie i ich naturalne odpowiedniki
7 najpopularniejszych leków na świecie i ich naturalne odpowiedniki [8 zdjęć]

Wszyscy chcemy czuć się dobrze i być zdrowi. Niestety, żyjemy w świecie, w którym większość z nas nie

zobacz galerię

2. Leki refundowane - lista leków refundowanych 2010

Leki refundowane 2010 zostały lekko zmodyfikowane. Na liście znalazło się 258 nowych pozycji, za to zniknęły z niej 92 pozycje. Ministerstwo Zdrowia zakłada, że zmiany pozwolą zaoszczędzić około 80 milionów złotych. Lista leków refundowanych dość często ulega zmianom.

3. Leki refundowane - od kiedy obowiązują leki refundowane?

Żeby lista leków refundowanych mogła wejść w życie, musi zostać opublikowana w Dzienniku Ustaw z odpowiednim vacatio legis, czyli okresem między publikacją aktu prawnego a jego wejściem w życie. Nowa lista leków refundowanych obowiązuje od 1 stycznia 2010 roku.

4. Leki refundowane - nowa lista leków refundowanych

Ministerstwo Zdrowia ma na uwadze dobro pacjenta. Głównym założeniem, towarzyszącym zmianie listy, było dopłacenie do leków używanych przez pacjentów przewlekle chorych. Na większych dofinansowaniach zyskają ludzie starsi w wieku między 60 a 75 rokiem życia. NFZ przyjęło, że starsi ludzie nie mają możliwości zarobić na leki, ponieważ przeważnie nie pracują już zawodowo. Celem wprowadzonych zmian jest umieszczenie na liście leków innowacyjnych i generycznych. Są one tańszymi, choć nie mniej skutecznymi, odpowiednikami leków oryginalnych.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze