Leki refundowane

spis treści
rozwiń

Leki refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) są tańsze. Ministerstwo Zdrowia w 2010 roku przeznaczyło na dofinansowanie więcej pieniędzy. Lista leków refundowanych w 2010 roku została zaktualizowana po raz drugi. Lista została pomniejszona o 92 pozycje, za to dodano do niej aż 258 innych...

1. Co to są leki refundowane?

Leki refundowane to takie, których cenę częściowo lub w całości pokrywa NFZ. Ministerstwo zdrowia tworzy listę takich leków w oparciu na analizie ekonomicznej dotyczącej ochrony zdrowia i skuteczności danej substancji leczniczej. Lista leków refundowanych zawiera przede wszystkim tanie leki, które jednocześnie mają jak najwyższy efekt terapeutyczny. Uaktualnianie takiej listy ma na celu wprowadzanie nowych środków, których skuteczność została udowodniona oraz leków generycznych (które są tańsze od oryginalnych, ale nie mniej skuteczne).

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

2. Lista leków refundowanych 2010

Leki refundowane 2010 zostały lekko zmodyfikowane. Na liście znalazło się 258 nowych pozycji, za to zniknęły z niej 92 pozycje. Ministerstwo Zdrowia zakłada, że zmiany pozwolą zaoszczędzić około 80 milionów złotych.

3. Od kiedy obowiązują leki refundowane?

Żeby lista leków refundowanych mogła wejść w życie, musi zostać opublikowana w Dzienniku Ustaw z odpowiednim vacatio legis, czyli okresem między publikacją aktu prawnego a jego wejściem w życie. Nowa lista leków refundowanych obowiązuje od 1 stycznia 2010 roku.

4. Nowa lista leków refundowanych

Ministerstwo Zdrowia ma na uwadze dobro pacjenta. Głównym założeniem, towarzyszącym zmianie listy, było dopłacenie do leków używanych przez pacjentów przewlekle chorych. Na większych dofinansowaniach zyskają ludzie starsi w wieku między 60 a 75 rokiem życia. NFZ przyjęło, że starsi ludzie nie mają możliwości zarobić na leki, ponieważ przeważnie nie pracują już zawodowo. Celem wprowadzonych zmian jest umieszczenie na liście leków innowacyjnych i generycznych. Są one tańszymi, choć nie mniej skutecznymi, odpowiednikami leków oryginalnych.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Podoba Ci się ten artykuł? Chcesz więcej? Polub
    i bądź na bieżąco!