Trwa ładowanie...

Nowa lista leków refundowanych od 1 lipca

 Magdalena Pietras
24.11.2018 17:37
Nowa lista leków refundowanych od 1 lipca
Nowa lista leków refundowanych od 1 lipca (Zdjęcie leków / Shutterstock)

Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało wprowadzenie zmian do wykazu leków refundowanych. Wejdą one w życie 1 lipca tego roku.

spis treści
7 leków, które posiadasz w domu i nawet o tym nie wiesz
7 leków, które posiadasz w domu i nawet o tym nie wiesz [7 zdjęć]

Gospodynie domowe używają sody oczyszczonej zamiast proszku do pieczenia, dodając ją do wypieków. Jednak

zobacz galerię

1. Co nowego?

Niektóre leki są niezbędne do ratowania życia ludzkiego – i to one zostały objęte refundacją
Niektóre leki są niezbędne do ratowania życia ludzkiego – i to one zostały objęte refundacją
Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Wykaz leków refundowanych wzbogacił się o 79 nowych produktów aptecznych. Wśród nich jest lek, który zawiera adrenalinę w postaci ampułko-strzykawki. Jest on wykorzystywany do ratowania życia pacjentów z anafilaksją (jest to ostra reakcja alergiczna). To bardzo dobra wiadomość dla osób zmagających się z alergią na leki, pokarmy, użądlenia owadów, bo jak wiemy, w ostatnim czasie rośnie liczba pacjentów uczulonych na różne substancje.

Lista leków refundowanych rozszerzyła się również o produkt apteczny z ikatybantem. Lek stosowany jest w przypadku zagrożenia życia u pacjentów chorych na dziedziczny obrzęk naczynioruchowy, który wywołany jest niedoborem inhibitora esterazy C1.

2. Dobre wiadomości dla chorych na raka i łuszczycę plackowatą

Zmiany na liście leków refundowanych powinny zainteresować pacjentów leczonych onkologicznie. W wykazie znalazły się leki zawierające bendamustynę. Są one wykorzystywane w programie lekowym Leczenie chłoniaków nieziarniczych o powolnym przebiegu opornych na rytuksymab.

Bendamustyna będzie również refundowana dla pacjentów z chłoniakami nieziarniczymi o powolnym przebiegu (m.in. C82.0 oraz C82.1) przy leczeniu I linii, kiedy istnieją jakieś przeciwskazania do zastosowania schematów leczniczych z antracyklinami, a także w sytuacji wznowy bądź progresji chłoniaka po pół roku od zakończenia leczenia poprzedniej linii. Te same kryteria obowiązują przy chłoniakach z komórek płaszcza (C83.1 i C85.7). Leki z bendamustyną będą refundowane również w przypadku chłoniaków z obwodowych komórek T (m.in. C84.2 i C84.4), przy oporności bądź wznowie po leczeniu I linii.

Refundacją został również objęty lek na łuszczycę plackowatą. Będzie to preparat mający w składzie infliksimab. Jest on stosowany w leczeniu umiarkowanej i ciężkiej postaci tej choroby.

3. Zmiany w liczbach

Podsumujmy w liczbach zmiany na liście leków refundowanych. Tak jak już zostało wspomniane, w wykazie znalazło się 79 nowych leków. Jednocześnie z listy zniknęło 38 produktów aptecznych. W przypadku 367 wzrośnie dopłata pacjenta – od 1 gr do 193,98 zł. To dla niektórych naprawdę znacząca zmiana. Jednak za 269 leków pacjenci zapłacą mniej – dopłaty spadną od 196,02 zł do 1 gr. Aż przy 606 produktach zmniejszą się ceny detaliczne brutto (od 201,68 zł do 1 gr). 23 leki podrożeją. Ceny detaliczne brutto wzrosną od 1 gr do 5,31 zł.

To nie wszystko. Ceny zbytu ponad 100 produktów (dokładnie 104), które zawierają 36 substancji czynnych, rodzajów wyrobów medycznych bądź rodzajów środków spożywczych o specjalnym przeznaczeniu, zostaną poddane obniżkom urzędniczym od 225,89 do 4 gr. Dla 14 leków wykorzystywanych w programach lekowych i chemioterapii, które mają 5 substancji czynnych, zostały wprowadzone obniżki urzędowe od 225,89 zł do 1,90 zł.

Źródło: mz.gov.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze