Trwa ładowanie...

Jak wygląda chemioterapia?

Avatar placeholder
01.08.2023 09:29
Jak wygląda chemioterapia?
Jak wygląda chemioterapia?

Nowoczesne leczenie umożliwia stosowanie doustnej chemioterapii. Ogromnym plusem jest to, że można poddać się jej w domu, co pozwala pacjentowi czuć się bezpiecznie i komfortowo. Poza tym nie powoduje łysienia. Niestety dostępna jest osobom z tzw. programów terapeutycznych.

spis treści

1. Charakterystyka chemioterapii dożylnej

Jest to forma chemioterapii dostępna dla wszystkich pacjentów cierpiących na nowotwór złośliwy. Hamuje powstawanie komórek rakotwórczych. Chory przyjmuje tzw. cytostatyki, czyli silne leki toksyczne. Po dawce tych leków pacjent czuje senność i ogarnia go zmęczenie. Trudno nad nimi zapanować. Cierpi także na dolegliwości układu pokarmowego: nudności i wymioty. Żyły stają się zwapniałe, ciężko w nie wprowadzić igłę. Chemioterapie dożylne niekorzystnie wpływają na stan psychiczny pacjentów. Bardzo wyniszczają organizm chorego.

2. Chemioterapia doustna

To nowa metoda, która polega na tym, że pacjent zażywa leki. Dzięki temu chory czuje się lepiej, ponieważ zwalcza nowotwór w taki sam sposób, jak zwalcza się inną chorobę. Leczy się w domu, raz w miesiącu musi pojawić się na kontroli lekarskiej. W swojej przychodni powinien wykonywać badanie krwi. Chemioterapia doustna niszczy krew, dlatego najpierw trzeba zanalizować krew, a potem dopiero zażyć tabletkę. Jeśli wynik jest zły, na przyjęcie leku czeka się do czasu, kiedy krew się obuduje. Chemioterapia doustna stosowana jest u kobiet chorych na raka piersi i osób cierpiących na niedrobnokomórkowe nowotwory płuc. W przyszłości taką możliwość chemioterapii dostaną pacjenci z rakiem jelita grubego. Chemioterapia doustna jest refundowana przez NFZ.

3. Dieta w trakcie chemioterapii

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Podstawową zasadą wspomagania chemioterapii przez dietę jest wykluczenie takich produktów jak alkohol, czekolada, napoje gazowane, a nawet wody gazowane. Nie można spożywać pieczywa żytniego, razowego i chrupkiego. Należy odrzucić także tłuste wędliny, konserwy mięsne, sery żółte, topione, pleśniowe, jaja, smalec. Niewskazane są ostre przyprawy: ocet, pieprz, papryka, chili, curry, musztarda, ziele angielskie (inaczej korzennik lekarski), liść laurowy, gałka muszkatołowa oraz nadmiar sol i tłuszcze mięsne: baranina, wieprzowina, gęś, kaczka. Chemioterapia wymaga od chorego 4-5 posiłków o stałych porach. Nie mogą one obciążać przewodu pokarmowego. Przerwy między nimi powinny być dwu-trzy godzinne, a kolację warto spożyć dwie godziny przed snem. Chorzy powinni wypijać 2 litry napojów dziennie. Warto jeść maślankę, serwatkę, pić słabą herbatę i kawę zbożową, soki owocowe i warzywne, a także koktajle mleczne.

3.1. Białko

Pacjent musi spożywać białko, dzienna porcja to 100-120g, można je znaleźć w mleku, białym serze, chudej wędlinie, ryżu, pieczywie. Białko zawiera aminokwasy, które służą do budowania tkanek, przeciwciał, hormonów i enzymów. Najwięcej aminokwasów znajduje się w białku pochodzenia zwierzęcego. Chorzy powinni jeść ryby morskie, które są źródłem kwasów pomagających zwalczać komórki nowotworowe.

3.2. Owoce i warzywa

Chemioterapia negatywnie wpływa na układ pokarmowy. Organizm należy wspomagać witaminami (A, C, B, E), które można znaleźć w owocach i warzywach. Warto jeść młode warzywa, np. marchewkę, pomidory bez skórki, szparagi, sałatę, buraki, pietruszkę, a z owoców: jagody, brzoskwinie, morele, banany, winogrona bez pestek i jabłk (pieczone lub gotowane). W owocach i warzywach pełno jest drogocennych minerałów: magnezu, wapnia, potasu, fosforu. Pacjenci potrzebują dużo energii, muszą spożywać 2000-2400 kcal dziennie, można je znaleźć m. in. w: biszkoptach, herbatnikach, kaszy kukurydzianej, olejach roślinnych (np. słonecznikowym, rzepakowym), galaretkach mlecznych i owocowych, jogurtach, bezach, musli.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Zasady bezpieczeństwa chemioterapii
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze