Pacjent zaskoczył kardiologa. "Po raz pierwszy widziałem taką dokładność"
Aktywny w mediach społecznościowych kardiolog opowiedział o spotkaniu z pacjentem, który pozytywnie zaskoczył go przygotowaniem do wizyty. Mimo wszystko, z postu lekarza płynie pesymistyczna konkluzja: większość Polaków nie widzi wartości w skrupulatnym monitorowaniu swojego stanu zdrowia.
W tym artykule
Przygotowany pacjent to podstawa?
"Dobrze, gdy pacjent jest świadomy i zaangażowany w leczenie. W sobotę w moim kardioAOS nr 1 był chory, który tak wzorowo od wielu lat prowadzi pomiary RR i info o lekach" - napisał w serwisie X kardiolog dr n. med. Michał Chudzik, załączając na dowód zdjęcia notatek pacjenta.
Jak zaznaczył lekarz, wcześniej nie spotkał się z tak skrupulatnym podejściem do kontroli zdrowia, co pozytywnie go zaskoczyło.
"Po raz pierwszy widziałem taką dokładność i systematyczność" - dodał.
Nadwaga i alkohol. Lekarz punktuje Polaków
Post wzbudził skrajne emocje internautów, którzy zaczęli dzielić się własnymi historiami. Nie brakowało wśród nich dowodów na to, że przed badaniami i kontrolą stanu zdrowia Polaków często hamuje sam lęk przed chorobą - co zamyka błędne koło.
"A moja matka? ‘Nie mierzę, bo boję się, że będzie wysokie’. I można gadać, edukować, straszyć..." - napisała jedna z użytkowniczek portalu.
Niektórzy zwracali także uwagę na to, że to lekarz nie wykazuje zainteresowania ich wynikami ani przeprowadzeniem pogłębionego wywiadu.
"Ja mam w aplikacji dziennik. Mogę nawet lekarzowi zrobić wykresy i dać excela. Ale… rzadko chcą dobrze analizować" - napisał jeden z pacjentów aktywnych w mediach społecznościowych.
Polacy nie dbają o zdrowie
Jak wynika z przeprowadzonego w 2023 roku raportu w ramach kampanii "Pobierz Zdrowie", jedynie 44 proc. Polaków regularnie odwiedza lekarza w celu odbycia profilaktycznych badań medycznych. Mimo to, aż 72 proc. z nich boi się choroby swojej lub bliskich.
Za objawy uznawane przez respondentów za wymagające konsultacji z lekarzem najczęściej wymieniano problemy okulistyczne (89 proc.), bóle w okolicy serca (87 proc.), problemy z oddychaniem (86 proc.) czy ze słuchem (82 proc).
Lekarze podkreślają jednak, że badania i wizyty kontrolne powinny odbywać się regularnie i nie należy z nimi czekać, aż wystąpią niepokojące objawy.
Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródła
- Raport "Pobierz Zdrowie", 2023
- X
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.