Trwa ładowanie...

Rodzaje łuszczycy

Rodzaje łuszczycy różnią się przede wszystkim wyglądem, miejscem występowania, intensywnością oraz charakterem łuski. Niektóre odmiany choroby skóry są często spotykane, a inne rzadziej. Łuszczyca może występować u osób w różnym wieku, ale zwykle obserwuje się dwa okresy, w których następuje – pierwszy wysiew choroby w wieku nastoletnim, u osób poniżej 25. roku życia, a drugi po 40. roku życia.

1. Podział łuszczycy

Jest wiele postaci łuszczycy, a rozpoznanie dokonuje się na podstawie lokalizacji i wyglądu zmian. Obecność i rozmieszczenie ognisk łuszczycowych nie jest stałe – niektóre osoby mają pojedyncze grudki występujące tylko w jednym miejscu, inne cierpią z powodu zmian na całym ciele. Łuszczycy często towarzyszy swędzenie skóry. Ocenia się, że dotyczy to od 60% do 70% przypadków. Niektórzy dermatolodzy uważają, że termin „łuszczyca” obejmuje sześć lub siedem różnych dolegliwości, które być może w przyszłości będą leczone oddzielnie.

Zobacz film: "Czym jest łuszczyca?"

  • Łuszczyca zwyczajna

Łuszczyca zwyczajna jest klinicznym terminem określającym łuszczycę plackowatą i jest najbardziej powszechną postacią, występującą u 95% chorych. Typowe zmiany skórne są wyraźnie odgraniczone i otoczone pierścieniem. Pojawiają się w różnych miejscach na skórze i mogą wyglądać nieco inaczej, w zależności od lokalizacji. Najczęściej jednak są to: owłosiona skóra głowy, kolana, łokcie i okolica krzyżowa. Łuszczyca ma różną wielkość i grubość. Zmiany plackowate mogą być cienkie i grube. Kolor zmian może się różnić natężeniem i stawać się bardziej czerwony na krawędziach niż w ich środku.

  • Łuszczyca kropelkowata

Łuszczyca kropelkowata(inaczej łuszczyca drobnogrudkowa) charakteryzuje się licznymi, maleńkimi grudkami (poniżej 1 cm) szeroko rozlanymi po ciele – z reguły są bardzo liczne. Kształtem przypominają krople. Obecność łusek może być różnie nasilona. Wysiewom często towarzyszy świąd. W przypadku tej formy łuszczycy prawie zawsze zauważa się jej pojawienie na miejscach urazów skóry. Łuszczyca kropelkowata występuje we wczesnym wieku. Może być spowodowana infekcjami gardła. W początkowej fazie wysyp może być intensywny.

  • Łuszczyca odwrócona

Łuszczyca odwrócona charakteryzuje się czerwonymi, rzadko występującymi łuskami. Przy tej formie łuszczycy często występują stany zapalne. Skóra jest bardzo wrażliwa i może być podrażniona w wyniku pocenia się. Charakterystyczne w tym rodzaju łuszczycy jest umiejscowienie zmian. Występują one najczęściej w owłosionych miejscach na ciele, zgięciach i fałdach skórnych. Z łuszczycą odwróconą borykają się najczęściej ludzie otyli i w starszym wieku.

  • Łuszczyca krostkowa

Wykwity w łuszczycy krostkowej zdecydowanie różnią się od zmian w łuszczycy zwyczajnej. Zmianami chorobowymi są jedno-, dwumilimetrowe krostki zawierające niezakaźną ropę, często otoczone rumieniem. Krostki łuszczycowe mogą się zlewać, łącząc w większe obszary. Łuszczyca krostkowa występuje u dorosłych i może być wynikiem infekcji, poparzenia słonecznegoi zażywania niektórych leków. W przypadku tej choroby skóry zmiany zlokalizowane są na dłoniach, podeszwach stóp oraz palcach dłoni i stóp. Łuszczyca tego typu ma postać żółtawych krostek wypełnionych ropą. Całość jest obrzmiała i zaczerwieniona.

  • Łuszczyca skóry głowy

Łuszczyca skóry głowy może występować również poza granicami włosów, m.in. na karku, czole i za uszami. Łuszczyca głowy jest jedną z najczęstszych lokalizacji tej choroby. Może przyjąć formę pojedynczej, czerwonej plamki, jak i rozległych zmian na głowie, którym często towarzyszą świąd i łuszczenie się. Choroba skóry głowy z reguły nie powoduje utraty włosów (łysienia).

  • Łuszczyca paznokci

Łuszczyca paznokci występuje wraz z innymi odmianami łuszczycy na ciele. Jednak zdarza się czasami, że jest to jedyny rodzaj łuszczycy u chorego. Łuszczyca tych miejsc jest dość często mylona z grzybicą paznokci. Cechą charakterystyczną tej choroby są wgłębienia płytki paznokcia, a także grudki łuszczycowe przypominające plamy olejowe. Paznokieć jest żółty lub biały, gdyż nie przylega do podłoża.

Niektóre rodzaje łuszczycy mogą być bardzo nasilone i szczególnie odporne na leczenie. Najczęściej są to przypadki łuszczycy krostkowej oraz łuszczycy stawowej. Wymagają one starannego dobrania leków i kontroli dermatologa.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Lek. Izabela Lenartowicz
Następny artykuł: Łuszczyca głowy
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza