Leczenie łuszczycy - jak przebiega kuracja, profilaktyka

Czym jest łuszczyca? Jak wygląda leczenie łuszczycy? Jest to choroba skóry, której przyczyny nie są w pełni określone przez specjalistów. Teorii jest kilka. Według niektórych dermatologów łuszczyca jest dolegliwością autoimmunologiczną, istnieje grupa specjalistów, którzy szukają przyczyn choroby w genach. Zauważa się również, że tego rodzaju zmiany skórne często pojawiają się w wieku emerytalnym, co może się wiązać z przyjmowaniem większej ilości leków zwłaszcza przy kuracji lekami nasercowymi.

Łuszczyca może się pojawić po infekcjach wirusowych czy bakteryjnych dla przykładu po anginie, ospie, odrze czy grypie.Według lekarzy chorobie mogą też sprzyjać stany zapalne przykładowo dziąseł czy zatok. Leczenie łuszczycy i związanych z nią dolegliwości może okazać się procesem długim i uciążliwym, a w niektórych przypadkach choroba przechodzi w stan przewlekły.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

spis treści

1. Leczenie łuszczycy - jak przebiega kuracja

Jak wygląda leczenie łuszczycy? Na początku schorzenie jest leczone zewnętrznie, stosowane są maści, a przy większych zmianach skórnych lekarz zleca naświetlanie. Leczenie łuszczycy w początkowej fazie polega na usunięciu łusek, ale nie robi się tego mechanicznie. Skóra smarowana jest preparatami, których główną bazą jest kwas salicylowy. W następnej kolejności leczenie łuszczycy polega na wsmarowaniu w oczyszczoną już skórę cygnoliny, dziegcia, a także pochodne witaminy D. Dermatolodzy uważają, że skuteczne leczenie łuszczycy gwarantuje fototerapia, czyli naświetlanie skóry UVA. Przed tym zabiegiem pacjent powinien przyjąć leki światło uczulające. Łuszczyca leczenie w taki sposób, aby pojawiły się widoczne efekty wymaga około 20 zabiegów. W niektórych przypadkach leczenie łuszczycy opiera się na stosowaniu maści sterydowych, pochodnych witaminy A, a także leków immunosupresyjnych.

Leczenie łuszczycy to długotrwały proces
Leczenie łuszczycy to długotrwały proces

Leczenie łuszczycy nie jest łatwym i szybkim procesem, jest to leczenie objawowe, ale niestety w większości przypadków choroba nie ustępuje całkowicie może zostać jedynie utajona. Łuszczyca może mieć różne formy dla przykładu łuszczyca plackowata, która jest dolegliwością przewlekłą w formie łuskowatych, czerwonych plam. W przebiegu choroby mogą wystąpić oprócz zmian skórnych inne objawy dla przykładu gorączka, dreszcze, mdłości, ból głowy.

To też warto wiedzieć

2. Leczenie łuszczycy - profilaktyka

Leczenie łuszczycy to nie tylko środki farmakologiczne, ale także właściwa profilaktyka. Przede wszystkim należy prowadzić zdrowy tryb życia, czyli nie tylko zdrowa dieta bez alergenów bogata w witaminę d i nienasycone kwasy tłuszczowe omega - 3, ale także odpowiednio dobrane zabiegi pielęgnacyjne. Bardzo ważne, aby zminimalizować objawy schorzenia, a także zredukować jej nawroty.

Swędzenie skóry – co może oznaczać?
Swędzenie skóry – co może oznaczać? [7 zdjęć]

Swędzenie skóry to uciążliwa dolegliwość. Choć sama w sobie nie jest jednostką chorobową, świadczyć może...

zobacz galerię

Leczenie łuszczycy to również pełna rezygnacja z wszelkich używek typu alkohol, papierosy. Trzeba uważać i chronić naskórek przed wszystkimi skaleczeniami, otarciami czy podrażnieniami. Jeśli dojdzie do uszkodzenia naskórka to nie wolno rozdrapywać ran. Skóra powinna być stale nawilżana, nie wolno jej ani przegrzewać, ani zbytnio wychładzać.

Następny artykuł: Program terapeutyczny łuszczycy

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy