Trwa ładowanie...

Sprawdzone sposoby na złuszczanie naskórka

Avatar placeholder
15.02.2023 15:28
Złuszczanie naskórka możemy wykonać za pomocą różnego rodzaju pumeksów (skóra pięt) lub stosując specjalne peelingi
Złuszczanie naskórka możemy wykonać za pomocą różnego rodzaju pumeksów (skóra pięt) lub stosując specjalne peelingi (Shutterstock)

Naskórek jest jedną z trzech warstw skóry. Pełni on funkcję ochronną. Naskórek dzieli się na cztery lub pięć warstw. Są to (od zewnątrz): warstwa rogowa, warstwa jasna, warstwa ziarnista, warstwa kolczysta oraz warstwa podstawna. Grubość naskórka średnio nie przekracza 1 mm i jest większa w przypadku podeszwy dłoni i stóp. W naskórku dochodzi do cyklicznego powstawania nowych komórek, które przesuwając się ku górze, z czasem tworzą nową warstwę, która powoli ulega odwodnieniu oraz obumarciu i złuszczeniu. Proces ten nazywany rogowaceniem (keratynizacją) jest naturalnym procesem zachodzącym w ludzkiej skórze. Trwa on przeciętnie 28 dni.

spis treści

W niektórych miejscach proces keratynizacji przebiega szybciej, co powoduje, że komórki nie ulegają złuszczeniu, ale kumulują się na skórze, sprawiając, że staje się ona gruba, szorstka, poszarzała. Taka kondycja skóry znacznie utrudnia również wchłanianie się kosmetyków i innych środków pielęgnacyjnych.

Najczęściej problem ten dotyczy skóry na stopach (a zwłaszcza piętach), łokciach oraz kolanach. Są to miejsca szczególnie narażone na ucisk i tarcie, a dodatkowe warstwy naskórka gromadzą się tam w celach ochronnych. Jednak takie nagromadzenie martwych komórek sprawia, że skóra w tych miejscach wygląda nieestetycznie, a także taki stan może prowadzić do rozwinięcia się odcisków, modzeli i nagniotków.

1. Jak złuszczać naskórek?

Zobacz film: "Czym jest łuszczyca?"

Aby zapobiegać nadmiernemu kumulowaniu się martwych komórek naskórka w tych szczególnych okolicach skóry, należy dbać o nią regularnie i w szczególny sposób. Aby skóra pięt, kolan i łokci była gładka, miękka i elastyczna, musimy przede wszystkim pamiętać, aby przed zastosowaniem kosmetyku nawilżającego złuszczyć martwą warstwę naskórka.

Możemy to zrobić za pomocą różnego rodzaju pumeksów (skóra pięt), stosując specjalne peelingi lub skarpetki złuszczające. Peelingi możemy kupić w drogerii lub aptece albo udać się do kosmetyczki, aby to ona dobrała odpowiedni jego rodzaj. Dopiero po dokładnym przygotowaniu skóry wchłonie ona preparaty nawilżające, które zastosujemy.

Ważne jest, aby skórę łokci, kolan oraz stóp pielęgnować systematycznie, nie dopuszczając do zbyt dużego nagromadzenia martwego naskórka. Zaniedbanie takiej pielęgnacji skóry rodzi ryzyko pojawienia się bolesnych pęknięć, których gojenie trwa długo, a dodatkowo podnosi prawdopodobieństwo zakażenia w pękniętych miejscach.

W momencie kiedy skóra naszych kolan, łokci czy stóp jest w dobrej kondycji, nie można zapominać, że każde zwiększenie nacisku czy tarcia w tych okolicach, chociażby przez długie chodzenie w butach na wysokim obcasie czy sprzątanie w pozycji na kolanach, może doprowadzić do nawrotu dolegliwości. Należy więc stosować preparaty ułatwiające złuszczanie się martwego naskórka, które nie pozwolą na nadmierne nagromadzenie się jego martwych komórek.

2. Preparaty ułatwiające złuszczanie naskórka

Do preparatów takich należą między innymi maści zawierające w swoim składzie alantoinę. Alantoina ma właściwości keratolityczne, czyli powoduje złuszczanie się martwego naskórka, dodatkowo prowadzi do regeneracji nowych komórek naskórka.

Dzięki pozytywnemu wpływowi alantoiny na odbudowę płaszcza hydrolipidowego skóry oraz regulacji wydzielania sebum substancja ta pośrednio wpływa na właściwości nawilżające i natłuszczające skóry. Dodatkowo maść z alantoiną wykazuje działanie łagodzące i kojące.

Regularne stosowanie maści z alantoiną zapobiega nagromadzaniu się martwych komórek naskórka w okolicach kolan, łokci i stóp, a zastosowanie jej w walce z już zgrubiałą, szorstką skórą tych okolic sprawi, że proces leczenia będzie krótszy i niebolesny. Maści zawierające alantoinę przywrócą skórze elastyczność, gładkość oraz zdrowy wygląd.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Terapia biologiczna na łuszczycę plackowatą
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze