Trwa ładowanie...

Revival – wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, działania niepożądane, cena

 Katarzyna Kurek
21.03.2023 16:01
Revival stosowany jest w leczeniu wysokiego ciśnienia tętniczego
Revival stosowany jest w leczeniu wysokiego ciśnienia tętniczego (Adobe Stock)

Revival to lek, którego substancją czynną jest olmesartan medoksomil. Zmniejsza on napięcie naczyń krwionośnych. Stosowany jest przede wszystkim w leczeniu wysokiego ciśnienia tętniczego. Jak przyjmować Revival? Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania leku? Czy Revival ma zamienniki?

spis treści

1. Co to jest Revival?

Revival to lek, który obniża ciśnienie tętnicze poprzez rozluźnienie naczyń krwionośnych. Należy do grupy leków nazywanych antagonistami receptora angiotensyny II.

Substancją czynną leku jest olmesartan medoksomil, a pozostałe jego składniki to celuloza mikrokrystaliczna, laktoza jednowodna, hydroksypropyloceluloza, nisko podstawiona hydroksypropyloceluloza, stearynian magnezu, tytanu dwutlenek (E171), talk i hypromeloza.

Inne produkty zawierające olmesartan medoxomil, dostępne na rynku polskim to m.in. Elestar, Elestar HCT, Olimestra, Olmesartan Medoxomil Teva, Olmetec, Sevikar, czy Sevikar HCT.

2. Revival – wskazania

Zobacz film: "Dieta na nadciśnienie. Jakie pieczywo wybrać?"

Revival stosowany jest w terapii wysokiego ciśnienia tętniczego (nadciśnienia tętniczego), zarówno u dorosłych, jak i dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 18 lat. Działa rozszerzając naczynia krwionośne, co prowadzi do obniżenia ciśnienia tętniczego krwi.

Nieleczone wysokie ciśnienie tętnicze jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia, może powodować wiele poważnych problemów, m.in. zwiększać ryzyko wystąpienia udaru mózgu, zawału serca, uszkodzenia nerek i oczu.

3. Revival – przeciwwskazania, środki ostrożności

Przeciwwskazaniem do stosowania leku jest:

  • uczulenie na olmesartan medoksomil,
  • uczulenie na którykolwiek z pozostałych składników leku,
  • trzeci i każdy kolejny miesiąc ciąży,
  • pojawienie się zażółcenia skóry i oczu, utrudnienia odpływu żółci z pęcherzyka żółciowego,
  • cukrzyca lub zaburzenia czynności nerek leczone lekiem obniżającym ciśnienie tętnicze, zawierającym aliskiren.

Leku Revival nie zaleca się też stosować u dzieci w wieku poniżej 6 lat, u kobiet we wczesnym okresie ciąży oraz karmiących piersią.

Przed rozpoczęciem leczenia należy poinformować lekarza, jeśli pacjent przyjmuje inhibitor konwertazy angiotensyny lub aliskiren. Ponadto należy powiedzieć o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio oraz tych, które pacjent planuje przyjmować.

Lekarza należy poinformować także o następujących stanach:

Lek Revival a alkohol

Z uwagi na brak danych o istotnych interakcjach z alkoholem, zaleca się zachować szczególną ostrożność w sięganiu po alkohol.

4. Dawkowanie leku Revival

Revival zawsze należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. Najczęściej dawka początkowa u dorosłych to jedna tabletka 10 mg raz na dobę. W razie potrzeby lekarz może zwiększyć dobową dawkę do 20 lub 40 mg, lub zalecić dodatkowe leki.

Dzieci i młodzież w wieku od 6 do poniżej 18 lat zaczynają zwykle leczenie od dawki 10 mg raz na dobę. Jeśli dawka okaże się niewystarczająca, lekarz może zdecydować o jej zwiększeniu.

5. Revival – możliwe działania niepożądane

Revival może powodować działania niepożądane, jednak najczęściej są one łagodne i zwykle nie wymagają przerwania leczenia. Wśród najczęstszych skutków ubocznych wymienić można:

Leczenie należy przerwać, gdy pojawiają się ciężkie reakcje alergiczne (z obrzękiem twarzy, jamy ustnej, krtani, wysypką), zbyt duże obniżenie ciśnienia tętniczego, omdlenia. W takich przypadkach wskazany jest także niezwłoczny kontakt z lekarzem.

Lekarza należy także poinformować jeśli pojawi się zażółcenie białkówek oczu, ciemna barwa moczu, czy świąd skóry.

6. Cena leku Revival

Lek dostępny jest tylko na receptę. Revival 20 mg (28 tabl.) kosztuje ok. 23 zł. Za Revival 40 mg (28 tabl.) średnio należy zapłacić 25 zł.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze