Terapia biologiczna na łuszczycę plackowatą
Resort zdrowia wprowadza zmiany w leczeniu najcięższych postaci łuszczycy plackowatej. Zdaniem lekarzy nie wpłyną one korzystnie na dostęp pacjentów do leczenia biologicznego.
1. Łuszczyca
Łuszczyca jest przewlekłą chorobą zapalną, która dotyka głównie skórę, a niekiedy również inne narządy. Może stać się przyczyną niepełnosprawności w młodym wieku, gdyż zdarza się, że najcięższe postacie schorzenia zajmują stawy. Łuszczyca znacznie obniża jakość życia chorych, którzy cierpią zarówno fizycznie, jak i psychicznie. W Polsce choruje na nią nawet 1 mln osób, a leczenie biologiczne wskazane jest u około 800 pacjentów.
2. Leczenie łuszczycy
W naszym kraju leki biologiczne na łuszczycę nie są powszechnie dostępne. Otrzymują je jedynie chorzy z najcięższymi postaciami łuszczycy w ramach zarządzenia JGP, czyli Jednorodnych Grup Pacjentów. Oznacza to, że fundusze na leki kontraktowane są przez poszczególne szpitale i oddziały dermatologiczne. Jeśli pieniądze się skończą, chorzy nie otrzymają leków. Obecnie ministerstwo pracuje nad programem terapeutycznym, który zapewniałby szerszy dostęp pacjentów do terapii biologicznej.
3. Zmiany w leczeniu łuszczycy
Dotychczas pacjenci z najcięższymi postaciami łuszczycy mieli dostęp jedynie do jednego leku biologicznego. Wprowadzona 6 kwietnia nowelizacja zakłada możliwość wyboru spośród 4 rekomendowanych farmaceutyków różniących się sposobem działania lub dawkowaniem. Nie zwiększy to jednak liczby chorych otrzymujących tego typu leczenie, a lekarze obawiają się, że nowelizacja może się przyczynić do zmniejszenia dostępności leków. Szpitale mają bardzo ograniczone środki, a nowoczesne leczenie szybko je wyczerpie. Może to skutkować zadłużaniem i zamykaniem oddziałów, a tym samym również koniecznością przerwania terapii.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.