Trwa ładowanie...

Wakacje w dobie koronawirusa. Co zrobić, gdy zachoruję podczas wakacji? Poradnik dla wyjeżdżających do Hiszpanii

Hiszpania deklaruje, że otworzy granice dla turystów od 1 lipca 2020 r.
Hiszpania deklaruje, że otworzy granice dla turystów od 1 lipca 2020 r. (Getty Images)

To nie będą wakacje, jakie pamiętamy. W większości krajów nadal występują obostrzenia, które dotyczą zarówno mieszkańców, jak i turystów. Jak to wygląda w Hiszpanii? Gdzie szukać pomocy, jeśli zachorujemy podczas wakacji? Hiszpania otwiera się na turystów 1 lipca 2020.

1. Wakacje 2020 r. w Hiszpanii. Kiedy otwarcie granic?

Hiszpania ma powody do radości. Tamtejszy resort zdrowia poinformował, że w ciągu ostatniej doby nie odnotowano ani jednej śmiertelnej ofiary koronawirusa. To pierwszy taki dzień od początku marca. Hiszpania jest jednym z najmocniej dotkniętych przez pandemię krajów na świecie.

Zobacz także: Koronawirus w Hiszpanii. Hiszpańscy naukowcy szukają koronawirusa w ściekach

Na otwarcie granic dla turystów musimy jeszcze poczekać. Władze deklarują, że od 1 lipca zostanie przywrócony swobodny ruch turystyczny dla obcokrajowców, a docierający do Hiszpanii goście nie będą podlegali obowiązkowi kwarantanny. W ślad za tym ma pójść zniesienie większości restrykcji.

Zobacz film: "Hiszpania. Teraz to inny świat. Polka z Barcelony: czuję się jak w filmie science fiction"

Na razie w całym kraju obowiązują dosyć restrykcyjne zasady ograniczające przemieszczanie się obywateli wewnątrz kraju. Wszystkie osoby przybywające z zagranicy mają obowiązek przechodzenia dwutygodniowej kwarantanny. Stan wyjątkowy ma obowiązywać w Hiszpanii do 21 czerwca.

Większość ludzi nadal pracuje w trybie zdalnym. Restauracje, bary i kawiarnie działają tylko w niektórych rejonach kraju. Otwarte są już muzea, siłownie i hotele.

Czy plaże będą otwarte?

Plaże będą dostępne dla turystów, ale tu wielu z nich może czekać spore zaskoczenie. Odległość między plażowiczami ma być nie mniejsza niż dwa metry. Najpopularniejsze plaże mają być podzielone na sektory, w których trzeba będzie rezerwować wcześniej miejsce, a przed wejściem zeskanować kod w aplikacji.

Władze Lloret de Mar zapowiadają, że plaże Lloret i Fenals będą podzielone na trzy strefy: dla rodzin z dziećmi, seniorów i pozostałych gości.

Przed wyjazdem koniecznie powinniśmy sprawdzić zalecenia, które obowiązują w konkretnym regionie, do którego podróżujemy, bo mogą się one różnić na przykład w części kontynentalnej i na wyspach. Władze Wysp Kanaryjskich będą wymagały od turystów, którzy przylecą do nich w lipcu paszportów zdrowia. Podróżni muszą zainstalować w telefonie specjalną aplikację Hi+ Card, w której będzie informacja o aktualnym wyniku testu na koronawirusa.

Zobacz także: Koronawirus. Czym są paszporty odporności? WHO ostrzega

2. Co jeśli zachorujemy na wakacjach w Hiszpanii?

W przypadku wystąpienia niepokojących objawów, które mogą wskazywać na zakażenie koronawirusem, w pierwszej kolejności warto skontaktować się z infolinią odpowiednią dla danego rejonu kraju. Poniżej numery:

  • Andaluzja: 955 545 060

  • Aragonia: 061

  • Asturia: 112

  • Kantabria: 112 i 061

  • Kastylia La Mancha: 900 122 112

  • Kastylia i León: 900 222 000

  • Katalonia: 061

  • Madryt: 900 102 112

  • Walencja: 900 300 555

  • Estremadura: 900 100 737

  • Galicja: 900 400 116

  • Baleary: 061

  • Wyspy Kanaryjskie: 900 112 061

  • La Rioja: 941 298 333

  • Murcja: 900 121 212

  • Nawarra: 948 290 290

  • Kraj Basków: 900 203 050

  • Ceuta: 900 720 692

  • Melilla: 112

3. Przed wyjazdem zadbaj o kartę EKUZ

Ważne też, żeby podczas wyjazdu mieć ze sobą kartę EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, która uprawnia do bezpłatnego korzystania z opieki medycznej w kraju, w którym się aktualnie znajdujemy. Wyrobienie karty jest bezpłatne, przysługuje ona wszystkim ubezpieczonym w ramach NFZ. Regulamin programu mówi o dostępie do niezbędnej pomocy medycznej, która obejmuje nagłe zachorowania oraz niespodziewane pogorszenie stanu zdrowia. Polskim pacjentom przysługują takie same prawa, jakie obowiązują inne osoby ubezpieczone w danym państwie.

Publiczna opieka zdrowotna w Hiszpanii jest bezpłatna, również dla turystów legitymujący się EKUZ. Dokument ten nie jest honorowany w prywatnych gabinetach i klinikach.

Przed wyjazdem warto pomyśleć też o dodatkowym ubezpieczeniu, które w razie sytuacji awaryjnej pokryje koszty leczenia w szerszym zakresie. Warto też sprawdzić w biurze podróży albo u przewoźnika, jak wygląda kwestia ewentualnego przełożenia terminu powrotu z wakacji z przyczyn niezależnych od nas.

Zobacz także: Wakacje w dobie koronawirusa. Co zrobić, gdy zachoruję podczas wakacji? Poradnik dla wyjeżdżających do Włoch

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze