Trwa ładowanie...

Wakacje w dobie koronawirusa. Co zrobić, gdy zachoruję podczas wakacji? Poradnik dla wyjeżdżających do Hiszpanii

To nie będą wakacje, jakie pamiętamy. W większości krajów nadal występują obostrzenia, które dotyczą zarówno mieszkańców, jak i turystów. Jak to wygląda w Hiszpanii? Gdzie szukać pomocy, jeśli zachorujemy podczas wakacji? Hiszpania otwiera się na turystów 1 lipca 2020.

Zobacz film: "Hiszpania. Teraz to inny świat. Polka z Barcelony: czuję się jak w filmie science fiction"

1. Wakacje 2020 r. w Hiszpanii. Kiedy otwarcie granic?

Hiszpania ma powody do radości. Tamtejszy resort zdrowia poinformował, że w ciągu ostatniej doby nie odnotowano ani jednej śmiertelnej ofiary koronawirusa. To pierwszy taki dzień od początku marca. Hiszpania jest jednym z najmocniej dotkniętych przez pandemię krajów na świecie.

Zobacz także: Koronawirus w Hiszpanii. Hiszpańscy naukowcy szukają koronawirusa w ściekach

Na otwarcie granic dla turystów musimy jeszcze poczekać. Władze deklarują, że od 1 lipca zostanie przywrócony swobodny ruch turystyczny dla obcokrajowców, a docierający do Hiszpanii goście nie będą podlegali obowiązkowi kwarantanny. W ślad za tym ma pójść zniesienie większości restrykcji.

Na razie w całym kraju obowiązują dosyć restrykcyjne zasady ograniczające przemieszczanie się obywateli wewnątrz kraju. Wszystkie osoby przybywające z zagranicy mają obowiązek przechodzenia dwutygodniowej kwarantanny. Stan wyjątkowy ma obowiązywać w Hiszpanii do 21 czerwca.

Większość ludzi nadal pracuje w trybie zdalnym. Restauracje, bary i kawiarnie działają tylko w niektórych rejonach kraju. Otwarte są już muzea, siłownie i hotele.

Czy plaże będą otwarte?

Plaże będą dostępne dla turystów, ale tu wielu z nich może czekać spore zaskoczenie. Odległość między plażowiczami ma być nie mniejsza niż dwa metry. Najpopularniejsze plaże mają być podzielone na sektory, w których trzeba będzie rezerwować wcześniej miejsce, a przed wejściem zeskanować kod w aplikacji.

Władze Lloret de Mar zapowiadają, że plaże Lloret i Fenals będą podzielone na trzy strefy: dla rodzin z dziećmi, seniorów i pozostałych gości.

Przed wyjazdem koniecznie powinniśmy sprawdzić zalecenia, które obowiązują w konkretnym regionie, do którego podróżujemy, bo mogą się one różnić na przykład w części kontynentalnej i na wyspach. Władze Wysp Kanaryjskich będą wymagały od turystów, którzy przylecą do nich w lipcu paszportów zdrowia. Podróżni muszą zainstalować w telefonie specjalną aplikację Hi+ Card, w której będzie informacja o aktualnym wyniku testu na koronawirusa.

Zobacz także: Koronawirus. Czym są paszporty odporności? WHO ostrzega

2. Co jeśli zachorujemy na wakacjach w Hiszpanii?

W przypadku wystąpienia niepokojących objawów, które mogą wskazywać na zakażenie koronawirusem, w pierwszej kolejności warto skontaktować się z infolinią odpowiednią dla danego rejonu kraju. Poniżej numery:

 • Andaluzja: 955 545 060

 • Aragonia: 061

 • Asturia: 112

 • Kantabria: 112 i 061

 • Kastylia La Mancha: 900 122 112

 • Kastylia i León: 900 222 000

 • Katalonia: 061

 • Madryt: 900 102 112

 • Walencja: 900 300 555

 • Estremadura: 900 100 737

 • Galicja: 900 400 116

 • Baleary: 061

 • Wyspy Kanaryjskie: 900 112 061

 • La Rioja: 941 298 333

 • Murcja: 900 121 212

 • Nawarra: 948 290 290

 • Kraj Basków: 900 203 050

 • Ceuta: 900 720 692

 • Melilla: 112

3. Przed wyjazdem zadbaj o kartę EKUZ

Ważne też, żeby podczas wyjazdu mieć ze sobą kartę EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, która uprawnia do bezpłatnego korzystania z opieki medycznej w kraju, w którym się aktualnie znajdujemy. Wyrobienie karty jest bezpłatne, przysługuje ona wszystkim ubezpieczonym w ramach NFZ. Regulamin programu mówi o dostępie do niezbędnej pomocy medycznej, która obejmuje nagłe zachorowania oraz niespodziewane pogorszenie stanu zdrowia. Polskim pacjentom przysługują takie same prawa, jakie obowiązują inne osoby ubezpieczone w danym państwie.

Publiczna opieka zdrowotna w Hiszpanii jest bezpłatna, również dla turystów legitymujący się EKUZ. Dokument ten nie jest honorowany w prywatnych gabinetach i klinikach.

Przed wyjazdem warto pomyśleć też o dodatkowym ubezpieczeniu, które w razie sytuacji awaryjnej pokryje koszty leczenia w szerszym zakresie. Warto też sprawdzić w biurze podróży albo u przewoźnika, jak wygląda kwestia ewentualnego przełożenia terminu powrotu z wakacji z przyczyn niezależnych od nas.

Zobacz także: Wakacje w dobie koronawirusa. Co zrobić, gdy zachoruję podczas wakacji? Poradnik dla wyjeżdżających do Włoch

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.