Trwa ładowanie...

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

Lato zbliża się wielkimi krokami, zaczynamy więc myśleć o wakacyjnym urlopie. Planujemy nie tylko wojaże po Polsce, ale coraz chętniej planujemy wycieczki zagraniczne. Kupujemy mapy, przewodniki, rezerwujemy bilety lotnicze i hotele, chcąc przeżyć niezapomniane wakacje. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawy z tego, że wymarzony urlop mogą nam skutecznie zakłócić problemy zdrowotne i związane z nimi komplikacje. Tymczasem wystarczy wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, która za granicą ułatwi nam formalności związane z leczeniem za granicą.

spis treści

1. Czym jest EKUZ?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, znana także jako EKUZ, to bezpłatnie wydawany dokument, który we wszystkich krajach Unii Europejskiej oraz w Szwajcarii, Liechtensteinie, Norwegii i Islandii potwierdzi posiadanie przez nas ubezpieczenia zdrowotnego. Na jej podstawie będziemy mieć prawo do korzystania z usług i świadczeń medycznych w Europie na tej samej podstawie, co mieszkańcy kraju, w którym obecnie przebywamy.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Warto jednak wiedzieć, że EKUZ nie jest alternatywą dla dodatkowego ubezpieczenia turystycznego. Nie będzie więc zapewniać prywatnej opieki zdrowotnej, zwrotu kosztów powrotu do kraju czy ubezpieczenia wypłacanego w przypadku zagubienia bądź kradzieży bagażu. Pamiętajmy też, że nie w każdym kraju zapewni bezpłatną opiekę zdrowotną. Dzięki niej nabierzemy takich samych praw do korzystania z usług medycznych za granicą, jak obywatele danego kraju, jednak nie we wszystkich państwach funkcjonuje darmowa opieka zdrowotna.

2. Komu jest wydawana EKUZ?

EKUZ jest wydawana każdemu, kto jest ubezpieczony w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Mogą z niej skorzystać także członkowie rodziny ubezpieczonych, jednak każdy z nich musi mieć własną kartę ze swoimi danymi. O uzyskanie karty mogą się ubiegać osoby planujące wyjechać za granicę w celach turystycznych, w ramach krótkiej podróży służbowej lub te, które chcą rozpocząć studia w innym kraju Unii Europejskiej. Karty z pewnością nie uzyskają Polacy, który nie opłacają w Polsce składek na ubezpieczenie zdrowotne, ponieważ podjęły pracę za granicą lub nie opłacali składek, w związku z czym ich ubezpieczenie wygasło.

3. Do czego uprawnia EKUZ?

Na wakacjach często ma miejsce wiele nieprzewidzianych sytuacji. Wypadek samochodowy, zatrucie pokarmowe z biegunką i wymiotami czy uczulenie po użądleniu owada to tylko niektóre z przykrych sytuacji, które mogą nas spotkać. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego da nam pewność, że w tych i wielu innych sytuacjach zagraniczni lekarze i placówki medyczne zapewnią nam należytą opiekę i leczenie. Dodatkowo, każda kobieta w zaawansowanej ciąży może mieć pewność, że okazując EKUZ w szpitalu lub placówce medycznej, zostanie jej udzielona niezbędna pomoc w związku z nieoczekiwanym porodem i połogiem.

Pamiętajmy jednak, że karta nie będzie obowiązywała w placówkach prywatnych, za których leczenie będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni. Nie będzie obowiązywała także wtedy, gdy głównym celem naszej zagranicznej wycieczki będzie jedynie chęć skorzystania z leczenia przez zagraniczne placówki. Przed wyjazdem warto dowiedzieć się, czy w kraju, który jest celem naszej podróży obowiązuje darmowa opieka zdrowotna lub które świadczenia zdrowotne są związane z dodatkowymi opłatami. Te wszystkie informacje możemy znaleźć na stronie www.nfz.gov.pl

4. Jak złożyć wniosek o wydanie EKUZ?

Aby złożyć wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego należy przede wszystkim odnaleźć przysługujący nam oddział Narodowego Funduszu Zdrowia i w zależności od tego, czy pracujemy i ile mamy lat, składamy odpowiednie dokumenty. Oprócz wypełnionego wniosku o wydanie EKUZ osoby pracujące muszą złożyć ostatni RMUA lub zaświadczenie od pracodawcy. Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą przedstawiają jedynie dowód wpłaty ostatniej składki, a rolnicy zaświadczenie z KRUS o płaceniu składek. Emerytom i rencistom są potrzebne legitymacje, a bezrobotnym zaświadczenie z Urzędu Pracy dotyczące odprowadzania przez nich składek zdrowotnych.

Po złożeniu potrzebnych dokumentów otrzymujemy plastikową kartę, podobną do karty płatniczej lub dowodu osobistego, na której widnieją nasze dane osobowe. Znajdziemy tam imię, nazwisko, PESEL, datę urodzenia, numer identyfikacyjny, datę ważności karty i numer identyfikacyjny oddziału NFZ, który wydał kartę. Najkrótszą datę ważności karty otrzymają osoby bezrobotne – dla nich karta będzie ważna jedynie przez 2 miesiące. Najdłużej za to karta będzie ważne dla emerytów, którzy będą mogli się nią posługiwać przez 5 lat. Wszystkim pozostałym osobom karta wydawana jest na 6 miesięcy.

Treść artykułu jest całkowicie niezależna. Znajdują się w nim linki naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza