Trwa ładowanie...

Wciąż jej nie masz? Lepiej już wyrób. Tak ważna jak dowód czy paszport

 Karolina Rozmus
Karolina Rozmus 03.06.2024 14:41
Bez tego dokumentu nawet nie myśl o urlopie za granicą
Bez tego dokumentu nawet nie myśl o urlopie za granicą (East News, Getty Images)

Rusza sezon urlopowy, ale nie dla chorób i wypadków. Dlatego, pakując się na wakacje, poza paszportem czy dowodem osobistym warto zabrać jeszcze jeden dokument. Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina, że jest bezpłatny i jego wyrobienie nie zajmie dużo czasu, a może uratować nas z wakacyjnych opresji.

spis treści

1. Karta EKUZ. Gdzie obowiązuje i jak złożyć wniosek?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to dokument, który uprawnia do bezpłatnego leczenia w krajach należących do Unii Europejskiej lub do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Poza krajami Unii obowiązuje m.in. w Szwajcarii, Norwegii, Islandii, na terytoriach zamorskich Francji jak Gwadelupa czy Martynika, hiszpańskich, w tym na Majorce czy portugalskich.

Wniosek o wydanie karty można złożyć:

Zobacz film: "Czym można zarazić się na basenie"
  • osobiście, w jednym z oddziałów lub delegaturze NFZ,
  • za pośrednictwem elektronicznej skrzynki nadawczej ePUAP,
  • za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (IKP) lub przez mobilną aplikację mojeIKP,
  • poprzez pocztę elektroniczną,
  • poprzez pocztę tradycyjną.

Ci, którzy są już posiadaczami EKUZ, powinni się upewnić, czy nadal jest ważna. W zależności od statusu osoby ubiegającej się o kartę jej termin ważności upływa po dwóch miesiącach do 20 lat od momentu wystawienia dokumentu. Dla osób zatrudnionych, pobierających zasiłek czy świadczenia przedemerytalne zazwyczaj EKUZ jest ważny przez okres trzech lat.

2. Do czego potrzebna jest karta EKUZ?

Przed wyjazdem za granicę warto wyrobić EKUZ
Przed wyjazdem za granicę warto wyrobić EKUZ (Getty Images/NFZ)

Warto wiedzieć, że EKUZ obowiązuje nas w krajach, w których nie jesteśmy obywatelami, ponadto uprawnia do nieodpłatnego leczenia tylko w określonych okolicznościach. Jak przypomina NFZ, z karty możemy skorzystać w przypadku leczenia:

  • niezbędnego i nieplanowanego,
  • w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej danego państwa,
  • na tych samych zasadach, na jakich korzystają z niego obywatele danego kraju: jeśli w danym państwie jest np. obowiązek opłacenia części kosztów za wizytę u lekarza, to i ty za nią zapłacisz.

NFZ zwraca uwagę, że EKUZ nie obejmuje kosztów leczenia ratunkowego, co jest istotną informacją m.in. dla osób, które uprawiają sporty wiążące się z zagrożeniami zdrowotnymi. W takim wypadku przed wyjazdem za granicę warto zadbać o dodatkowe ubezpieczenie. EKUZ nie obejmuje również pokrycia kosztów transportu do kraju ojczystego w przypadku nagłego zachorowania. Jedynym wyjątkiem może być "przesłanka ekonomiczna, gdy dalsze koszty leczenia na kartę EKUZ w kraju pobytu są wyższe niż koszty transportu".

By uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, przed wyjazdem warto sprawdzić zasady funkcjonowania zasad ochrony zdrowia w danym kraju.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze