Trwa ładowanie...

Leczenie zamiast wakacji. Te choroby możesz złapać podczas urlopu

 Katarzyna Prus
25.06.2022 16:17
Na wakacjach można złapać wiele poważnych chorób
Na wakacjach można złapać wiele poważnych chorób (Getty Images)

Od przeziębienia przez poważne problemy żołądkowo-jelitowe, po choroby weneryczne i tropikalne. Lista chorób, które łatwo złapać na wakacjach jest bardzo długa. Jak przygotować się do wyjazdu, aby uniknąć zdrowotnych niepodzianek w czasie urlopu i po powrocie?

spis treści

1. Przeziębienie i angina w lecie?

Zanim wyjedziemy na wakacje warto się do nich przygotować, żeby uniknąć zdrowotnych niespodzianek. - Jeśli wyjeżdżamy za granicę, podstawą jest ubezpieczenie zdrowotne, a w ramach UE - karta EKUZ, bo opieka medyczna na miejscu, może okazać się bardzo droga - przypomina Tomasz Zieliński, lekarz rodzinny, prezes Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych-Pracodawców.

Na wakacjach bardzo łatwo zachorować
Na wakacjach bardzo łatwo zachorować (Getty Images)
Zobacz film: "Dr Chudzik: Bałtyk dobrym kierunkiem dla ozdrowieńców"

- Jeśli decydujemy się na wyjazd do krajów tropikalnych, trzeba też zadbać o szczepienia przeciwko chorobom, które w konkretnym miejscu występują np. przeciwko śmiertelnie niebezpiecznym malarii czy dendze.

Dr Zieliński zaznacza, że w czasie wakacji bardzo łatwo możemy złapać przeziębienie, zapalenie oskrzeli czy anginę. - Kojarzymy to najczęściej z sezonem jesienno-zimowym, a w lecie są także sprzyjające warunki. Chodzi o częste skoki temperatur, z którymi organizm może sobie nie poradzić. Wystarczy, że po opalaniu wejdziemy do klimatyzowanego pomieszczenia czy napijemy się czegoś zimnego - tłumaczy lekarz.

2. Klątwa faraona i czerwonka

W czasie wakacji nietrudno też o problemy jelitowo-żołądkowe. - W czasie zagranicznego urlopu jesteśmy narażeni na kontakt z bakteriami, które nie występują w Polsce, więc organizm nie jest na nie odporny. Może to być słynna “klątwa faraona", ale też inne poważne zakażenia bakteryjne, które będę dawały objawy ze strony układu pokarmowego. Przy cięższym przebiegu objawy takie jak bóle brzucha, biegunka, nudności, wymioty, które mogą się niestety utrzymywać - zaznacza dr Zieliński.

- Do zakażeń bakteryjnych może też dojść bardzo łatwo w krajach tropikalnych, gdzie panują kiepskie warunki sanitarne. Tak możemy zarazić się np. czerwonką, która też daje objawy żołądkowo-jelitowe, w tym jeden z najbardziej charakterystycznych - biegunkę z krwią - dodaje lekarz.

Podkreśla też: - Dlatego pamiętajmy o częstym myciu i dezynfekowaniu rąk, a także unikaniu surowych potraw i piciu tylko butelkowanej wody. Jeśli to pierwszy taki wyjazd, warto wziąć ze sobą probiotyk, które zabezpieczy florę bakteryjną.

3. Uważaj na choroby weneryczne

Dr Zieliński przypomina też o ryzyku chorób wenerycznych. - W czasie wyjazdów wakacyjnych często dochodzi do ryzykownych kontaktów seksualnych. To znacznie zwiększa ryzyko chorób wenerycznych jak kiła, rzeżączka czy HIV - zwraca uwagę lekarz.

Lekarz zauważa też, że osoby, które cierpią na choroby przewlekłe powinny sprawdzić przed wakacyjnym wyjazdem czy mają odpowiednie zapasy leków. Zmiana klimatu, np. wyższa temperatura mogą nasilać objawy.

- Nie jestem zwolennikiem zabierania leków na wszystkie możliwe choroby. Wystarczy, że będziemy mieć kilka podstawowych: przeciwbólowy, przeciwgorączkowy, na zatrucie i na oparzenia słoneczne. Inne można kupić na miejscu albo skorzystać z opieki medycznej. Pamiętajmy, że leki muszą być odpowiednio przechowywane zwłaszcza, jeśli będziemy przebywać w wysokich temperaturach, dlatego najlepiej zabierać ich jak najmniej - zaznacza dr Zieliński.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze