Trwa ładowanie...

Co zabrać na wakacje, aby złamać klątwę faraona i cieszyć się urlopem?

 Katarzyna Krupka
26.11.2018 10:39
Biegunka często może pokrzyżować nasze plany wakacyjne
Biegunka często może pokrzyżować nasze plany wakacyjne

Wyjazd na wymarzony urlop nie zawsze jest taki, jak go sobie zaplanowaliśmy. Zwłaszcza w krajach ciepłych, tropikalnych, w których zagrożenie wystąpienia biegunki jest bardzo wysokie. Dolegliwości żołądkowo-jelitowe dotykają co drugiego urlopowicza i są bardzo uciążliwe, przez co skutecznie odbierają radość z upragnionego wyjazdu. Jest jednak sposób, aby nie spędzić całych wakacji wyłącznie w hotelowej łazience.

spis treści

1. Przyczyny

Tzw. klątwa faraona bardzo często jest mylona z zatruciem pokarmowym, tymczasem są to dolegliwości żołądkowo-jelitowe wynikające z odmiennej flory bakteryjnej przewodu pokarmowego Europejczyków. Nasza flora nie jest przystosowana do lokalnych bakterii, dlatego organizm reaguje na nie ostrą biegunką, która może trwać nawet cały tydzień.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy detoks organizmu może pomóc w walce z łuszczycą?"

Na wyjazdach wiele osób zaniedbuje podstawowe zasady higieny – zapomina o myciu rąk, pije wodę z niesprawdzonego źródła, spożywa nieumyte owoce, czy posiłki, które były przechowywane w nieodpowiedni sposób. Turyści uwielbiają też próbować nowe, lokalne przysmaki, które kuszą ich na ulicznych straganach swoim wyglądem i zapachem. Trudno się im oprzeć. Niestety, te kupowane w przydrożnych barach czy marketach mogą być nieumyte lub skażone groźnymi dla naszego organizmu bakteriami. Jak wynika z danych statystycznych, prawie 50 proc. turystów cierpi na biegunkę podróżnych, a przecież istnieją sposoby, dzięki którym z łatwością można jej uniknąć.

2. Niebezpieczne skutki klątwy faraona

Biegunka podróżna i towarzyszące jej nudności, wymioty i wysoka gorączka sto najpowszechniej występujące objawy zakażenia przewodu pokarmowego. Prowadzą one do niebezpiecznego dla organizmu odwodnienia. Kiedy organizm traci ważne elektrolity, takie jak sód, potas i chlor – a wysokie temperatury powietrza w ciepłych krajach przyspieszają ten proces – organizm słabnie w zawrotnym tempie.

3. Jak uchronić się przed klątwą?

Przed wyjazdem przygotuj apteczkę, którą zawsze będziesz mieć przy sobie. Powinien znaleźć się w niej doustny płyn nawadniający, który jest najskuteczniejszą metodą na przywrócenie prawidłowego poziomu nawodnienia oraz uzupełnienia niedoboru elektrolitów.

Pamiętaj również, że biegunka, także ta podróżna, nigdy nie powinna być leczona za pomocą soków owocowych czy napojów gazowanych. Mają one dużą zawartość cukrów, które ściągają wodę do przewodu pokarmowego, przez co nie jest wchłaniana przez układ krążenia i zostaje ponownie wydalona z organizmu. Słodkie produkty mogą zatem pogorszyć objawy i zwiększyć odwodnienie organizmu.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze