Trwa ładowanie...

Urlop może nas słono kosztować. W tych wypadkach EKUZ nie pomoże

Avatar placeholder
16.07.2023 16:25
Bezpłatnie, ale nie do końca. Kraje, w których nawet z EKUZ zapłacisz za leczenie
Bezpłatnie, ale nie do końca. Kraje, w których nawet z EKUZ zapłacisz za leczenie (Getty Images)

Przezorny zawsze ubezpieczony, więc przed wyjazdem na wakacje warto pamiętać o Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Dobrze jednak wiedzieć, na jaką pomoc medyczną możemy liczyć, a za jakie świadczenia będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni.

spis treści

1. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

EKUZ umożliwia nam korzystanie z podstawowej opieki medycznej w krajach członkowskich Unii Europejskiej, państwach EFTA, jak Islandia, Liechtenstein, Norwegia i Szwajcaria oraz w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego działa jedynie w państwowych placówkach medycznych. Na podstawie EKUZ możemy skorzystać ze wszystkich świadczeń, które lekarz uzna za niezbędne z medycznego punktu widzenia.

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

Warto jednak pamiętać, że niektóre zabiegi mogą być bezpłatne w Polsce, ale w innym kraju już nie. W zależności od kryteriów udzielania świadczeń w danym kraju, NFZ może nie pokryć wszystkich kosztów.

2. Kraje, w których zapłacimy za leczenie

W Hiszpanii leczenie w publicznych placówkach jest bezpłatne, ale leki już nie. Pacjenci muszą pokryć 40-60 proc. ceny. Leczenie stomatologiczne, nawet w nagłych wypadkach, jest w pełni odpłatne, warto więc o tym pamiętać.

Pełny koszt wizyty u dentysty obowiązuje również we Włoszech. Wizyta u lekarza pierwszego kontaktu wiąże się z kosztem do 36 euro, a transport do szpitala i przepisane leki są darmowe jedynie częściowo, resztę kosztów należy zapłacić z własnej kieszeni.

Za niektóre świadczenia musimy zapłacić z własnej kieszeni
Za niektóre świadczenia musimy zapłacić z własnej kieszeni (NFZ)

W Niemczech należy się spodziewać kosztów za pobyt w szpitalu, około 10 euro za dzień. Za wypisanie recepty zapłacimy 10 euro, a za środki lecznicze 10 proc. ich ceny. Leki bez recepty są w pełni odpłatne. Z opłat są jednak zwolnione kobiety w ciąży i nieletni.

Wizyta u lekarza w Norwegii wiąże się z opłatą 152 koron norweskich, ale leczenie szpitalne jest bezpłatne. Transport do szpitala w przypadkach niezagrażających życiu to koszt 133 koron norweskich. Z opłat za leki i świadczenia zwolnieni są nieletni do 16. roku życia.

3. O czym jeszcze pamiętać?

Wiadomo, że podczas wyjazdu za granicę lepiej mieć ze sobą EKUZ, niż nie. Choć nie wszystkie koszty mogą zostać pokryte przez NFZ, w nagłych przypadkach unikniemy opłat za leczenie, które często okazują się bardzo wysokie.

Warto także pamiętać, że zwykle NFZ nie pokrywa kosztów akcji ratunkowych w krajach UE/EFTA. EKUZ również nie obejmuje kosztów powrotu do kraju w związku z nagłym zachorowaniem, oprócz sytuacji, gdy leczenie na kartę EKUZ w kraju pobytu przewyższa koszty transportu.

Jeśli planujemy aktywnie spędzić urlop lub wybieramy się do miejsc, w których łatwo o wypadki, oprócz Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego warto także wykupić dodatkowe ubezpieczenie komercyjne.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze