Trwa ładowanie...

Leczenie za granicą - co warto wiedzieć

Avatar placeholder
08.05.2015 07:31
Leczenie za granicą - co warto wiedzieć
Leczenie za granicą - co warto wiedzieć

Wśród przygotowań do zagranicznego wyjazdu powinniśmy zarezerwować sobie czas na przeanalizowanie mechanizmów kierujących działaniami tamtejszej służby zdrowia. Pozwoli to przygotować się na wystąpienie różnych sytuacji związanych z koniecznością leczenia. Jest to tym bardziej istotne, że pozwoli racjonalnie działać wówczas, gdy jest to konieczne oraz uniknąć nieprzyjemnego stresu.

spis treści
Leczenie poza granicami kraju
Leczenie poza granicami kraju

Poza granicami kraju również można podjąć leczenie. Warto wiedzieć, jakie pacjent ma prawa i czym powienien

zobacz galerię

1. Prawo do leczenia za granicą i karta EKUZ

Na terenie Unii Europejskiej obowiązuje prawo, zgodnie z którym jej obywatele mogą leczyć się również w innym kraju należącym do wspólnoty. Odbywa się ono na warunkach obowiązujących obywateli państwa, do którego się udajemy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami pacjent może ubiegać się o pomoc medyczną za granicą, jeśli ona sama została objęta ubezpieczeniem zdrowotnym w kraju ojczystym.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

By dopełnić formalności, należy wyposażyć się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Umożliwia ona korzystanie ze świadczeń placówek funkcjonujących w obrębie powszechnego systemu ochrony zdrowia. Ta plastikowa karta poświadcza prawo do bezpłatnego leczenia w nagłych przypadkach podczas wyjazdu. Mogą ubiegać się o nią wszystkie osoby ubezpieczone w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia oraz ich rodziny. Nie dotyczy to natomiast tych, którzy podjęli pracę za granicą u tamtejszego pracodawcy lub utracili prawo do świadczeń.

2. Gdzie otrzymać kartę EKUZ

Kartę otrzymuje się po złożeniu odpowiedniego wniosku w oddziale wojewódzkim lub w delegaturze NFZ właściwej dla miejsca zamieszkania osoby, która się o nią ubiega. Odbywa się to na trzy sposoby: osobiście, drogą pocztową lub faksem. Należy dołączyć również dokument potwierdzający aktualność posiadanego ubezpieczenia zdrowotnego. Co ciekawe, kartę dobrze wyrobić niedługo przed samym wyjazdem (np. 2 tygodnie przed). Cechuje ją określony termin ważności, więc trzeba uważać, by nie upłynął on przed planowanym powrotem.

3. W sytuacjach awaryjnych

W przypadku braku możliwości okazania karty, gdy jest to konieczne (np. uległa zagubieniu lub zniszczeniu), można poprosić o wystawienie certyfikatu zastępczego (prośbę kieruje się do właściwego dla siebie oddziału NFZ). W przypadku, gdy i ten krok w danej chwili jest nie do zrealizowania, za leczenie trzeba będzie zapłacić. O ewentualny zwrot kosztów leczenia będzie można ubiegać się później po okazaniu rachunków.

Pamiętajmy, że samo leczenie odbywa się na zasadach obowiązujących w danym kraju. Jeśli zatem za określone badanie czy wizytę u specjalisty tamtejsi mieszkańcy płacą, nie ma od tego odwołania i należy uiścić koszty. Takie informacje o obowiązujących opłatach znajdują się na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia. Podkreślmy natomiast, że w sytuacji zagrożenia życia wystarczy okazanie paszportu. Wówczas służby medyczne mają obowiązek udzielić niezbędnej pomocy. Koniecznych formalności dokonuje się w momencie, gdy tylko stanie się to możliwe.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze