Trwa ładowanie...
Przeczytaj raport abcZdrowie
Temat miesiąca: Alkohol

Leczenie za granicą - co warto wiedzieć

Wśród przygotowań do zagranicznego wyjazdu powinniśmy zarezerwować sobie czas na przeanalizowanie mechanizmów kierujących działaniami tamtejszej służby zdrowia. Pozwoli to przygotować się na wystąpienie różnych sytuacji związanych z koniecznością leczenia. Jest to tym bardziej istotne, że pozwoli racjonalnie działać wówczas, gdy jest to konieczne oraz uniknąć nieprzyjemnego stresu.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

spis treści
Leczenie poza granicami kraju
Leczenie poza granicami kraju

Poza granicami kraju również można podjąć leczenie. Warto wiedzieć, jakie pacjent ma prawa i czym powienien...

zobacz galerię

1. Prawo do leczenia za granicą i karta EKUZ

Na terenie Unii Europejskiej obowiązuje prawo, zgodnie z którym jej obywatele mogą leczyć się również w innym kraju należącym do wspólnoty. Odbywa się ono na warunkach obowiązujących obywateli państwa, do którego się udajemy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami pacjent może ubiegać się o pomoc medyczną za granicą, jeśli ona sama została objęta ubezpieczeniem zdrowotnym w kraju ojczystym.

By dopełnić formalności, należy wyposażyć się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Umożliwia ona korzystanie ze świadczeń placówek funkcjonujących w obrębie powszechnego systemu ochrony zdrowia. Ta plastikowa karta poświadcza prawo do bezpłatnego leczenia w nagłych przypadkach podczas wyjazdu. Mogą ubiegać się o nią wszystkie osoby ubezpieczone w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia oraz ich rodziny. Nie dotyczy to natomiast tych, którzy podjęli pracę za granicą u tamtejszego pracodawcy lub utracili prawo do świadczeń.

2. Gdzie otrzymać kartę EKUZ

Kartę otrzymuje się po złożeniu odpowiedniego wniosku w oddziale wojewódzkim lub w delegaturze NFZ właściwej dla miejsca zamieszkania osoby, która się o nią ubiega. Odbywa się to na trzy sposoby: osobiście, drogą pocztową lub faksem. Należy dołączyć również dokument potwierdzający aktualność posiadanego ubezpieczenia zdrowotnego. Co ciekawe, kartę dobrze wyrobić niedługo przed samym wyjazdem (np. 2 tygodnie przed). Cechuje ją określony termin ważności, więc trzeba uważać, by nie upłynął on przed planowanym powrotem.

3. W sytuacjach awaryjnych

W przypadku braku możliwości okazania karty, gdy jest to konieczne (np. uległa zagubieniu lub zniszczeniu), można poprosić o wystawienie certyfikatu zastępczego (prośbę kieruje się do właściwego dla siebie oddziału NFZ). W przypadku, gdy i ten krok w danej chwili jest nie do zrealizowania, za leczenie trzeba będzie zapłacić. O ewentualny zwrot kosztów leczenia będzie można ubiegać się później po okazaniu rachunków.

Pamiętajmy, że samo leczenie odbywa się na zasadach obowiązujących w danym kraju. Jeśli zatem za określone badanie czy wizytę u specjalisty tamtejsi mieszkańcy płacą, nie ma od tego odwołania i należy uiścić koszty. Takie informacje o obowiązujących opłatach znajdują się na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia. Podkreślmy natomiast, że w sytuacji zagrożenia życia wystarczy okazanie paszportu. Wówczas służby medyczne mają obowiązek udzielić niezbędnej pomocy. Koniecznych formalności dokonuje się w momencie, gdy tylko stanie się to możliwe.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza