Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Rozwiązujemy 6 zawstydzających problemów zdrowotnych

Avatar placeholder
Anna Kołodziejczyk 17.12.2019 21:23
Rozwiązujemy 6 zawstydzających problemów zdrowotnych
Rozwiązujemy 6 zawstydzających problemów zdrowotnych (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

Istnieją pewne problemy zdrowotne, na temat których wolelibyśmy nie rozmawiać. Zapominamy jednak, że to, co nam dosłownie spędza sen z powiek, dla lekarza jest codziennością. Nie powinniśmy zatem czuć oporów przed opowiedzeniem mu o swoich bolączkach – jego zadaniem jest troska o nasze zdrowie i samopoczucie. Które z dolegliwości przyprawiają nas o największe zakłopotanie?

spis treści
7 objawów zewnętrznych, które mogą świadczyć o chorobie
7 objawów zewnętrznych, które mogą świadczyć o chorobie [6 zdjęć]

Żółtawe wypukłe plamki w okolicach powiek (kępki żółte, żółtaki) są oznaką zwiększonego ryzyka chorób

zobacz galerię

1. Wyciek z brodawki

Wilgoć w okolicach sutków może oznaczać, że nasza przysadka mózgowa wydziela zbyt dużo prolaktyny – hormonu odpowiedzialnego za produkcję mleka. Jeżeli jednak nie jesteśmy w ciąży, a tym bardziej nie karmimy piersią, objawy tego typu mogą świadczyć o hiperprolaktynemii.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Ważne jest, aby w takiej sytuacji zgłosić się do lekarza, gdyż nieleczona dolegliwość może doprowadzić do zachwiania cyklu menstruacyjnego i niepłodnośc, a także zwiększyć ryzyko wystąpienia osteoporozy. Przyczyna nadprodukcji prolaktyny często tkwi także w niedoczynności tarczycy, choć zdarza się, że za zaburzenie wydzielania tego hormonu odpowiada rozwijający się w przysadce mózgowej guz, dlatego konsultacja ze specjalistą jest w takiej sytuacji tym bardziej wskazana.

2. Nadmierna potliwość

Nadmiera potliwość to niezwykle uciążliwe schorzenie, które znacznie obniża komfort naszego życia
Nadmiera potliwość to niezwykle uciążliwe schorzenie, które znacznie obniża komfort naszego życia

Nadmierna praca rozsianych na naszej skórze gruczołów potowych może być wywołana przez najróżniejsze bodźce – od wysokiej temperatury począwszy, na zaburzonym działaniu układu hormonalnego skończywszy. Winne bywają także emocje – zarówno silny niepokój czy strach, jak i euforia mogą doprowadzić do pojawienia się nieestetycznych plam na newralgicznych częściach ubrania.

Nadmierne pocenie, czyli hiperhydroza, może jednak świadczyć o szeregu schorzeń, np. infekcji czy cukrzycy. W takiej sytuacji nie pomoże niestety najlepszy antyperspirant. Tu także jest konieczna fachowa rada specjalisty, który określi źródło problemu i pomoże się z nim uporać. Winna może być zaburzona gospodarka hormonalna, dlatego wskazane jest wykonanie odpowiednich badań pod tym kątem. Za najbardziej skuteczne uchodzi leczenie nadpotliwości zabiegiem z Botoxu.

 

Zobacz także: Nadpotliwość - czego jeszcze nie wiesz o tym problemie

3. Brak zainteresowania seksem

Brak ochoty na seks może mieć związek z zaburzoną pracą układu hormonalnego
Brak ochoty na seks może mieć związek z zaburzoną pracą układu hormonalnego

Przyczynę tego typu problemu określić nieco trudniej. Sfera naszego libido jest bardzo skomplikowana zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. U wielu kobiet zmniejszenie popędu seksualnego obserwuje się w okresie okołomenopauzalnym, co jest skutkiem spadku poziomu estrogenu.

Uzasadnieniem może być także depresja, która prowadzi z kolei do zmniejszenia stężenia dopaminy, niezbędnej do odczuwania pożądania. Pamiętajmy jednak, że choroba ta nie zawsze objawia się notorycznym smutkiem i brakiem motywacji do wstania z łóżka. Do jej mniej oczywistych symptomów zaliczyć można także problemy ze snem czy zaburzenia łaknienia. Podczas wizyty u ginekologa należy zatem dokładnie opowiedzieć o wszystkim, co budzi nasz niepokój. Znacznie ułatwi to postawienie odpowiedniej diagnozy.

Zobacz także: Najlepsze sposoby na udany seks

4. Ból przy oddawaniu stolca

Dolegliwości bólowe pojawiające się podczas wizyty w toalecie mogą świadczyć o obecności hemoroidów lub schorzenia określanego jako szczelina odbytu, które powstaje na skutek pękania skóry w tych okolicach. Uraz tego typu jest konsekwencją nadmiernego wysiłku towarzyszącego wypróżnianiu. Jeżeli jednak ból promieniuje od pleców i miednicy oraz nasila się w trakcie miesiączki, można podejrzewać, że ma to związek z rozwijającymi się mięśniakami macicy – łagodnymi guzami, które mogą wywierać ucisk na odbytnicę.

Jeśli wypróżniamy się rzadziej niż 3 razy w tygodniu, należy przyjmować więcej płynów, dostarczyć organizmowi większej dawki ruchu i zadbać o to, by w naszej diecie pojawiły się pokarmy obfitujące w błonnik. Pozytywnie wpłynie on na pracę naszych jelit, usprawniając trawienie. W sytuacji, kiedy podejrzewamy, że przyczyną nieprzyjemnych dolegliwości mogą być zmiany w obrębie macicy, konieczna jest konsultacja lekarska. Istnieje wiele metod leczenia mięśniaków, także małoinwazyjnych.

5. Dziwny zapach okolic intymnych

Bakteryjne zapalenie pochwy to dość powszechna kobieca przypadłość, która objawia się m.in. upławami o nieprzyjemnym rybim zapachu
Bakteryjne zapalenie pochwy to dość powszechna kobieca przypadłość, która objawia się m.in. upławami o nieprzyjemnym rybim zapachu

Nieprzyjemny zapach z pochwy często świadczy o zbyt wysokim pH, które sprzyja namnażaniu się szkodliwych bakterii, co w terminologii medycznej jest określane jako bakteryjne zapalenie pochwy. Dolegliwość objawiać może się dodatkowo uczuciem pieczenia i swędzenia, a także upławami.

O symptomach tego typu należy poinformować swojego ginekologa, który podczas badania będzie mógł wykluczyć obecność innych chorób przenoszonych drogą płciową. Leczenie tej dość powszechnej dolegliwości opiera się najczęściej na stosowaniu antybiotyków, maści lub globulek dopochwowych.

6. Suchość pochwy

Niedostateczne nawilżenie okolic intymnych negatywnie odbija się na jakości kontaktów seksualnych. Jeżeli zdarza się raz na jakiś czas, nie mamy większego powodu do zmartwień, zwłaszcza że kłopot łatwo zażegnać dzięki rozbudzającej zmysły grze wstępnej.

Problem zaczyna się wówczas, gdy suchość pochwy pojawia się notorycznie. Odpowiedzialność i w tym przypadku najczęściej spada na hormony, przede wszystkim estrogen, który nie jest wytwarzany w odpowiedniej ilości. Zwykle dzieje się tak po porodzie lub w okresie karmienia piersią, podczas menopauzy lub na skutek przyjmowania środków antykoncepcyjnych. Z pomocą przychodzą lubrykanty – warto wybierać te na bazie silikonu, dające długotrwały efekt nawilżenia.

Zobacz także: Jak wybrać środek nawilżający pochwę?

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze