Rozszerzanie cewki za pomocą spiralki

Do zwężenia cewki moczowej może dojść z różnorakich przyczyn: wrodzone zwężenie, uraz oraz choroby prostaty w tym łagodny przerost gruczołu stanowią największy procent. Zapewnienie prawidłowego odpływu moczu można uzyskać poprzez zastosowanie szeregu różnych metod leczenia. Jedną z nich jest rozszerzanie cewki moczowej przy użyciu specjalnej spiralki zwanej stentem. Decyzję o wyborze odpowiedniej metody powinien wspólnie z pacjentem podjąć doświadczony specjalista urolog.

Zobacz film: "Co to jest układ moczowy?"

Zabieg rozszerzania cewki za pomocą spiralki

Do rozszerzania zwężenia cewki moczowej mogą zostać zastosowane stenty stałe lub czasowe. Stenty stałe używane są wtedy kiedy potrzebne jest długotrwałe zapewnienie odpływu moczu bądź spodziewana jest szybka restenoza (ponowne zwężenie). Stent w postaci sprężonej wprowadzany jest do zwężonej części cewki moczowej metodą endoskopową przez ujście cewki moczowej. Na ogół wystarcza rozszerzenie ujścia, niekiedy konieczne jest jego dodatkowe nacięcie. Po prawidłowym umiejscowieniu stentu sprężynka jest uwalniana po czym rozwija się i samoistnie powraca do poprzedniego kształtu i średnicy. Siły odśrodkowe powodują przyleganie sprężynki do ścian cewki. W przypadku niektórych stentów dodatkowo w ciągu 6-12 tygodni dochodzi do obrastania ich komórkami nabłonka, co powoduje stałe umiejscowienie stentu.

Zalety zastosowania rozszerzania cewki moczowej

 • Szybki powrót prawidłowego oddawania moczu,
 • Niewielkie ryzyko restenozy,
 • Długotrwały efekt zabiegu,
 • Nie jest wymagane zakładanie cewnika moczowego po operacji,
 • Zapewnia prawidłową ejakulację,
 • Nie utrudnia wykonywania badań obrazowych, takich jak rezonans magnetyczny, zdjęcie rentgenowskie czy ultrasonografia.

Powikłania po zabiegu rozszerzania cewki moczowej

Większość pacjentów znosi zabieg bardzo dobrze i na ogól nie wiąże się on z możliwością poważnych powikłań. W rzadkich przypadkach może dojść do migracji stentu co powoduje ból i dyskomfort. Nadmierny rozrost nabłonka lub ziarninowanie może doprowadzić do wtórnego zamknięcia się światła stentu. Na ogół nadmiar naskórka można usunąć endoskopowo. Niekiedy należy całkowicie usunąć stent. Inne możliwe powikłania to inkrustacja czyli osadzanie się składników mineralnych moczu na powierzchni stentu czy uszkodzenie cewki moczowej. Na ogół nadmiar naskórka można usunąć endoskopowo. Niekiedy należy całkowicie usunąć stent. Stenty zastosowane u osoby która wcześniej miała usuniętą szyję pęcherza mogą spowodować nietrzymanie moczu.Możliwość powikłań rośnie przy długotrwałym utrzymywaniu stentu w cewce. Dlatego też większą popularnością cieszą się stenty czasowe, ulegające biodegradacji bądź termorozprężalne. Te jednak częściej migrują oraz mogą się zagiąć blokując odpływ moczu. Choć wyjęcie stentów termorozprężalnych nie jest trudne, konieczność ponawiania zabiegu prowadzi do niewielkiej popularności tej metody leczenia.

Przeciwwskazania do rozszerzania cewki za pomocą spiralki

Do najważniejszych przeciwwskazań należą:

 • zwężenia cewki moczowej,
 • obecność przetoki w miejscu lokalizacji stentu,
 • rak płaskonabłonkowy cewki moczowej,
 • inne choroby cewki moczowej, mogące wymagać przezcewkowej interwencji w ciągu 8 tygodni, po umiejscowieniu stentu,
 • zwężenia zainfekowane, ropiejące,
 • aktywne zakażenie układu moczowego.
Komentarze (1)
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Nowe metody leczenia prostaty
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Nowe metody leczenia prostaty
Nowe metody leczenia prostaty

Rozszerzenie cewki sterczowej balonem

Rozszerzanie sterczowej części cewki moczowej przy użyciu balonu to niechirurgiczna metoda stosowana w leczeniu zwężenia cewki moczowej u osób (...) z łagodnym przerostem prostaty. Prostata zwana też...

Nowe metody leczenia prostaty

Przezcewkowe nacięcie prostaty

Przezcewkowe nacięcie prostaty (TUIP) jest to jedna z chirurgicznych metod leczenia łagodnego rozrostu gruczołu krokowego. Stosowana jest w celu (...) . Metody leczenia...

Nowe metody leczenia prostaty

Adenektomia laserowa

przekracza zwykle 50%, a w 85. roku życia osiąga 90%. Znanych jest wiele metod leczenia łagodnego przerostu prostaty - od leczenia farmakologicznego (...) lub preparowania. Laseroterapia...

Nowe metody leczenia prostaty

Fale ultradźwiękowe w leczeniu prostaty

metoda wykorzystująca ultradźwięki w leczeniu raka prostaty. Pierwotnie HIFU użyto jako metodę  leczenia łagodnego rozrostu stercza (BPH) co zostało (...) po raz pierwszy opisane na...

Hemodializa

Urządzenie do hemodializy

Urządzenie do hemodializy

Zabieg za pomocą urządzenia do hemodializy polega na usunięciu szkodliwych składników z krwi chorego pacjenta.

Usuwanie tatuaży

Metoda salabrazji

Metoda salabrazji

Salabrazja dotyczy usuwania tatuaży jasnych i płytkich za pomocą chlorku sodu. Skutkiem ujemnym zastosowania tej metody jest mała skuteczność oraz możliwość powstania przebarwień i blizn.

Mieszkaj zdrowo

Sprawdzone środki na insekty

Sprawdzone środki na insekty

Jak poradzić sobie ze szkodnikami? Insekty to prawdziwa zmora w wielu domach. Można poradzić sobie z nimi za pomocą środków chemicznych bądź domowymi, naturalnymi sposobami.

Depilacja i epilacja

Po depilacji

Po depilacji

Depilacja za pomocą elektrolizy jest jedyną metodą trwałego usuwania włosów, zatwierdzoną przez FDA (Amerykańską Instytucję Zdrowia).

Zabiegi przeciwzmarszczkowe i liftingujące

Zabieg fotoodmładzania

Zabieg fotoodmładzania

Za pomocą fotoodmładzania likwiduje się zmarszczki, przebarwienia skóry oraz popękane naczynka krwionośne.