Zakażenia układu moczowego

1. Budowa układu moczowego

W skład układu moczowego wchodzą: nerki i moczowody (górne drogi moczowe), pęcherz moczowy oraz cewka moczowa (dolne drogi moczowe). Tylko końcowy odcinek cewki moczowej jest w prawidłowych warunkach zasiedlony przez bakterie, pozostałe odcinki dróg moczowych pozostają jałowe, tj. niezasiedlone przez bakterie. Udaje się to osiągnąć dzięki mechanizmom obronnym, w które wyposażony jest nasz organizm, takim jak:

 • kwaśny odczyn moczu,
 • złuszczanie nabłonka błony śluzowej dróg moczowych,
 • działanie przeciwbakteryjne wydzieliny gruczołu krokowego u mężczyzn,
 • stałe spływanie moczu z nerek moczowodami do pęcherza moczowego,
 • genetycznie uwarunkowana oporność nabłonków dróg moczowych na adhezję bakterii,
 • zastawki pęcherzowo-moczowodowe, które zapobiegają cofaniu się moczu z pęcherza do moczowodów,
 • cykliczne opróżnianie pęcherza moczowego z moczu,
 • prawidłowa flora bakteryjna cewki moczowej, która hamuje kolonizację innych bakterii.
Z zakażeniem układu moczowego mamy do czynienia wtedy, gdy drobnoustroje pojawią się w strukturach znajdujących się powyżej cewki moczowej (pęcherz moczowy, moczowody, nerki). Objawy chorobowe mogą, ale nie muszą, się pojawić. Zazwyczaj są to ostry ból w podbrzuszu lub w lędźwiach oraz gorączka.

Oprócz tego zakażenia układu moczowego można podzielić na:

 • niepowikłane, wywołane przez drobnoustroje typowe dla zakażeń układu moczowego, do których należy przede wszystkim pałeczka okrężnicy Escherichia coli,
 • powikłane, wywołane przez drobnoustroje nietypowe dla zakażeń układu moczowego i związane z czynnikami ryzyka.

W praktyce wszystkie zakażenia u mężczyzn traktujemy jako powikłane. Wiąże się to z tym, że długa cewka moczowa u mężczyzn dużo lepiej chroni przed zakażeniami niż cewka moczowa kobiety i w normalnych warunkach bakterie nie są w stanie pokonać tej bariery.

2. Czynniki ryzyka zakażeń układu moczowego

3. Bakteriomocz bezobjawowy

Stwierdzamy go wówczas, gdy w prawidłowo pobranej próbce moczu wykrywane są bakterie w ilości znamiennej (powyżej 10 do 5 bakterii w ml moczu). Brak jest natomiast objawów zakażenia układu moczowego. Bakteriomoczu bezobjawowego zasadniczo się nie leczy, jednak czasami, gdy mamy do czynienia z mężczyznami przed planowaną resekcją przezcewkową prostaty lub innymi zabiegami urologicznymi, leczymy chemioterapeutykiem lub antybiotykiem dobranym zgodnie z wynikiem posiewu moczu.

4. Zapalenie pęcherza moczowego

Zapalenie pęcherza moczowego jest to najczęstsza forma zakażenia układu moczowego i to z nią najwięcej osób zgłasza się do lekarza. Zazwyczaj zaczyna się od pieczenia i szczypania podczas oddawania moczu. Potem dołączają się ból w okolicy łonowej, uczucie parcia i częste oddawanie moczu o intensywnej woni, czasem podbarwionego krwią. Temperatura waha się w granicach 37,5–38 stopni Celsjusza. W badaniu ogólnym moczu stwierdza się zwiększoną liczbę białych i czerwonych krwinek, niewielkie ilości białka, natomiast w posiewie obecność drobnoustrojów. Szybkie wdrożenie właściwego leczenia pomyślnie rokuje. Obecnie zalecana jest trzydniowa farmakoterapia trimetoprimem, kotrimoksazolem lub fluorochinolonem (ciprofloksacyna, ofloksacyna lub norfloksacyna). Jako lek drugiego rzutu stosuje się amoksycylinę z klawulanianem lub nitrofurantoinę przez 7 dni. Objawy infekcji zazwyczaj ustępują w ciągu kilku dni. Niestety może czasami dochodzić do nawrotów zakażenia. Konieczne wtedy jest ponowne, tym razem długotrwałe, leczenie farmakologiczne.

W zapaleniu przewlekłym objawy mogą być nieznaczne. Zazwyczaj są to pobolewania i uczucie zwiększonego napięcia w okolicy krocza oraz okresowe trudności w oddawaniu moczu. Niekiedy z ujścia cewki moczowej wydobywa się mętna wydzielina. Rokowanie wyleczenia w przypadku przewlekłej formy zakażenia jest dużo gorsze niż w przypadku ostrej formy. Pacjenci wymagają nierzadko długotrwałego leczenia urologicznego.

Zapalenie pęcherza moczowego u mężczyzny jest w większości przypadków następstwem innej choroby układu moczowego, w tym: wady budowy, kamicy czy też guza. Dlatego u mężczyzny wskazane są dodatkowe badania w celu ustalenia pierwotnej przyczyny choroby i prowadzenia dalszego leczenia.

5. Ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek

Ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek jest z kolei najczęstszą formą zakażeń górnego odcinka dróg moczowych. Zmiany chorobowe obejmują wtedy tkankę śródmiąższową nerek oraz układy kielichowo -miedniczkowe. Choroba zazwyczaj zaczyna się nagle. Objawami są: wysoka gorączka (nawet 40 stopni Celsjusza), dreszcze oraz ból w jednej lub w obu okolicach lędźwiowych. Często towarzyszą im także dolegliwości typowe dla zapalenia pęcherza moczowego (takie jak parcie i bolesne oddawanie moczu), rzadziej ból brzucha, nudności i wymioty. W badaniach moczu stwierdza się znamienną bakteriurię, podwyższoną ilość białka, liczne krwinki białe i czerwone. Czasami jednak badanie może wyjść prawidłowo, np. gdy proces zapalny obejmuje tylko jedną nerkę, z której mocz nie odpływa wskutek współistniejącej kamicy. Do zakażeń górnego odcinka układu moczowego dochodzi głównie u osób posiadających inne zmiany patologiczne w obrębie układu moczowego, m.in. kamicę, przerost prostaty, refluks pęcherzowo-moczowodowo-nerkowy, zwężenie dróg moczowych. Leczenie polega na podaniu chemioterapeutyku, który stosuje się od 10 do 14 dni, chociaż objawy chorobowe ustępują już po kilku dniach terapii. Z wyboru jest to najczęściej fluorochinolon (ciprofloksacyna, ofloksacyna lub norfloksacyna). Lekami drugiego wyboru są: kotrimoksazol i amoksycylina z klawulanianem. Wskazane jest leżenie w łóżku, ponieważ wtedy nerki są lepiej ukrwione, co sprzyja lepszemu działaniu leków. Cięższe przypadki ostrego, odmiedniczkowego zapalenia nerek są wskazaniem do hospitalizacji.

Powikłaniem ostrego odmiedniczkowego zapalenia nerek jest przewlekłe odmiedniczkowe zapalenie nerek. Jest ono zawsze zapoczątkowane przez zakażenie bakteryjne, natomiast w dalszym przebiegu choroby drobnoustroje nie muszą już występować. Choroba ta prowadzi stopniowo do pogarszania się funkcji nerek, u części osób po wielu latach dochodzi do niewydolności nerek. Jedyną metodą umożliwiającą choremu dalsze życie jest wtedy leczenie nerkozastępcze (dializoterapia). Ocenia się, że u około 20% osób leczonych dializami wyjściową przyczyną niewydolności nerek było ich nieodwracalne uszkodzenie w przebiegu zakażeń układu moczowego.

6. Profilaktyka zakażeń układu moczowego

Ponieważ nawracające zakażenia układu moczowego mogą w istotny sposób wpływać na komfort życia oraz grozić niebezpiecznymi powikłaniami, dobrze jest na co dzień stosować zabiegi ograniczające możliwość zakażenia:

 • picie 1,5–2 litrów płynów w ciągu dnia,
 • oddawanie moczu, gdy pojawi się uczucie parcia,
 • oddawanie moczu zaraz po stosunku płciowym,
 • unikanie kąpieli w płynie i olejkach do kąpieli,
 • ograniczanie spożycia produktów spożywczych, które mogą nasilać zapalenie pęcherza moczowego, takich jak: szparagi, szpinak, buraki, pomidory, czerwone mięso i truskawki.

Stosowanie preparatów żurawinowych, dostępnych bez recepty w każdej aptece, może również przyczynić się do zmniejszenia ryzyka zachorowania na zakażenie, gdyż żurawina ma właściwości utrudniające adhezję (przyleganie) bakterii do nabłonka dróg moczowych oraz ich kolonizację układu moczowego. Witamina C i bioflawonoidy również chronią pęcherz moczowy przed osadzaniem się na jego ściankach bakterii.

7. Leczenie zakażeń układu moczowego

W celu skutecznego leczenia ZUM bardzo nieodzowne jest tzw. badanie ogólne moczu i jego posiew. Aby te badania były miarodajne, ważne jest, by właściwie pobrać i przechować mocz. Oto kilka zasad, którymi powinno się w tym celu kierować:

 • Mocz do badania powinno pobrać się rano, zaraz po obudzeniu.
 • Początkowy strumień moczu należy skierować do muszli sedesowej, gdyż ten może zawierać bakterie znajdujące się u ujścia cewki moczowej. W połowie oddawania moczu, nie przerywając strumienia, należy podstawić pojemnik i nalać do niego niewielką ilość moczu.
 • Mocz powinien trafić do analizy w ciągu godziny od pobrania. Gdy jest to niemożliwe, mocz należy przechowywać w temperaturze 4 stopni Celsjusza (w lodówce), ale nie dłużej niż 24 godziny.
Komentarze (2)
~kris
~kris

Zakażenie dróg moczowych spowodowało migotanie przedsionków serca. Kardiolog zły na mnie że ma problem przepisał pełnopłatne xarelto Bayer reklamowane po 499 zł za 42 szt przez niejakiego Arłukowicza. Lekarz miał układ na 27 tabletek za 130 zł . Do tego 2 8nne lrki oczyeiście tajne bo pacjent ma być głupi! Dr rodzinna zaczęła antybiotykiem leczyć grypę! ;) nM też pochp podtrzymywanie sterydami. Stan się pogarsza ale uczciwa dr rodzinna jak inni mądrzy ludzie namówił mnie na leczenie w Maladze. Tutaj ledwie żywego odwiedzono mnie do szpitala przychodni rodzinnej i zdjagnozowano i wykonano pierwsze leczenie w kilka godzin tak jak bym był jedyny pacjent.wszystko jawne konsylium w mojej obecności. W pl trzymane by mnie z tydzień aby szpital zarobił i wyszedł bym z fałszywym wpisem np o noedostosowanym antybiotyku czy zapaleniu ręki po wefloinie .kiedy skończy się horror lekarski w pl?

Odpowiedz

DYSKUSJE NA FORUM

zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zapalenie cewki moczowej i pęcherza moczowego
najnowsze pytania

Artykuły Zapalenie cewki moczowej i pęcherza moczowego
Zapalenie cewki moczowej i pęcherza moczowego

Zakażenie dróg moczowych

Zapalenie pęcherza moczowego jest to stan zapalny powodowany przez obecność drobnoustrojów w pęcherzu moczowym. W warunkach fizjologicznych mocz znajdujący się w pęcherzu moczowym jest jałowy. W końcowym odcinku cewki moczowej znajdują się zwykle...

Zapalenie cewki moczowej i pęcherza moczowego

Sposoby na infekcje dróg moczowych

Infekcje dróg moczowych zaczynają się zupełnie niewinnie. Początkowo odczuwa się niewielkie pieczenie w czasie oddawania moczu. Z czasem zaczynają się częste wizyty w toalecie, silne parcie na pęcherz i to okropne uczucie niemożności jego opróżnienia.

Zapalenie cewki moczowej i pęcherza moczowego

neoŻurawina Complex - nowość dla kompleksowego wsparcia układu moczowego

Informacja prasowa Układ moczowy odpowiedzialny jest między innymi za wydalanie zbędnych i szkodliwych produktów przemiany materii oraz regulację zawartości wody w organizmie. Jednak to nie jedyne jego funkcje. Niektóre elementy układu moczowego związane...

Zapalenie cewki moczowej i pęcherza moczowego

Botoks likwiduje problemy z pęcherzem!

Osoby z nadczynnym pęcherzem ciągle odczuwają w nim ucisk, przez co nie są w stanie kontrolować potrzeby oddawania moczu. Ogólnodostępne leki na tę dolegliwość nie są wystarczająco efektywne. Na szczęście, naukowcom udało się opracować skuteczniejszą...

Zapalenie cewki moczowej i pęcherza moczowego

Zdrowotne właściwości żurawiny

Zapalenie pęcherza to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, dotycząca przede wszystkim kobiet. Infekcja często powraca, szczególnie latem. Dlatego warto jest dowiedzieć się czegoś na temat sposobów jej leczenia. Domowym sposobem na tę dolegliwość jest...

Zapalenie cewki moczowej i pęcherza moczowego

Przeziębiony pęcherz

Przeziębiony pęcherz

Przeziębiony pęcherz to dolegliwość, na którą częściej zapadają kobiety niż mężczyźni. Wszystkiemu winna jest inna budowa organizmu. Zapalenie pęcherza bywa nazywane "chorobą miesiąca miodowego". Dlaczego? Z powodu kolejnej możliwości złapania infekcji:...

Choroby o podłożu alergicznym

Choroby alergiczne układu moczowego

Choroby alergiczne mogą wystąpić w układzie moczowym. Alergeny są przenoszone przez krew. Dlatego alergia pokarmowa może uaktywnić się w każdym miejscu w organizmie. Choroby układu

Odporność organizmu

Działanie układu odpornościowego

Układ odpornościowy zapewnia ochronę organizmu przed wszelkiego rodzaju mikrobami, wirusami i substancjami toksycznymi. W jaki sposób funkcjonuje system immunologiczny? Jaka jest j

Badania

Badanie dopplerowskie układu rozrodczego

Badanie dopplerowskie służy do wczesnego wykrywania schorzeń żylnych i tętniczych, które w konsekwencji mogą prowadzić do udaru mózgu, zawału serca oraz zatoru płucnego. Badanie wykorzystuje tzw. efekt Dopplera, który polega na przemieszczaniu się fal...