Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Mirosław Wojtulewicz

Zapalenie pęcherza moczowego - zapobieganie i leczenie

 Agnieszka Gotówka
14.08.2023 16:48
Zapalenie pęcherza moczowego - zapobieganie i leczenie
Zapalenie pęcherza moczowego - zapobieganie i leczenie (123RF)

Zapalenie układu moczowego (ZUM) to niezwykle często występująca infekcja. Okazuje się, że 10 proc. kobiet oraz 1-2 proc. mężczyzn doświadcza jej przynajmniej raz w życiu. Kobiety aktywne seksualnie są jeszcze bardziej narażone na chorobę. Ten problem dotyka nawet 50-60 proc. z nich!

Zapalenie układu moczowego to dolegliwość niezwykle bolesna i uciążliwa. Objawia się pieczeniem przy oddawaniu moczu, często- i skąpomoczem, parciem na pęcherz, bólem dolnej partii brzucha. Gdy drobnoustroje przedostaną się do górnego odcinka układu moczowego, może pojawić się gorączka, a nawet wymioty. W każdym przypadku infekcja tego rodzaju wymaga leczenia, by nie dopuścić do rozwoju poważnych powikłań (np. powstania ropni w nerkach, urosepsy).

spis treści

1. Zapalenie pęcherza moczowego – leczenie

Infekcje układu moczowego najczęściej są łatwe do rozpoznania. W wielu przypadkach nie ma konieczności wykonywania dodatkowych badań. By ustalić, jaka bakteria wywołała zakażenie, lekarz może zlecić posiew moczu.

Zobacz film: "Główne osiągnięcia polskiej transplantologii"

Lekami pierwszego rzutu w zakażeniu układu moczowego są preparaty z substancją czynną, taką jak furazydyna, kotrimoksazol, trimetoprim lub ciprofloksacyna z grupy chinolonów. Stosuje się je zarówno w czasie pierwszego incydentu choroby, jak i profilaktycznie w sytuacjach, gdy infekcje mają tendencję do nawrotów.

2. Co to jest furazydyna?

Bardzo wysoką skutecznością cechuje się wymieniona wcześniej furazydyna (furagina). W Polsce jest ona dostępna bez recepty. Jest to chemioterapeutyk o bardzo szerokim spektrum działania. Wykazuje zdolność niszczenia bakterii, które są najczęściej odpowiedzialne za rozwój zakażenia układu moczowego, m.in. Escherichia coli, Staphylococcus faecalis oraz Proteus.

3. Zakażenia układu moczowego - zapobieganie

W myśli zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć, jest całe mnóstwo zaleceń, których przestrzeganie uchroni przed infekcją układu moczowego. Podstawową zasadą profilaktyki w tym zakresie jest przyjmowanie dużej ilości płynów. Wymusza to obfite i częstsze oddawanie moczu, co sprzyja wypłukiwaniu chorobotwórczych drobnoustrojów z dróg moczowych.

Zaleca się, by osoby z nawracającymi zakażeniami układu moczowego włączyły do swojej diety żurawinę. Odpowiednie będą suszone owoce lub sok. Roślina ta zawiera substancje, które zakwaszają mocz i utrudniają bakteriom (zwłaszcza Escherichia coli) przyleganie do komórek nabłonka moczowego, co hamuje rozwój zakażenia. Preparaty z żurawiny są rekomendowane przez Europejskie Towarzystwo Urologiczne jako środki stosowane w profilaktyce zakażenia układu moczowego.

Korzystnie działa również ziele pokrzywy oraz natka pietruszki. Wspomagają one pracę nerek oraz dostarczają organizmowi dużych ilości witaminy C, która zakwasza mocz, utrudniając bakteriom namnażanie się.

Infekcje często pojawiają się latem. Najczęściej dzieje się tak ze względu na nieodpowiednie ubranie (stringi, zbyt obcisłe spodenki lub spodnie), pływanie w niekontrolowanych kąpieliskach oraz wyziębienie pęcherza. Warto pamiętać, by po wyjściu z wody zdejmować mokry strój kąpielowy oraz nosić przewiewną odzież i bawełnianą bieliznę.

4. Higiena intymna na co dzień

Zakażeniom układu moczowego sprzyja także nieprawidłowa higiena intymna. Ryzyko choroby stwarza stosowanie nieodpowiednich kosmetyków oraz długa kąpiel w wannie z dodatkiem środków pieniących. W czasie codziennej toalety należy używać preparatów przeznaczonych do pielęgnacji okolic intymnych. Zawarte w nich składniki antybakteryjne i probiotyczne sprzyjają odnowie naturalnej mikroflory bakteryjnej oraz utrzymują prawidłowe pH.

Istotne jest również, by po każdym stosunku seksualnym oddać mocz i umyć miejsca intymne odpowiednim kosmetykiem.

W przypadku braku poprawy na skutek leczenia domowymi sposobami lub pojawienia się gorączki należy skonsultować się z lekarzem.

Zakażenie układu moczowego to choroba bardzo bolesna, utrudniająca codzienne funkcjonowanie. Warto więc wiedzieć na jej temat nieco więcej, zwłaszcza że zasady profilaktyki są stosunkowo łatwe do przestrzegania.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze