Trwa ładowanie...

Flora bakteryjna miejsc intymnych a infekcje

Bakterie wywołują zwykle negatywne skojarzenia, przywodzą bowiem na myśl infekcje i choroby. Ich zła sława nie bierze się znikąd – wiele szczepów faktycznie odpowiada za rozwój groźnych schorzeń, ale nie warto pochopnie doszukiwać się w nich tylko wrogów ludzkości. Najwyższy czas uświadomić sobie, że niektóre z nich są gwarancją naszego zdrowia.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

spis treści

1. Działanie flory bakteryjnej w miejscach intymnych

Niektóre szczepy bakterii, zwłaszcza te, które wytwarzają kwas mlekowy, uchodzą za wysoce pożądane. Dlaczego? Kolonizując obszary, w których tkanki ciała mają styczność ze środowiskiem zewnętrznym (jama ustna, przewód trawienny, pochwa), zapewniają organizmowi ochronę przed patogenami. W przewodzie pokarmowym dobroczynne bakterie mają korzystny wpływ na błonę śluzową jelit i układ odpornościowy, natomiast w okolicach intymnych pałeczki bakterii kwasu mlekowego odpowiadają za kwaśne pH i mniejszą podatność na infekcje pochwy. Odpowiednia liczba pożądanych bakterii skutecznie hamuje namnażanie się chorobotwórczych drobnoustrojów, zmniejszając adhezję bakterii do błon śluzowych dróg rodnych, tym samych obniżając ryzyko „waginozy”.

2. Co wspólnego mają flora bakteryjna i infekcje intymne?

Zaburzenie naturalnej równowagi mikrobiologicznej pochwy wyraźnie zwiększa ryzyko wystąpienia zakażeń okolic intymnych, ponieważ zbyt mała liczba bakterii kwasu mlekowego nie jest w stanie efektywnie zwalczać patogenów. Do osłabienia flory bakteryjnej przyczynić mogą się zmiany w sposobie odżywiania (większa podaż cukrów prostych), antybiotykoterapia, palenie papierosów, aktywność seksualna, wysoki poziom stresu oraz złe nawyki (noszenie bielizny ze sztucznych tkanin, stosowanie perfumowanych płynów do mycia okolic intymnych itp.).

Gdy dochodzi do zaburzenia równowagi mikrobiologicznej pochwy i rozwoju infekcji, kobieta może doświadczać różnych objawów zakażenia. Najczęściej pojawiają się upławy, świąd i pieczenie pochwy oraz przykry zapach wydzieliny.

3. Jak odbudować naturalną florę bakteryjną?

Osłabiona flora bakteryjna może ulec odbudowie w stosunkowo krótkim czasie, ale proces ten trzeba zainicjować przez dostarczenie do organizmu dobroczynnych bakterii kwasu mlekowego. Jedną z najprostszych metod jej odtworzenia jest aplikowanie globulek dopochwowych o odpowiednio dobranym składzie, które korzystnie wpływają na pH okolic intymnych, łagodzą świąd i pieczenie pochwy, przyspieszają procesy regeneracyjne i zwiększają ochronę dróg rodnych przed zakażeniami. Już po kilku dniach stosowania przykre dolegliwości ulegają wyraźnemu zmniejszeniu, a kobieta odzyskuje dobre samopoczucie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.