Przejdź na WP

Białko w moczu - przyczyny, badania, wyniki

Białko w moczu może być oznaką wielu chorób. Ilość białka oznacza się w badaniu ogólnym moczu, które jest jednym z elementarnych badań. Pozwala ocenić funkcjonowanie organizmu. Badanie moczu wykonuje się na czczo z próbki pobranej rano, tuż po przebudzeniu. Określenie ilości i rodzaju białek w moczu pozwala na wykrycie i różnicowanie nie tylko schorzeń dotyczących nerek i dróg moczowych, ale też innych ogólnoustrojowych chorób i patologii.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

spis treści

1. Białko w moczu - przyczyny

Obecność białka w moczu nie musi wiązać się z żadną chorobą, choć z reguły powinno być ono wydalane i nie pozostawiać żadnych śladów. Podwyższone parametry białkowe mogą wskazywać między innymi na infekcje dróg moczowych, ale także na poważniejsze schorzenia, np. problemy z nerkami i układem wydalniczym. Człowiek wydala wraz z moczem mniej więcej 100 mg białka i jest to stężenie, którego nie wykrywają badania.

Białko w moczu rzadko pojawia się samoistnie. Nie zdarza się, aby białkomocz sam był główną przyczyną chorób, a raczej objawem towarzyszącym innym problemom ze zdrowiem.

1.1. Białko w moczu a nerki

Podwyższona wartość białka w moczu może świadczyć przede wszystkim o poważnych zaburzeniach nerek. Przyczyną takiego stanu zazwyczaj są bakterie (m. in. E. Coli, chlamydie i wirus HPV).

Białkomocz może być wywołany kłębuszkowym zapaleniem nerek - chorobie towarzyszy gorączka, obecność krwi w moczu, podwyższone ciśnienie, brak apetytu, a także bóle lędźwiowe i obrzęki w obrębie twarzy.

Obecność dużej ilości białka w moczu może także wskazywać na zakrzepicę żyły nerkowej, a nawet początki chorób nowotworowych. Nie należy więc lekceważyć zaburzonych wyników badań.

Zobacz też:

1.2. Białko w moczu a inne schorzenia

Przyczyną obecności białka w moczu może być nadmierny wysiłek fizyczny, przebyta niedawno infekcja (np. przeziębienie - podwyższona temperatura również może mieć wpływ na wystąpienie białkomoczu), ale także tak pozornie błahe kwestie jak stres, przemarznięcie czy nawet długotrwałe pozostawanie w pozycji stojącej - nazywa się to wtedy białkomoczem ortostatycznym.

U kobiet białko w moczu może świadczyć o infekcji pochwy, natomiast u mężczyzn sygnalizować problemy z prostatą. Białkomocz może być także spowodowany chorobami i zaburzeniami takimi jak:

Białko w moczu pojawia się także przy okazji wystąpienia niektórych chorób autoimmunologicznych takich jak toczeń rumieniowaty.

2. Białko w moczu - ciąża i dziecko

Kobiety w ciąży mają podwyższony poziom białka w moczu i jest to stan zupełnie normalny i niezagrażający zdrowiu i życiu dziecka czy matki. Norma w tym przypadku wynosi 300 mg. Należy jednak stale kontrolować poziom białka, ponieważ zbyt duży wzrost może świadczyć o zaburzeniach pracy nerek, zatruciu ciążowym czy infekcjach układu moczowego i będzie wymagać leczenia.

Jako że dzieci są narażone na wszelkie infekcje, należy badać poziom białka w moczu przynajmniej raz na 2 lata. Niepokój rodziców powinien wywołać u dziecka skąpomocz, częstomocz, nawracające infekcje dróg moczowych i częste bóle brzucha. Wówczas należy zgłosić się do lekarza i poprosić o skierowanie na badanie moczu.

3. Białko w moczu - jak przygotować się do badania

Obecność białka bada się poprzez analizę próbki porannego moczu. Przed oddaniem moczu należy umyć miejsca intymne i osuszyć je najlepiej jałową ligniną. Pierwszy strumień moczu oddaje się do toalety, następnie wypełnia się specjalny sterylny pojemnik na mocz do około jednej trzeciej objętości (do badania przeznaczony powinien być materiał z tzw. środkowego strumienia moczu).

Na dzień przed badaniem białka w moczu nie należy wykonywać forsownych ćwiczeń. Kobiety powinny pamiętać o tym, aby nie badać moczu w trakcie menstruacji, jak i bezpośrednio przed i po krwawieniu. Mocz powinien być jak najszybciej dostarczony do laboratorium, najlepiej w przeciągu pół godziny. Jeżeli nie jest to możliwe, mocz należy przechowywać w lodówce.

4. Białko w moczu - normy i interpretacja wyników

Białko w moczu nie powinno zostać stwierdzone u osób zdrowych. W ciągu dnia zdrowy człowiek wydala mniej niż 250 mg białka z moczem. Jeśli poziom wzrasta powyżej 300 mg, wówczas ma miejsce tak zwany białkomocz (czasami określany jako białkomocz patologiczny).

5 rzeczy, które dzieją się z twoim ciałem, kiedy wstrzymujesz mocz
5 rzeczy, które dzieją się z twoim ciałem, kiedy wstrzymujesz mocz [7 zdjęć]

Wstrzymywanie moczu zdarzyło się prawdopodobnie każdemu z nas. Kiedy jesteśmy zajęci pracą, śpieszymy...

zobacz galerię

Można wyróżnić kilka stopni wydalanie białka w moczu:

  • białkomocz znikomy, gdy poziom białka w moczu nie przekracza 0,5 grama na dobę;
  • białkomocz mierny, gdy poziom białka w moczu wynosi 0,5 - 3,5 grama na dobę;
  • białkomocz nasilony, gdy poziom białka w moczu przekracza 3,5 grama na dobę.
Białko w moczu nie powinno zostać stwierdzone u osób zdrowych
Białko w moczu nie powinno zostać stwierdzone u osób zdrowych (123rf.com)

Białkomocz można podzielić na przednerkowy oraz nerkowy. Białkomocz przednerkowy spowodowany jest zwiększeniem ilości prawidłowych lub nieprawidłowych białek we krwi (np. na skutek uszkodzenia mięśni, nadmiernego rozpadu krwinek czerwonych – czyli hemolizy, w przebiegu chorób rozrostowych układu chłonnego, takich ja szpiczak mnogi czy białaczki itd.). Stan ten skutkuje przechodzeniem nadmiernej ilości białek do moczu, która przekracza możliwości resorpcji zwrotnej cewek nerkowych (jest to tzw. białkomocz z przeładowania). Za białkomocz nerkowy zaś odpowiedzialne są różne choroby nerek.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

5. Białko w moczu - objawy nadmiaru

Na początku podwyższony poziom białka w moczu nie daje żadnych objawów albo można je łatwo pomylić z innymi chorobami i zaburzeniami. Z czasem mogą wystąpić charakterystyczne objawy takie jak:

  • pienisty mocz, często o mętnym zabarwieniu
  • obrzęki dłoni i stóp, a także brzucha
  • opuchnięta twarz
  • wzrost ciśnienia krwi

6. Białko w moczu - leczenie i rokowania

Leczenie białkomoczu zazwyczaj polega przede wszystkim na wyeliminowaniu przyczyny jego występowania. Jeśli więc problem leży po stronie nerek, należy skupić się na ich wzmocnieniu, a jeśli białkomocz wywołany jest nadciśnieniem lub infekcją - trzeba je zwalczyć za pomocą odpowiednich lekarstw czy antybiotyków. Z reguły wyleczenie przyczyny białkomoczu rozwiązuje problem i poziom białka wraca do normy.

Rokowania z reguły są pozytywne. Leczenie białkomoczu i chorób towarzyszących polega na zastosowaniu farmakoterapii, która zazwyczaj okazuje się skuteczna. Jeśli jednak obecność białka w moczu wiąże się z chorobami autoimmunologicznymi lub przewlekłymi, trzeba liczyć się z koniecznością przyjmowania leków do końca życia albo przez dłuższy okres czasu.

Następny artykuł: Amoniak w moczu

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy