Przejdź na WP

Sposoby na hemoroidy - łagodzenie bólu, higiena, wzmocnienie naczyń krwionośnych, dieta

Hemoroidy to żylaki znajdujące się w okolicach odbytu. Kiedy są nabrzmiałe i podrażnione, mogą powodować ból, a nawet krwawienie. Co robić, gdy pojawi się choroba hemoroidalna? Najczęściej hemoroidy znikają samoistnie po tygodniu lub dwóch. Jednak najbardziej uciążliwe są częste nawroty hemoroidów. Oto kilka sposobów na dolegliwości spowodowane przez hemoroidy.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

spis treści

1. Sposoby na hemoroidy - łagodzenie bólu

Weź lek przeciwbólowy albo przeciwzapalny, żeby ukoić ból i stan zapalny związany z hemoroidami. Leki są dostępne w postaci doustnych tabletek lub środków do stosowania miejscowego na okolice odbytu: kremy przeciwbólowe lub przeciwzapalne, czopki doodbytnicze (również o działaniu przeciwzapalnym lub przeciwbólowym). Poza tym częste stosowanie żelu aloesowego na okolice odbytu może być skuteczne w zwalczaniu stanów zapalnych spowodowanych przez hemoroidy.

Inna metoda na uśmierzenie bólu wywołanego przez hemoroidy to nasiadówki z ciepłej wody, które należy stosować trzy do czterech razy dziennie przez 10 do 15 minut. Można też wykorzystać zimne okłady lub woreczki lodu na okolice odbytu, które skutecznie złagodzą opuchnięcie żył. Okłady powinny być przykładane przez około 10 minut, trzy lub cztery razy dziennie.

Gdy dokuczają nam hemoroidy należy pamiętać o higienie okolic odbytu
Gdy dokuczają nam hemoroidy należy pamiętać o higienie okolic odbytu (Shutterstock)

2. Sposoby na hemoroidy - higiena

Aby się skutecznie pozbyć hemoroidów należy pamiętać o zasadach higieny. Jest ona konieczna, aby w odpowiedni sposób złagodzić podrażnione okolice odbytu. Pamiętajmy jednak, że gdy dokuczają nam hemoroidy nie należy przesiadywać w wannie, a jedynie obmywać okolice odbytu pod bieżącą wodą. Nie należy również używać myjek, ani gąbek, ponieważ są one siedliskiem bakterii, które mogą zaszkodzić chorym na hemoroidy.

Gdy dokuczają hemoroidy należy czyścić okolice odbytu po każdym oddaniu stolca. Nie należy jednak używać w tym celu mydła, ponieważ może powodować dodatkowe podrażnienia. Najlepiej stosować wilgotny papier toaletowy, zmoczony wodą lub płynem z oczaru wirginijskiego, lub mokre chusteczki (jak te do higieny niemowląt).

Nie tylko na nogach - 5 miejsc, w których mogą pojawić się żylaki
Nie tylko na nogach - 5 miejsc, w których mogą pojawić się żylaki [6 zdjęć]

Żylaki powstają w wyniku nadmiernego poszerzenia żył. Najczęściej są wynikiem chorób związanych z układem...

zobacz galerię

3. Sposoby na hemoroidy - wzmocnienie naczyń krwionośnych

W czasie choroby hemoroidalnej można sięgnąć po silne preparaty wzmacniające naczynia krwionośne. Leki te działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Warto skonsultować wybór odpowiedniego leku na hemoroidy z lekarzem lub farmaceutą.

Leki na hemoroidy należy popijać szklanką wody. Wspomogą one cały proces leczenia hemoroidów. Warto sięgnąć po leki na hemoroidy, które zawierają diosminę. Diosmina jest to organiczny związek chemiczny, który zwiększy napięcie ścian naczyń krwionośnych. Chroni strukturę naczyń krwionośnych i sprawia, że krew z układu żylnego sprawniej wraca. Na dodatek obniża nadciśnienie i zastoje żylne znajdujące się w nogach i odbycie. Ma również działanie przeciwzapalne.

4. Sposoby na hemoroidy - dieta

Aby się pozbyć hemoroidów należy walczyć z zaparciami. Jeśli to konieczne warto zastosować łagodny środek przeczyszczający. Podczas zaparć oddawanie stolca wymaga dużego wysiłku i parcia, co dodatkowo wzmacnia ból i pozostałe dolegliwości związane z hemoroidami. Co więcej, częste zaparcia mogą być przyczyną pojawienia się problemów z hemoroidami.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Walcząc z hemoroidami zadbaj o odpowiednie odżywianie: jedz pokarmy bogate w błonnik (warzywa, owoce, płatki zbożowe, chleb pełnoziarnisty itd.), pij dużo wody, unikaj ostrych przypraw, alkoholu, kawy i herbaty.

Jeżeli hemoroidy są bardzo bolesne lub często powracają, należy zgłosić się do lekarza. Nie ma się czego obawiać, to bardzo częsta i powszechna przypadłość: ponad połowa osób powyżej 50. roku życia chociaż raz miała problem z hemoroidami. Powyższe rady mają na celu jedynie łagodzenie dolegliwości związanych z hemoroidami, a nie ich leczenie czy zapobieganie nawrotom hemoroidów.

Następny artykuł: Higiena intymna

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy