Koronawirus w Hiszpanii. Hiszpańscy naukowcy szukają koronawirusa w ściekach
Hiszpania jest jednym z krajów, które ucierpiały najbardziej na skutek pandemii koronawirusa. Pierwszy przypadek odnotowano 31 stycznia, kiedy w miejscowości La Gomera, na Wyspach Kanaryjskich lekarze wykryli obecność wirusa SARS-CoV-2 u niemieckiego turysty.
1. Hiszpańscy naukowcy szukają koronawirusa w ściekach
Jak podaje hiszpański dziennik "El Pais" tamtejsi naukowcy chcą przewidzieć nasilenie się epidemii koronawirusa, analizując miejskie ścieki.
Grupa naukowców z Murcji, uniwersytetu w Walencji i Wyższej Rady Badań Naukowych w Madrycie analizowała w ten sposób nieczystości w Murcji. Pozwoliło to przewidzieć wzrost zachorowań w tym mieście. By przewidzieć rozwój wypadków, naukowcy szukali w ściekach obecności kwasów rybonukleinowych (RNA).
2. Wzrósł bilans ofiar śmiertelnych. Blisko tysiąc nowych chorych
Podczas, gdy rząd próbuje ratować tamtejszą gospodarkę znosząc niektóre obostrzenia wprowadzone w marcu, ostatnie dane są niepokojące. Tamtejsze Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę, że w ciągu ostatniej doby zmarły 244 osoby zarażone koronawirusem. Przybyło również 996 chorych. Te statystki nie zatrzymają planu premiera Sancheza, który chce otworzyć kraj na przyjęcie turystów. Pytanie tylko, kto będzie chciał przyjechać do Hiszpanii pogrążonej w walce z koronawirusem?
3. Silne bóle głowy mogą być objawem koronawirusa
Zespół neurologów z katalońskiego szpitala Val d’Hebron w Barcelonie przeprowadził badania dotyczące tego, w jaki sposób koronawirus może objawiać się na wczesnym stadium choroby. Analizując dane z obserwacji pacjentów przebywających w szpitalu, a także tych na kwarantannie domowej, lekarze doszli do wniosku, że do znanych już objawów koronawirusa nalezałoby dodać jeszcze silne bóle głowy, takie jak np. migreny.
4. Hiszpania znosi niektóre ograniczenia
48 dni po wprowadzeniu ograniczeń dotyczących koronawirusa władze zdecydowały się na zniesienie części z nich. Hiszpanie mogą już wychodzić z domów, muszą jednak pamiętać o zachowaniu odległości minimum 2 metrów od innych osób. Obowiązkowe jest noszenie maseczek, ale tylko w transporcie publicznym. Co więcej, można uprawiać sport, ale tylko w pojedynkę. Dlatego na ulicach można spotkać biegaczy, rowerzystów, a także osoby na rolkach.
Hiszpańskie Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że na koronawirusa w kraju zmarło już ponad 25 tys. osób. Władze poinformowały również, że w całym kraju za złamanie restrykcji wystawiono aż 800 tysięcy mandatów.
5. Król Filip walczy o wizerunek kraju. Apeluje do artystów
Król Filip i królowa Letizia zwrócili się z prośbą do hiszpańskich artystów, aby pomogli odbudowac wizerunek kraju, który mocno ucierpiał w związku z pandemią koronawirusa.
Hiszpański monarcha podczas wideokonferencji rozmawiał m.in. ze znanymi sportowcami, aktorami i reżyserami. Jak poinformowało na stronie internetowej biuro prasowe dworu królewskiego, wśród dotychczasowych rozmówców króla Filipa VI podczas wideokonferencji byli m.in. tenisista Rafael Nadal, kierowca wyścigowy Fernando Alonso, koszykarz Paul Gasol, a także aktor Antonio Banderas i reżyserka Isabel Coixet.
6. 106-latka z Hiszpanii pokonała koronawirusa. W dzieciństwie miała grypę "hiszpankę"
Ana del Valle, 106-letnia mieszkanka Andaluzji, pokonała koronawirusa. Kobieta jest najstarszą mieszkanką Hiszpanii, która wyzdrowiała z COVID-19. Co ciekawe, to nie pierwszy raz, gdy przyszło jej się zmierzyć z śmiercionośnym wirusem - w dzieciństwie przeszła grypę "hiszpankę". Była to największa epidemia XX wieku, która pochłonęła 50-100 mln ludzi i uderzała głównie w młodych ludzi do 40 r.ż.
Jak informuje madrycki dziennik "El Pais", pacjentka byla jedną z 28 zakażonych wśród podopiecznych domu seniora w Alcala del Valle.
"Super babcia z Andaluzji" - jak nazywają Anę w mediach społecznościowych już czuje się dobrze.
Ana del Valle is an extraordinary 106-year-old: the Andalusian “super grandmother” has won the battle against two pandemics.
— CBS Evening News (@CBSEveningNews) April 24, 2020
She survived the Spanish Flu as a child, and she recovered from the coronavirus last week. pic.twitter.com/jUuFy86NGs
Poprzednio za najstarszą osobę, która została wyleczona z COVID-19 w Hiszpanii, uważano Elisę Hidalgo, która mała 104 lata i 11 miesięcy i pochodziła z Los Rosales.
7. W Hiszpanii od połowy maja zostaną zniesione obostrzenia
Mimo wysokiej śmiertelności spowodowanej przez koronawirusa wśród mieszkańców Madrytu, tamtejsze władze rozpoczęły rozmowy z przedstawicielami biznesu na temat znoszenia obostrzeń w handlu i turystyce.
Od połowy maja mają zostać otwarte niektóre hotele. Działanie madryckich władz jest odpowiedzią na zapowiedzi hiszpańskiego premiera Pedro Sancheza, który zapowiedział stopniowe znoszenie ograniczeń w całym kraju od początku maja.
Rząd zamierza również poluzować przepisy dotyczące najmłodszych, którzy nie mogli dotąd wychodzić z domu samodzielnie. Już od niedzieli dzieci do 14. roku życia będą mogły wychodzić z dorosłą osobą jeden raz dziennie na spacer, trwający nie dłużej niż godzinę i w odległości nie większej niż 1 km od miejsca zamieszkania. Jednemu dorosłemu będzie mogło towarzyszyć troje dzieci.
8. Każdego dnia umiera 400 osób na koronawirusa
W kwietniu sytuacja w kraju zaczęła się stabilizować. Co nadal oznacza, że każdego dnia na koronawirusa umiera w tym kraju ok. 400 osób, a ok. 4000 dowiaduje się codziennie, że jest nosicielem wirusa.
Najwięcej ofiar śmiertelnych odnotowano w stolicy kraju, Madrycie. Dotychczas, tylko w tym jednym mieście zmarło 7,6 tysiąca osób. Zarażonych jest 59 tysięcy. Na szczęście wiele osób łagodnie przechodzi zarażenie koronawirusem. Mają jedynie niewielkie objawy.
9. Obostrzenia związane z koronawirusem
Pierwsze obostrzenia zostały wprowadzone przez hiszpański rząd 14 marca. Na terenie całego kraju wprowadzono stan wyjątkowy. 29 marca wszyscy pracownicy, których rząd nie uznał za niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania gospodarki musieli pozostać w domach.
25 marca ilość zgonów w Hiszpanii przerosła to, co do tej pory odnotowano w Chinach i we Włoszech. 2 kwietnia, w ciągu zaledwie 24 godzin, zmarło w Hiszpanii aż 950 osób z powodu koronawirusa. Była to największa liczba zgonów w ciągu doby spowodowanych COVID-19 od czasu rozpoczęcia pandemii na całym świecie.
10. Rozwój pandemii w Hiszpanii
W lutym nastąpiło rozprzestrzenianie się choroby na resztę kraju. Głównie za sprawą osób podróżujących na północ Włoch. Nieszczęśliwym zbiegiem okoliczności okazał się mecz Ligii Mistrzów pomiędzy hiszpańskim zespołem Valencia, a włoską Atalantą Bergamo. 19 lutego na stadionie San Siro w Mediolanie został rozegrany mecz, na którym miało być ponad 45 tysięcy kibiców. Pochodzili głównie z Valencii i Bergamo, w którym może być nawet pół miliona chorych. Takie dane przedstawił burmistrz tego miasta.
11. Koronawirus w Hiszpanii
Pierwsze przypadki koronawirusa w Hiszpanii dotyczyły miejsc poza półwyspem Iberyjskim. 9 lutego hiszpańskie media podały informację, że potwierdzono drugi przypadek zarażenia koronawirusem w kraju. Koronawirusa zdiagnozowano u Brytyjczyka, który spędzał wakacje w miejscowości Palma na Majorce.
Badania przeprowadzone pod koniec marca pokazały, że pandemię w Hiszpanii wywołało 15 różnych szczepów wirusa, które dostały się wraz z osobami przekraczającymi granicę. Według badań transmisja wirusa rozpoczęła się w połowie lutego. Do 13 marca potwierdzono przypadki koronawirusa we wszystkich 50 prowincjach kraju.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.