Czy kichanie jest objawem koronawirusa?
Nad tym, czy kichanie jest objawem koronawirusa SARS-CoV-2, zastanawia się niemal każdy, kto doświadcza chwilowej niedyspozycji bądź ma alergię. Realne zagrożenie, rosnąca liczba ofiar oraz ogłaszanie coraz to nowych zakazów w związku z epidemią sprawiają, że bardziej niż zwykle boimy o swoje zdrowie, analizujemy każdy potencjalny objaw choroby. Trudno się dziwić. Co warto wiedzieć o objawach zakażenia koronawirusem? Czy kichanie do nich należy?
1. Czy kichanie jest objawem koronawirusa?
Odpowiedź na pytanie, czy kichanie jest objawem koronawirusa, wydaje się jednoznaczna: nie jest. Ale czy to pewnik? Z jednej strony mamy dane naukowe i katalog klasycznych objawów choroby COVID-19, a z drugiej - są wyjątki od reguły.
2. Jakie są objawy choroby COVID-19?
Objawy zakażenia koronawirusem specjaliści przeanalizowali, uszeregowali i skatalogowali. Wzięto pod uwagę dane dotyczące 56 000 pacjentów z Chin.
Jak informuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) głównymi objawami choroby COVID-19 to wywołanej koronawirusem są przede wszystkim:
- gorączka (powyżej 38 st. C), która pojawiła się u 87,9 procent badanych,
- suchy kaszel, który pojawił się u 67,7 procent badanych,
- poczucie zmęczenia u 38,1 proc. Badanych,
- problemy z oddychaniem.
Czasem obserwuje się ból głowy, ból gardła, zmęczenie, bóle mięśniowo-stawowe. Do rzadkich objawów zalicza się biegunkę oraz katar (zaobserwowano go u nie więcej niż 5 procent wszystkich zakażonych). Najnowsze badania mówią też o anosmii, czyli utracie bądź upośledzeniu węchu.
Więcej o koronawirusie: Czym jest i jak rozpoznać objawy
3. Dlaczego kichanie nie wyklucza zakażenia koronawirusem?
Katar, zwłaszcza wiosną, dokucza alergikom oraz osobom, które przechodzą infekcję wywołaną innym patogenem. Tym samym jeżeli osoba zmagająca się z alergią będzie zainfekowana koronawirusem, kichanie nie jest wykluczone. Jednocześnie alergia, jak i inne schorzenia współtowarzyszące chorobie COVID-19 utrudnia jej rozpoznanie. To dość niebezpieczne, zwłaszcza że kichających alergików może przybywać. Właśnie rozpoczyna się sezon alergiczny.
To dlatego, choć koronawirus i kichanie nie idą w parze, lekarze i naukowcy zwracają uwagę, że alergicy mogą być cichymi nosicielami koronawirusa, a objawy alergii związane głównie z nieżytem nosa, takie jak kichanie, katar, świąd, łzawienie i zaczerwienienie oczu mogą przyćmiewać bądź maskować objawy nowego wirusa. Można mieć jednocześnie koronawirusa i zmagać się z alergią.
Więcej na temat koronawirusa:
Warto również zauważyć, że epidemia koronawirusa trwa równolegle z sezonem grypowym. A objawy obydwu infekcji mogą być podobne. Ponieważ zarówno grypę, jak i COVID-19 wywołują wirusy, objawy są ogólnoustrojowe. Pojawia się gorączka, dolegliwości w obrębie dróg oddechowych, ale i innych układów. Może dokuczać ból głowy, gardła czy mięśni, kaszel oraz trudności z oddychaniem.
Należy także pamiętać, że objawy wywołane zakażeniem koronawirusem bywają łagodne i mogą przypominać inne infekcje. Podobieństwo między Covid-19 a innymi chorobami pokazuje jak bardzo potrzebne jest wykonywanie jak największej liczby testów wykrywających nowy patogen. Choroba wywołana zakażeniem SARS-CoV-2 może również przebiegać bezobjawowo.
4. Jak chronić się przed koronawirusem?
Chociaż kichanie nie należy do typowych objawów zarażenia koronawirusa SARS-CoV-2, należy dmuchać na zimne i pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i higieny. Obowiązują one nie tylko alergików czy osób, które przechodzą łagodną infekcję, ale wszystkich.
Co robić? Podczas kichania czy kasłania konieczne jest zasłanianie nosa lub ust chusteczką higieniczną lub łokciem. Zużytą chusteczkę należy natychmiast wyrzucić. To zapobiega rozprzestrzenianiu się drobnoustrojów.
Bardzo ważne jest, by dbać o higienę i przestrzegać zasad bezpieczeństwa, które są naszą jedyną bronią przeciwko zakażeniom tym groźnym patogenem.
Aby skutecznie chronić się przed koronawirusem, nie należy dotykać nieumytymi rękoma oczu, nosa i ust. Wirus przenosi się drogą kropelkową, także przez skażone powierzchne, przedmioty.
Należy często myć ręce, koniecznie pod bieżącą wodą, używając środka antyseptycznego lub mydła, przez co najmniej 20 sekund. To czynność obowiązkowa po przyjściu do domu, po skorzystaniu z toalety, przed jedzeniem, po wydmuchaniu nosa, kaszlu lub kichaniu.
Jeżeli mycie rąk nie jest możliwe, należy przemyć je środkiem dezynfekującym na bazie alkoholu. Zobacz jak zrobić domowy płyn do dezynfekcji
Bardzo ważne jest, by oczyszczać i dezynfekować przedmioty i powierzchnie w domu czy w miejscu pracy, takie jak blaty, podłogi, klamki czy stoły.
Szalenie istotne jest, by stosować się do zakazów i ograniczeń, jakie narzuca na nas ogłoszenie epidemii. Trzeba unikać skupisk ludzi, zatłoczonych pomieszczeń zamkniętych. Bezpieczną odległością jest dystans co najmniej 1,5 metra. W najbliższym czasie najlepiej pozostać w domu.
Dołącz do nas! Na wydarzeniu na FB Wirtualna Polska - Wspieram Szpitale - wymiana potrzeb, informacji i darów będziemy na bieżąco informować, który szpital potrzebuje wsparcia i w jakiej formie. #WSPIERAM
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.