Trwa ładowanie...

Wakacje w dobie koronawirusa. Co zrobić, gdy zachoruję podczas wakacji? Poradnik dla wyjeżdżających do Włoch

To nie będą wakacje, jakie pamiętamy. W większości krajów nadal występują obostrzenia, które dotyczą zarówno mieszkańców, jak i turystów. Jak to wygląda we Włoszech? Gdzie szukać pomocy, jeśli zachorujemy podczas wakacji?

Zobacz film: "Biura podróży kuszą Polaków. Sprzedają przyszłoroczne wakacje"

1. Wakacje 2020 r. we Włoszech

Jest dobra wiadomość dla osób, które planowały, że spędzą te wakacje we Włoszech. Od 3 czerwca kraj otwiera swoje granice dla gości, na razie wyłącznie z Unii Europejskiej oraz ze Szwajcarii i Monako. Od 15 czerwca również Polacy będą mogli podróżować do tego państwa.

Wszystko wskazuje na to, że za otwarciem granic, pójdą dodatkowe zmiany. We Włoszech nadal obowiązuje zakaz zgromadzeń. Nie działają żłobki, przedszkola, szkoły, ani place zabaw.

Można za to swobodnie spacerować po parkach i ogrodach miejskich, oczywiście z zachowaniem bezpiecznej odległości od innych osób (co najmniej 1 m).

Podczas wakacji będziemy mogli z pewnością skosztować włoskiej pizzy czy wypić espresso w kawiarni. Restauracje, lodziarnie i bary są już otwarte. Podobnie jak muzea. Kina i teatry mają wznowić swoją działalność od 15 czerwca.

W zamkniętych przestrzeniach, takich jak muzea, sklepy, jak również w środkach transportu publicznego wskazane jest, aby nosić maseczki. Co z plażami? Są otwarte, zgodnie z wytycznymi odległość między leżakami powinna wynosić co najmniej 1,5 metra. Przed wejściem na plaże będzie mierzona temperatura. Osoby, które będą miały powyżej 37,5 stopni Celsjusza, nie będą wpuszczane.

Przed wyjazdem koniecznie powinniśmy sprawdzić zalecenia, które obowiązują w konkretnym regionie, do którego podróżujemy. W niektórych miejscach, zwłaszcza na północy kraju, obowiązuje więcej ograniczeń. W Lombardii nadal jest powszechny nakaz zasłaniania ust i nosa.

2. Co, jeśli zachorujemy we Włoszech?

Włochy podobnie jak Polska, nadal nie są wolne od koronawirusa. Co zrobić, kiedy podczas wakacji zachorujemy?

W przypadku wystąpienia niepokojących objawów, takich jak gorączka, kaszel, trudności z oddychaniem, trzeba skontaktować się z właściwą infolinią regionalną:

 • Lombardia: 800 89 45 45;
 • Piemonte: 800 333 444;
 • Veneto: 800 46 23 40;
 • Valle d'Aosta: 800 121 121;
 • Umbria: 800 63 63 63;
 • Marche: 800 936 677;
 • Lazio: 800 11 88 00;
 • Campania: 800 90 96 99;
 • Toscana: 800 55 60 60;
 • Emilia-Romagna: 800 033 033;
 • Provincia autonoma di Trento: 800 867 38.

Dodatkowe informacje można uzyskać też na infolinii uruchomionej przez włoski resort zdrowia: tel. 1500.

W nagłych przypadkach i w dni wolne od pracy chorzy mogą zgłosić się do przyszpitalnych ambulatoriów lub pogotowia ratunkowego (pronto soccorso). W niektórych miejscowościach znajdują się specjalne ośrodki zdrowia dla turystów tzw. servizio di guardia turistica.

3. Przed wyjazdem zadbaj o kartę EKUZ

Ważne też, żeby podczas wyjazdu mieć ze sobą kartę EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, która uprawnia do bezpłatnego korzystania z opieki medycznej w kraju, w którym się aktualnie znajdujemy. Wyrobienie karty jest bezpłatne, przysługuje ona wszystkim ubezpieczonym w ramach NFZ. Regulamin programu mówi o dostępie do niezbędnej pomocy medycznej, która obejmuje nagłe zachorowania oraz niespodziewane pogorszenie stanu zdrowia. Polskim pacjentom przysługują takie same prawa, jakie obowiązują inne osoby ubezpieczone w danym państwie.

Warto pomyśleć też o dodatkowym ubezpieczeniu, które w razie sytuacji awaryjnej pokryje koszty leczenia w szerszym zakresie. Przed wyjazdem warto sprawdzić w biurze podróży czy linii lotniczej, jak wygląda kwestia ewentualnego przełożenia terminu powrotu z wakacji z przyczyn niezależnych od nas.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.