Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Czy w ciąży można używać olejków eterycznych i czy można stosować olej z wiesiołka dwuletniego?

Czy w ciąży można używać olejków eterycznych i czy można stosować olej z wiesiołka dwuletniego?
Czy w ciąży można używać olejków eterycznych i czy można stosować olej z wiesiołka dwuletniego? (Shutterstock)

Czy olejki eteryczne w ciąży szkodzą dziecku? Czy kobiety w ciąży mogą zażywać olej z wiesiołka dwuletniego? Ciężarne kobiety codziennie stają przed dylematami i wątpliwościami dotyczącymi bezpieczeństwa ich nienarodzonego jeszcze dziecka. Preparaty, które z reguły nie są szkodliwe, a wręcz przeciwnie – mają na celu poprawę samopoczucia i zdrowia, mogą być nieodpowiednie dla kobiet w ciąży. Dlatego przed użyciem olejków eterycznych lub preparatów ziołowych warto skonsultować się z lekarzem.

1. Czy w ciąży można używać olejków eterycznych?

Kobiety w ciąży mogą odczuwać nieprzyjemne dolegliwości, na przykład ból kręgosłupa, mdłości, spuchnięte kostki. Przyszłym mamom odradzane jest zażywanie jakichkolwiek lekarstw i środków uśmierzających ból. Olejki eteryczne w ciążymogą przynieść ulgę. Przed ich zastosowaniem warto dowiedzieć się jednak, które nie mogą być używane przez ciężarne kobiety. Przyszłe mamy powinny uważać nawet na te potencjalnie bezpieczne. W razie nasilenia dolegliwości lub pojawienia się nowych, kobiety w ciąży muszą zrezygnować z używania olejków eterycznych.

Bezpieczne olejki eteryczne pomagają kobietom zwalczyć dolegliwości ciążowe. Sposób użycia olejków jest następujący: jedną lub dwie krople olejku należy rozpuścić w łyżce stołowej oleju bazowego (może być olej z pestek winogron lub z migdałów), a następnie dodać do kąpieli lub wmasować w skórę. Kilka kropli olejku eterycznego można dodać do parownika, który można włączyć na 10-15 minut. Dłuższe użycie jest niewskazane, gdyż zbyt intensywny zapach może spowodować mdłości.

Zobacz film: "Dieta śródziemnomorska a serce"

Wśród niezalecanych olejków eterycznych znajdują się olejki z gałki muszkatołowej, rozmarynu, bazylii, jaśminu, szałwii i jagód głogowca. Olejki najlepiej stosować w drugim lub trzecim trymestrze ciąży.

2. Czy w ciąży można stosować olej z wiesiołka dwuletniego?

Olej z wiesiołka dwuletniego ma długą historię. Od dawna stosuje się go na ból piersi, napady gorąca, dolegliwości związane z miesiączką, egzemę, choroby skóry, reumatoidalne zapalenie stawów. Olej z wiesiołka polecany jest też kobietom niemogącym zajść w ciążę i starającym się o dziecko, a także tym, które chcą przyspieszyć poród. Olejek stosowany jest wówczas jako suplement diety lub aplikowany dopochwowo.

Podobnie jak w wypadku stosowania innych leków, tak i w przypadku olejku z wiesiołka może być on stosowany dopiero po konsultacji z lekarzem. Nie ma badań, które by wskazywały na szkodliwe działanie olejku z wiesiołka na płód. Istnieje hipoteza, że olej z wiesiołka w ciąży obniża ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego, jednak badania również tego nie potwierdzają.

Leki w ciąży powinny być odstawione. Jednak istnieją sytuacje, w których nieprzyjmowanie danego preparatu może mieć gorsze konsekwencje niż ewentualne zagrożenie dla dziecka. Dlatego też, w takich sytuacjach obowiązkowa jest konsultacja z lekarzem.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze